Öne Çıkanlar aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER vahap ayhankızıltan mhp

PAZARCILAR SEYYARLARA ÇÖZÜM İSTİYOR

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU

Mersin’de pazar alanlarında seyyar ve korsan satış durumu giderek artıyor. Ekonomik sıkıntılar içerisinde geçimlerini pazarcılık ile yapan vatandaşlar seslerini duyurmaya çalışıyor.

PAZARCI ESNAFI DERTLİ

Mersin genelinde pazarcı olarak hizmet eden bir vatandaşa seyyar durumunu sorduğumuzda, “ Ben devletin yasal olarak gördüğü yükümlülükleri yerine getiren vergiyi, kaydı, aidatı, muhasebeci ücretini ödeyen bir esnafım. Bizim istediğimiz tek bir şey vardır, devlete karşı bütün yükümlülükleri yerine getiren esnafa karşı haksız kazanç sağlayan pazar yerlerindeki seyyarlar için bir çözüm yolu bulunmasıdır. Mersin’de gereksiz yere kaldırımları işgal eden her türlü trafik olaylarına kazaya sebep olan, haksız kazanç elde eden, pazarcılarla haksız rekabete giren bu seyyar satıcılar konusunda bize yardımcı olunmasını istiyoruz. Yetkililer, biz pazarcı esnafı olarak istediğimiz için değil hak, hukuk devletin emrettiği yasal etik konular çerçevesinde ilgilenmelerini istiyoruz.” dedi.

SEYYAR KİMDİR?

Yetkililerden çığlıklarını duymalarını isteyen Pazarcı Odası üyesi bir yetkili  mahalle aralarında  ve Pazar yerlerinde olan yasa dışı seyyar satıcılar ile ilgili olarak sıkıntılarının şuanda maksimum düzeye çıkmış durumda olduğuna dikkat çekti.

Bir başka en büyük sıkıntılarından bir tanesinin ise, günü birlik Pazar yerlerinde mağaza sahipleri, dükkan sahipleri kamyonlarını binlerce liralık lüks araçlarını pazarların önüne çekip günü birlik mağaza açanlarda olduğunu ifade eden yetkili şöyle konuştu : “Seyyar kimdir? Biz pazarcı esnafı da insanız elbet vicdanımız var merhametimiz var evini geçindirmek için bir kaç kasa mal satan kardeşlerimizden şikayetçi değiliz. Bizim şikayetçi olduğumuz konu şudur, pazarlarda günlük 30 bin kişilik sirkülasyon olduğu için bunu fırsat bilen tarafımızdan tespit edilmiş mağaza sahipleri, dükkan sahipleri kamyonlarını binlerce liralık lüks araçlarını pazarların önüne çekip günü birlik mağaza açıp kapatmaya başlıyorlar.” şeklinde konuştu.

HAKSIZ REKABET, PAZARCILAR ÇÖZÜM BEKLİYOR

Devlete karşı tüm yükümlülükleri, vergileri ödediklerini altını çizen pazarcı esnafı şöyle konuştu: “Ama bunu karşısında seyyar hiçbir şekilde vergi ödemeyen, muhasebe ödemeyen, maliye bağlı olmayan, sigortalı işçi çalıştırmıyorlar. Biz bu arkadaşlarla aynı yerden mal alıyoruz, alım fiyatlarımız aynı yalnız satış fiyatlarına gelince sigorta, vergi, maliye, muhasebe, aidat, hizmet karşılığı gibi ücretleri malın üzerine kattığımız zaman haksız rekabet olmuş oluyor ve zarar ediyoruz. Bunların sayısı 2019 belediye seçimlerinden önce tahmini 150-200 iken şuan bu rakam 500’e çıkmış durumdadır. Biz burada pazarcı esnafı ise 164’tür. Belediyelerin müdahale etmemesinden dolayı bu seyyarlar pazarlarımızın sıfırına kadar gelmiş durumda. Artık bir çözüm bekliyoruz.”

PAZARCILARIN ORTAK SORUNU SEYYAR SATICILAR

Pazarcılar Odası’nın varoluş sebebinin esnaf ile devlet kurumları arasında ki köprüyü kurmak olduğunu belirterek, “ Görevimiz pazarcı esnafımızın sıkıntılarını, sorunlarını yetkili mercilere bildirip bu konular hakkında gerekli çalışmaların yapılmasını rica etmek, arz etmektir. Biz daha öncesinde de pazarcıların birçok sorunu olduğunu ama bunların arasında en fazla önem taşıyanın seyyar sorunu olduğunu bildirdik. Pazar yerlerinde birçok sıkıntı vardır ama esnaf bunları bir şekilde üstünden gelir halleder, diğer taraftan pazarcılarının yüzde 95’inin ortak sorunu seyyardır.” dedi.

ESNAF MUTSUZ VE HUZURSUZ

Pazarcılığın zorluğuna dikkat çeken yetkili şöyle devam etti, “Bir pazarcı esnafı kapalı olmayan bir pazarda akşama kadar güneşin altında çalışabilir, yağmurda çamurda çalışabilir ama akşam sonu hesabını yaptığı zaman kazanç, kar elde etmiş ise o mutlulukla gündüz çektiği çileyi unutur ve emeğinin karşılığını alır. Diğer taraftan bakarsak siz akşama kadar çile çekeceksiniz sonra akşamda para kazanamayıp, emeğinin karşılığını görmediğinde ne kendisi ne de ekmek götürdüğü ailesi mutlu olur.” ifadelerini kullandı.

“KOLTUK SEVDASINDAN DOLAYI TEFTİŞ YAPILMIYOR”

Pazar yerlerinin kurulurken mahallenin nüfusuna göre kurulduğunu aktaran yetkili, “ Kurulan pazarlar da ise yaklaşık olarak 160 civarında kayıtlı pazarcımız vardır. Buna karşın yerine göre değişmekle birlikte 300,400 hatta 500 seyyar oluyor ve bunlar pazarları ablukaya aldığı için müşterilerin pazarlara giriş çıkışlarını engelliyorlar ve bizim esnafımız iş yapamıyor. Belediyelerin bunlara bakması lazım ve ayrıca İl Ticaret Müdürlükleri’nin de bu konularla ilgili müdahale etmesi gerekir ama maalesef koltuk sevdasından kaynaklı yerinden kalkıp bir yerleri teftiş edemedikleri için bu yaşananları görmüyorlar.” şeklinde konuştu.

“MECLİSTE ÇÖZÜLÜR”

Esnafın bu kadar şikayetçi olduğu seyyar konusunun nasıl biteceği sorusuna ise yetkili şunları söyledi, “ Valiliğimiz, ilçe belediyeler ve büyükşehir belediyesinin ortak çalışması ile bu konu bitecektir. Biz bu konu ile ilgili Valilik ve İl Emniyet Müdürlüğü’ne de gittik maalesef onlar bu konuların onları ilgilendirmediğini, kolluk kuvveti olduklarını belirtiler. Ama biz buna katılmıyoruz bu konu valiliğinde, emniyetinde, belediyelerinde konusudur. Bu gün bakıldığı zaman tahmini 15 ile 20 caddenin kaldırımları bazı köşeleri seyyarlar yüzünden kapanmıştır. Bu trafik kazalarına, kaldırımların meşgul olduğu için vatandaşların, çocukların yola çıkmalarına ve aksi bir durumda ölümle sonuçlanacak kazaların olması riskini taşımaktadır. Bu yüzden bu konu herkesi ilgilendiriyor. Nasıl olacağına gelirsek eğer, bu konun tek çözüleceği yer Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’dir. İlçe belediyeler ve Mersin Büyükşehir Belediyesinin ortak çalışması ile bu sorun sıkıntı halledilebilir.” açıklamasını yaptı

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Bu sorunların çözülmemesi ve ilgilenilmemesi durumunda ise oda olarak tutumlarını anlatan yetkili, “ Maalesef ekonomik olarak çok sıkıntılı zamanlardan geçiyoruz, pazarlarda da ürünler pahalı sürüm olmuyor, vatandaşta alım gücü olmadığı için satışlar belli bir seviyede kalıyor. Bu şartlar altında pazarcı kazanç sağlamazken seyyarların, korsanların baskısı pazarcıları çok germiştir ve bıçak kemiğe dayanmıştır. Biz bu konuda Pazarcı Odası olarak esnafımıza verdiğimiz söz ile önümüzdeki hafta içi görüşme yapacağız. Bu görüşmelerin olumlu sonuç vermesini ümit ediyoruz vermemesi durumunda yasal olan haklarımızı esnaflarımız ile beraber kimseye zarar vermeden herhangi bir provokasyona izin vermeden hakkımızı Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi önüne giderek savunacağız.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291