banner214
Öne Çıkanlar aydıncık baraj DSİ pazartesi İmecehaber imecegazetesi mersin Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği düzenledi. Geniş katılımlı etkinlikte sağlık hastalık böbrek tedavi mersin pette KALP SAĞLIĞI HAFTASI

‘‘NÜFUSUN YÜZDE 22'Sİ YETERLİ BESLENEMİYOR’’

Haber: Şirin ALP

Göstermelik önlemlerle gıda enflasyonunun düşmeyeceğini belirten Değirmenci, “Üretim yeterliliği sorununu çözmeden, üretim maliyetini sözleşmeli üretim modelini üreticiler lehine düzenlemeden ve demokratik kooperatiflerle tedarik zincirine müdahale etmeden göstermelik denetimlerle gıda enflasyonunun düşmeyeceği açıktır” dedi.

“GIDA VE TARIM POLİTİKALARINA DİKKAT ÇEKİLMEKTEDİR”

"Eylemlerimiz Geleceğimizdir" vurgusunun yapıldığı etkinlikte konuşan Yusuf Değirmenci, “6 Ekim 2021 Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)'nun "Dünya Gıda Günü" dolayısıyla belirlediği farklı bir tema bağlamında her yıl 16 Ekim tarihinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Yapılan etkinliklerle gıda üretimi, gıda tüketimi ve gıda güvencesine ilişkin konular gündeme alınarak küresel anlamda büyük öneme sahip gıda ve tarım politikalarına dikkat çekilmektedir. Bu yılın teması "Eylemlerimiz Geleceğimizdir" vurgusudur. Bu anlamda yaptığımız ve yapacaklarımız geleceğimizi belirleyecektir. Sürdürülebilir bir tarım-gıda sistematiğine dönüşümün desteklenmesi; daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşamı da beraberinde getirecektir. Hala etkisini sürdüren koronavirüs salgını döneminde; gıda egemenliği, gıda güvencesi ve gıda güvenliği en fazla gündeme gelen konular olmuştur.” şeklinde konuştu.

“HER 9 KİŞİDEN BİRİ YATAĞA AÇ GİRMEKTEDİR”

Yılda yaklaşık 1,3 milyar ton gıdanın çöpe giderek heba olduğunu dile getiren Değirmenci, “Bu süreçte insanların sağlık hakkı kadar yeterli ve dengeli beslenme, temiz su ve sağlıklı gıdaya erişiminin gerekliliği de bir kez daha ortaya çıkmıştır. Dünyada 800 milyonun üzerinde insan, yani her 9 kişiden biri yatağa aç girmektedir. Yılda yaklaşık 1,3 milyar ton gıda çöpe giderek heba olmaktadır. Tüketilmeyen ve çöp olan bu gıda ile açlık çeken 800 milyon insanı doyurabilmek mümkündür. Ülkemizde ise insanlarımızın %22’si dengeli ve yeterli beslenememekte, %8,5’i ise açlık sınırında. Unutulmamalıdır ki dünya üzerinde üretilen tarım ve gıda ürünleri 7,5 milyarı geçen dünya nüfusunu beslemeye yetecek miktardadır. Yaşanan bu açlık; bitkisel ve hayvansal ürünlerin yetersizliğinden değil adil olmayan gelir ve gıda dağılımından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, tükettiğimiz gıdaların güvenilir olmasının önemi; dünyada her yıl yaklaşık 600 milyon kişinin hijyenik olmayan gıdaları tükettikten sonra hastalanması ve önemli bir bölümünün yaşamını yitirmesinden anlaşılmaktadır.” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN ÜRETMEKTEN VAZGEÇMESİNİ DOĞURMAKTADIR”

Derinleşen ekonomik krizle birlikte toplumun önemli bir kesiminin yoksulluk ve açlıkla yüz yüze geldiğini dile getiren Değirmenci, konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Kamu sağlığını gözetmeyen merdiven altı üretiminin yanında, stokçuluk ve fahiş fiyatlar ile doğru, etkin ve hızlı şekilde mücadele edilmelidir. Gıda denetim sistemi bütünüyle ele alınıp yaşanan sorunların ivedilikle çözülmesi gerekmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de temel ihtiyacımız olan gıda harcamalarının gider kalemlerimizde önemli bir yer tutmaktadır. Bu durum dar ve orta gelirli aileleri birçok ihtiyacını ertelemek veya tamamen vazgeçmek zorunda bırakmaktadır. Derinleşen ekonomik kriz ortamında artan yoksulluk nedeniyle toplumun önemli bir kesimi temel gıda maddelerinde dahi kısıtlamalara gitmekte, dengeli beslenme bir yana, yokluk, yoksunluk ve açlıkla yüz yüze kalmaktadır. Pandemi ve küresel kuraklık süreciyle birlikte endüstrileşmiş bazı ülkeler kendi üretimlerini ve stoklarını artırmaya çalışmakta, sınırlarını kapatmakta, ihracat yasakları koymakta, dış ticaret hacmini daraltmakta ve korumacı önlemleri almaktadırlar. Ülkemizde ise palyatif önlemler ve söylem dışında ne yazık ki üretimi ve üreticiyi korumaya yönelik somut politikalar uygulamaya konulmamaktadır. Ülkemiz tarımsal üretimde yaşanan yapısal sorunlara kalıcı çözümler üretmeden kolaycı yaklaşımlarla yaşanan sorunların dışalım politikalarla çözmeye kalkmaktadır. Bu durum kar elde edemeyen çiftçilerimizin üretmekten vazgeçmesi sonucunu doğurmaktadır.”

“GÖSTERMELİK DENETİMLERLE GIDA ENFLASYONUNUN DÜŞMEYECEĞİ AÇIKTIR”

Üretim yeterliliği sorununu çözmeden gıda enflasyonunun düşmeyeceğini altını çizen Değirmenci, “Tarım alanlarının, tanımsal üretimin, çiftçi sayısının ve kırsal alan nüfusunun sürekli azaldığı bu süreçte en büyük pay aracılara, tüccarlara ve sözleşmeli tarımla çiftçiyi taşeronu olarak kullanan büyük şirketlere ve market zincirleri ile ithalatçı firmalara gitmektedir. Yaşanan bu politikalar nedeniyle tarımsal girdi fiyatlar ve marketteki gıda fiyatları enflasyonun üstende artmakta buna karlılık tarımsal ürünlerin tarladaki fiyatı ise enflasyonun altında kalmaktadır. Bu durum artarken ciflerinin para kazanamamasına tüketicilerin ise pahalı gıda tüketmesine yol açmaktadır. Bu sonuç önümüzdeki süreçte ülkemizi ciddi anlamda gıda güvencesi ve tedariki sorunlarıyla karşı karsıya getirecektir. Üretim yeterliliği sorununu çözmeden, üretim maliyetini sözleşmeli üretim modelini üreticiler lehine düzenlemeden ve demokratik kooperatiflerle tedarik zincirine müdahale etmeden göstermelik denetimlerle gıda enflasyonunun düşmeyeceği açıktır.” ifadelerini kullandı.

“HER KOŞULDA ÜRETMEYE DEVAM ETMEK”

“Bu olumsuz gidişe dur demek zorundayız” diye Değirmenci konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Kaygılarımızı arttıran bir diğer durum ise dünyada ve ülkemizde yaşanan iklim değişikliği, su kaynaklarının kirlenmesi, ormanların, sulak alanların ve ekosistemin tahrip edilmesi, tarım alanları ve meraların amaç dışı kullanılması, yoğun girdi kullanımına dayalı endüstriyel tarım. Nüfus artışı gibi sorunlarının yakın gelecekte başta su krizine, toprak kıtlığına ve dolayısıyla gıda krizine yol açacağı gerçeğidir. Bu olumsuz gidişe dur demek zorundayız. Dünyanın ve ülkemizin geleceği için her koşulda üretmeye devam etmek. Üretimi ve üretenleri desteklemek zorundayız. Çiftçilerimizin bitkisel ve hayvansal tarım ürünlerini üretebileceği olanaklarını güçlendirmek, yerli ve yeterli üretime geçmek. Tüketicilerimizin de bu gıdalara uygun fiyatlar ile sürdürülebilir bir şekilde ulaşmasını sağlamak zorundayız. Gıda krizi riskinden kurtulabilmek ancak üretim ekonomisini sermayenin öncelikleri yerine kamusal çıkarları, gündelik politikalar yerine planlı kalkınmayı önceleyen "Kamucu mümkündür.

Değirmenci son olarak, Tarım ve Gıda Politikalarını savunmakla “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisle Odaları olarak; açlığın, yokluğun ve yoksulluğun son bulduğu, hakça eşit ve adil paylaşım olduğu bir ülke ve dünya özlemiyle bilimden, üretimden, insandan, emekten, doğadan, kar yararı ve toplum çıkarından yana tutumumuz sürecektir.” Dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231