banner214
Öne Çıkanlar Türkiye şampiyon ebe covid pazartesi İmeceHaber mersin erdemli imece Artvin koro koc

ÖZDEMİR: "MERSİN İŞ DÜNYASI 2018 YILI BOYUNCA MÜCADELESİNİ SÜRDÜRDÜ"

Haber Merkezi

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Abdullah Özdemir, 2018 yılında yaşanan ekonomik olayları ve kent üzerine etkilerini değerlendirdi. ABD tarafından uygulanan sözde siyasi yaptırımların, satılan ürünlere konulan ek vergilerin, uluslararası piyasalarda dolar ile yapılan gece işlemlerin, Türkiye’ye karşı gerçekleştirilen ekonomik manipülasyonlara maruz kaldığımız bu saldırının en önemli araçları olduğunu ifade eden Özdemir, “2018 yılı boyunca yaşanan bu sıkıntıların faiz, enflasyon, döviz kuru, cari açık vb. göstergelerimiz üzerindeki etkileri ile mücadele etmeye devam ediyoruz. Tüm bu olumsuz gelişmeler kent ekonomimize de yansıdı. Ancak, bu gelişmeler Mersin için bir umutsuzluk kaynağı olmadı, aksine sorunlara rağmen devletimiz ve iş dünyamız mücadelesini sürdürdü” diye konuştu.

Ekonomik göstergelerimizde iyileşme başladı

Özellikle Ağustos-Aralık döneminde TL’nin değer kazanması piyasalar açısından oldukça moral verici olduğuna dikkat çeken Özdemir, “Hükümetimizin kararlı duruşu ve almış olduğu önlemler ile Merkez Bankamızın uyguladığı politikalar neticesinde, bu dönemde TL, dolar karşısında yaklaşık yüzde 30 değer kazandı. Yine aynı dönemde benzin ve motorin fiyatları ile mobilya, beyaz eşya, bazı motorlu araçlar vb. belirli mallarda yapılan KDV ve ÖTV indirimlerinin ekonomik göstergelerimiz üzerindeki olumlu yansımalarını da görmeye başladık. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan son verilere göre, bu zorlu sürece rağmen, ülke olarak 2018 yılında ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 7,1 artış göstererek 157 milyar dolardan 168 milyar dolar seviyesine yükseldi” şeklinde konuştu

Mersin ihracatının yüzde 70'i tarım ve gıda ürünlerinden

Mersin ekonomisi açısından ise tarım-gıda sektörünün ayrı bir önemi olduğuna vurgu yapan Özdemir, “Ülkemizin bitkisel üretim değeri en yüksek üçüncü ili konumundayız. Ülkemizde üretilen muz, limon, yeni dünya, yafa portakal, king mandalina gibi ürünlerin yarısından fazlası Mersin'de üretiliyor. İlimiz 1.5 milyon tonluk örtü altı sebze ve meyve üretim miktarı ile ülke genelinde ikinci sırada yer almaktadır. TIM verilerine göre Mersin, 2018 yılında 1 milyar 759 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamın yüzde 70'lik bölümünü tarım-gıda ürünleri oluşturdu. Irak, Rusya, Suriye, Almanya ve İsrail en önemli pazarlarımız oldular” ifadesini kullandı.

İhracat Gelirimizin Yüzde 20'si Narenciyeden

Kentin elde ettiği ihracat gelirinde narenciyenin büyük pay sahibi olduğunu hatırlatan Özdemir, “Mersin'in toplam ihracat gelirinin yaklaşık olarak yüzde 20'si sadece narenciyeden geliyor. Narenciye; kentimiz ekonomisi açısından büyük önem taşıyan tarımın can damarıdır. Ülkemizin yaş meyve-sebze ihracatında lider olan Mersin'in ürettiği yaş meyvenin yarısı narenciyedir. Ayrıca yaş meyve ihracatımızın yüzde 80'i yine narenciyedir. Ülkemizin toplam narenciye üretiminin yüzde 25'ini ve ihracatının yüzde 39'unu kentimiz karşılıyor” diye belirtti.

Bakliyat ihracatında ilk sıradayız

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri Mersin açısından bir diğer önemli ihraç kalemi olduğunun altını çizen Özdemir, “Bu ürünlerde kentimizin ilk 2018 yılında gerçekleştirdiği ihracat 445 milyon dolar oldu. Bakliyat ihracatında ise Mersin, Türkiye genelinde ilk sırada yer almaktadır. Mersin sadece ülkemizin değil, dünyanın sayılı bakliyat merkezlerinden birisidir. Ülkemizde, bakliyat ürünlerinin işlenmesine dayalı sanayinin yaklaşık yüzde 70'i Mersin'de kuruludur. Benzer şekilde, ülkemiz bakliyat dış ticaretinin yüzde 85'i Mersin üzerinden yapılmaktadır. Kent ekonomimize benzer şekilde, 2018 yılında borsamızın performansı da bir önceki yıla paralel gerçekleşti. Kasım ayı sonu itibariyle 7,4 milyar TL tutarında ürün borsamızda tescil edildi. Bakliyat ve narenciye en fazla alım-satımı gerçekleştirilen ürün grupları oldu. Sahip olduğumuz yüksek işlem hacmi ile her iki ürün grubunda da Türkiye'deki 113 Ticaret Borsası arasında lider pozisyondayız” dedi.

Ekonomik anlamda özellikle son üç aydır yaşanan gelişmeler piyasalar açısından oldukça moral verici olmasına karşın ABD ve Çin arasındaki dış ticaret geriliminin devam ettiğini ifade eden Özdemir, “Euro Bölgesi'nde iktisadi faaliyetteki yavaşlama, bazı Avrupa ülkelerinde bütçe açığı ile kamu borç stokuna dair endişeler, içinde bulunduğumuz coğrafyadaki bölgesel sorunlar ve yerel seçim süreci gibi çeşitli riskler gerek siyasal gerekse ekonomik anlamda üzerimizde etkili olmaya devam ediyor. Ancak tek başına Devletimizin hamleleriyle bu risklerin bertaraf edilmesi mümkün değildir. Yaşamakta olduğumuz sorunlar ancak toplumumuz tarafından benimsenir ve sahiplenilirse aşılabilir. Bu kapsamda son aylarda yaşadığımız olumlu gelişmelerin sürdürülebilir olmasının yolu, toplumsal dayanışmadan ve ülkemizin tüm bileşenlerinin kenetlenmesinden geçmektedir. Hükümetimizden beklentimiz ise şimdiye kadar olduğu gibi, piyasalarımıza güven aşılayacak somut adımlarını devam ettirmesidir. Toplumsal dayanışmamızı güçlendirerek koruduğumuz sürece, mevcut ekonomik riskleri aşacağımızı ve sürdürülebilir istikrar ortamına yeniden kavuşacağımıza inanıyorum” diye açıklamasını sonlandırdı.

Anahtar Kelimeler:
Abdullah OzdemirOzdemirMtb
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231