Öne Çıkanlar mersin bayram et tavuk fiyat halk vatandaş cuma kasap kurbanbayramı imecehaber imecegazetesi unutmayacağız asayiş afyonkarahisar hapis jandarma JASAT cumhur

MESİAD: MERSİN ANA KONTEYNER LİMANI’NI İSTİYOR

HABER: ELİF KURTTAŞ

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği(MESİAD) Başkanı Hasan Engin Ana Konteyner Limanı’nın Mersin’e yapılması gerektiğini vurgulayarak “Yıllık 8 bin geminin yanaşması ve binlerce kişinin istihdam edilmesi beklenen Mersin Ana Konteyner Limanı’nın yapılmasıyla Mersin; Ortadoğu’nun ve Orta Asya’nın liman kenti olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Ortadoğu, Asya, Avrupa üçgeni içinde yük trafiği açısından son derece dinamik ve stratejik bir bölgede yer almakta olduğunu belirten Başkan Ergin “Ülkemiz, gelişen global dünya ekonomisindeki fonksiyonelliğini artırmayı amaçlayarak yeni stratejileri hayata geçirebilmek için çağdaş planlamalara gereksinim duymaktadır. Mersinimiz ise tarım, sanayi, lojistik ve turizm başta olmak üzere birçok sektörde ülkemize değer katmaktadır. Son yıllarda artan dış ticaret ve üretim hacmi ile Mersinimiz önemli kentlerin başında gelmektedir.” şeklinde ifade etti.

“ÇED RAPORU DANIŞTAY 6. İDARE MAHKEMESİ TARAFINDAN İPTAL EDİLDİ”

10’uncu Kalkınma Planında Ana Konteyner Limanı’nın yeri Mersin’dir diyen Başkan Ergin “Ancak 11’inci Kalkınma Planında, Ana Konteyner Limanı’nın Doğu Akdeniz’e yapılacağı yazıldı. Ana Konteyner Limanı’nın Mersin’de yapılacağına dair 1/100 binlik planlara işlenmişti. Ana Konteyner Limanı arka plan sahası endüstriyel bölge olarak ilan edilmişti. 500 dönümlük endüstriyel alan Mersin Serbest Bölgesinin genişleme alanıydı. Polipropilen Tesisi için endüstriyel alan ilan edilen kısmın ÇED raporu Danıştay 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.” diye ifade etti.

“POLİPROPİLEN TESİSİ YAPILMAK İSTENEN ALAN KARASAL BAĞLANTI ALANI”

Polipropilen tesisi yapılmak istenen alan Mersin Ana Konteyner Limanı karasal bağlantı alanı olduğunu kaydeden Ergin “ İşaretlenen ikinci büyük limanın karasal kısmıdır. Biz bu alanın bir kısmını Serbest Bölge Genişleme Alanı bir kısmını da ana konteyner limanı alanı diye beklerken, endüstriyel bölge için ÇED raporu alınması buraya beklediğimiz limanın yapılmaması demekti. 10’uncu Kalkınma Planı’nda olduğu gibi Ana Konteyner Limanı’nın yeri Mersin’dir.” diyerek MESİAD ve Mersin olarak başka alanlara yapılmasını istemediklerini belirtti.

“MERSİN’E ANA KONTEYNER LİMANI’NIN YAPILMASI DEMEK, MERSİN’ İN DÜNYANIN LİMAN ÜSSÜ OLMASI DEMEKTİR”

 Mersin Körfezinin rüzgâr yönü ve derinlik yönünden en uygun alan olduğunun altını çizen Başkan Ergin “HUB limanı olarak hizmet vermek üzere yıllık 12 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesiyle 355 milyon Euro bedelle inşa edilecek yeni konteyner limanının Mersin dışında bir yere yapılması bu yatırımı tehlikeye sokacaktır. Mersin; İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere birçok bölgemizdeki dökme yük, tarımsal ürünler ve madensel ürünlerimizin ihracatı için en iyi lokasyonda yer almaktadır. Lojistik sektörü açısından ülkemizin gözbebeği olan Mersin, kıyı özelliklerinin yanında lojistikte bir dünya markasıdır. Mersin Ana Konteyner Limanı’nın yapılması demek, Mersin’in dünyanın liman üssü olması demektir.” ifadelerini kullandı. 

“MERSİN DIŞI BU DERİNLİĞE ULAŞMAK İÇİN MALİYET YÜKÜ”

Mersin dışında başka bir yere limanın yapılmasının çok maliyetli olacağını belirten Ergin “Gelişmiş araç filosuna sahip uzman ve deneyimli lojistik firmaları ile gümrükleme firmalarının konuşlandığı Mersin dışında yapılacak bir liman projesi yatırım maliyetlerini astronomik rakamlara çıkaracaktır. Çünkü Ana Konteyner Limanı yapabilmek için deniz derinliğinin asgari 16 metre olması gerekmektedir. Mersin’de hemen kıyıda yapılacak liman için başka alanlarda bu derinliğe ulaşmak için maliyet yükü artacaktır. Batı Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu arasındaki uzun ana mesafe rotaları, Doğu Akdeniz’de seçilen proje konusu faaliyet alanının çok yakınında geçmektedir. Bu özelliği ile planlanan Mersin Konteyner Limanı, bölge için ana liman (Hub-port) olmaya aday niteliğindedir. Ayrıca proje, Türkiye’nin ulaşım ağlarını Avrupa ulaştırma ağlarına bütünleştirme çalışmalarında öncelikli öneme sahiptir. Otoyol, demiryolu ve hava ulaşımı bakımından stratejik bir bölgede yer almaktadır.” dedi.

“SESİMİZİ YETKİLİLERE VE İLGİLİ MERCİLERE DUYURMALIYIZ”

Mersin’in Akdeniz bölgesinin kalbi, ekonomisi, ticareti ve lojistiğinin merkezi olduğunu söyleyen Başkan Ergin “MESİAD başta olmak üzere STK’lar olarak Mersin’de yapılması için planlarda işaretlenen Ana Konteyner Limanımıza sahip çıkmalıyız, sürekli kentimizin gündeminde tutmalıyız.” diyerek ‘MESİAD ve Mersinliler olarak konuyu gündemde tutmalı, bu konuda birbirimize kenetlenmeli, sesimizi yetkililere ve ilgili mercilere duyurmalıyız’ ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291