banner318
banner319
Öne Çıkanlar Yarıfinal Karacabey Ülkenin geleceğinden umutluyum lys Karacabeyspor

VANAYA BAĞLI POLİTİKA     

HABER: ŞİRİN ALP- ELİF KURTTAŞ

Doğalgazda ki kesintinin ardından OSB’lerde elektrik krizi sanayideki üretimi olumsuz yönde etkiledi. Bu kriz 25 Ocak Salı gününden 27 Ocak Perşembe gününe kadar olduğu açıklandı.

Hava sıcaklığının ülke genelinde en soğuk düzeylere inmesiyle birlikte doğalgaz arzında sıkıntı yaşandığı ifade eden Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Alkaya “İran’ın Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatını "mücbir sebepten" dolayı keseceği haberleri basında yer aldı. Enerji Bakanlığı`nın, aralarında elektrik üreticilerinin de olduğu sanayi kuruluşlarına gönderdiği yazıda ise ikinci bir emre kadar Günlük Gaz Çekiş miktarının yüzde 60‘a düşürüldüğünü bildirdi. ‘Ülkemizde arz-talep dengesinin sağlanmasında karşılaşılan güçlükleri bertaraf edebilmek ve sistem dengesinin sağlanabilmesi için gerekli ilave tedbirlerin alınması ve uygulanması zarureti doğmuştur’ ifadeleriyle gerekçelendirilen kısıtlamanın yarından (21 Ocak 2022) itibaren başlayacağı ve ikinci bir bildirime kadar sürdürüleceği belirtiliyor.” ifadelerini kullandı.

ÜRETİM DÜŞECEK UYARISI

Pek çok üretim alanı için sıkıntıların olacağını ifade eden Alkaya “Cam, demir-çelik, kimya, gıda, çimento ve seramik başta olmak üzere çok sayıda üretim alanı için doğalgaz arzının kısıtlanması, üretimi kaçınılmaz olarak düşürecektir. Doğalgaz kısıtlaması nedeniyle daha pahalı enerji kaynağı kullanmak zorunda kalacak sanayi kuruluşlarının maliyetleri artacaktır. Sanayide kullanılan elektrik ve doğalgaza geçtiğimiz yıl içinde gerçekleştirilen yüksek oranlı zamlar nedeniyle, birçok sanayi kuruluşu için üretim maliyetlerinde enerjinin payı yüzde 50 oranını aşmıştır.” şeklinde ifade etti.

“EKONOMİK GÖSTERGELERİ DAHA DA GERİLEYECEKTİR”

 Üretimlerini ihraç edebilen, döviz bazlı geliri olan sanayi kuruluşların bile enerji maliyetlerini hesap edemez duruma düşmeleri nedeniyle mali sorunlar yaşamakta olduğunu ifade eden Alkaya “Enerji maliyetlerinin yüksekliği bir yana enerji arzında yaşanan kriz ile ekonomik göstergeleri daha da gerileyecektir. Gelişmeler 2022`inin ilk enerji krizinin doğalgaz arzında başladığına işaret etmektedir. Hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle konutlarda kullanılan doğalgaz yaşamsal önemdedir. Benzer şekilde doğalgazın ısıtma amaçlı kullanımına devam edilebilmesi için elektrik kesintisinin de yaşanmaması gerekir.” şeklinde konuştu.

“SORUNLARIN TEKRARLANMAMASI İÇİN ÖNLEM ALINMALIDIR”

Olumsuz hava şartları nedeniyle 2012 yılının Ocak ayında, Bursa`da bulunan bir doğalgaz santralinin bağlantısını sağlayan enerji nakil hatlarında yaşanan arızanın tüm Marmara Bölgesi`nde hayatın durmasına neden olduğunu hatırlatan Alkaya “Metrolar çalışmamış, başta İstanbul olmak üzere kentlere doğalgaz verilememiş, sanayide üretim tamamen durmuştu. Tek bir santralın devreden çıkmasıyla yaşanan sorunların tekrarlanmaması için önlem alınmalıdır.” dedi.

İTHAL KAYNAK BAĞIMLILIĞI, YÜZDE 54,4

Elektrik üretimindeki güncel duruma bakıldığında (19 Ocak 2022) elektrik üretiminde doğalgazın yüzde 34, ithal kömürün ise 20,4 payı olduğunu söyleyen Alkaya “Payları küçük olan diğer ithal kaynaklar göz ardı edilse bile elektrik üretimindeki ithal kaynak bağımlılığımız, yüzde 54,4 düzeyindedir. Kullanılan elektriğin yüzde 34`ünü üreten santrallara, doğalgazdan yüzde 40 oranında kesinti yapılması arz güvenliği açısından risk yaratabilir. Önlem alınarak, daha fazla yedek kapasite hazırda bekletilmelidir.” ifadelerini kullandı.

“ENERJİMİZİ YURTDIŞINDA BİR VANANYA BAĞIMLI HALE GETİREN POLİTİKALARA İTİRAZ EDİYORUZ”

Enerji Bakanlığı’nın, aralarında elektrik üreticilerinin de olduğu sanayi kuruluşlarına gönderdiği yazıda ise ikinci bir emre kadar günlük gaz çekiş miktarının yüzde 60’a düşürüldüğü bildirilmiştir. 

ENERJİ BAĞIMLILIĞINA SÜRÜKLENİYOR

Ülkede son yirmi yılda “enerji ihtiyacı” söylemi ile gittikçe derinleşen bir enerji bağımlılığına sürüklenmiş olduğunu ifade eden Başkan Alkaya “Daha fazla üretim, daha fazla tüketim sarmalına girmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) verilerine göre 1990 yılında 52.5 milyon ton Eşdeğer Petrol (MTEP) olan enerji talebi 2000 yılında 80,5 MTEP, 2010 yılında 105,8 MTEP, 2020 yılında da ise 147,2 MTEP’e yükselmiş, ithal kaynak oranı ise bu süre içerisinde yüzde 52‘den yüzde 70’e yükselmiştir.” dedi.

“KISITLAMA HALKIN SOĞUKTA VE KARANLIKTA KALMASIDIR”

Türkiye’nin enerji üretimini arttırmak için enerji tüketimini arttıracak politikalara yönelmesi enerji bağımlısı bir ülke durumuna gelmesine neden olduğunu söyleyen Alkaya “Enerji bağlılığı nedeniyle ülkemiz bugün enerji ihtiyacının yüzde 80’den fazlasını fosil yakıtlardan karşılar hale gelmiştir. Enerjide temel politika verimlilik yerine ithal fosil yakıt tüketimi olarak belirlenirse, bir vanaya ve o vanayı tutan ele muhtaç olunması kaçınılmazdır. Ülkemizin enerji arz güvenliğini yurt dışında bir vanaya bağımlı hale getiren enerji politikalarının geldiği nokta üretim kısıtlaması ile halkımızın soğukta ve karanlıkta kalmasıdır. EMO her fırsatta temel enerji politikamızın enerji verimliliği ve enerji yoğunluğumuzun düşürülmesi olarak kurgulanması gerektiğini söyledi, söylüyor.” şeklinde ifade etti.

FOSİL KAYNAKLARA DAYALI AŞIRI TÜKETİM SÜREKLİ POMPALANDI”

Enerji Verimliliği Kanunu (EVK)’nın 2007 yılında yayınlandığını hatırlatan Alkaya “Bu kanun kapsamında, Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği (BEP), Enerji ile İlgili Ürünlerin Çevreye Duyarlı Tasarımına İlişkin Yönetmelik gibi sanayiden, ulaşıma, konuta bir dizi alanda verimlilik sağlayacak ikincil mevzuatlar yayınlandı. Ancak bu mevzuatların gereği yapılmak yerine fosil kaynaklara dayalı aşırı tüketim sürekli pompalandı.” İfadelerini kullandı.

UZMANLAR BAŞKA KURUMLARA GÖNDERİLDİ”

Bununla da kalınmadığını altını çizen Alkaya “Ülkenin enerji verimliliği yol haritasını çizen en önemli kurumu olan Elektrik İşleri Etüt İdaresi önce Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü olarak değiştirildi, sonra da bir kararname ile kapatıldı, konusunda uzman, bilgi birikim ve donanımlı personel başka kurumlara gönderildi. Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği 6 kez ertelendi. EVK ve BEP Yönetmeliğinin yayımlanmasından buyana 2011 yılından önce yapı kullanım izni almış olan yaklaşık 12 milyon mevcut binadan yaklaşık yüzde 3’ünün EKB aldığı anlaşılmaktadır. Doğal gazın yüzde 40’ının konutlarda tüketildiği göz önüne alındığında BEP yönetmeliğinin gerekleri yapılsaydı bugün kesinti yapılması gereken doğalgaz miktarının yarısı zaten tasarruf edilmiş olacaktı.” şeklinde konuştu.

“ESAS SORUN İTHAL KAYNAK BAĞIMLISI AŞIRI TÜKETİM POLİTİKALARI”

Ülkede ki esas sorunun enerji arz güvenliği değil, ithal kaynak bağımlısı aşırı tüketim politikaları olduğunun ifade eden Başkan Alkaya, ETKB’nin enerji tüketim miktarıyla övünmeyi bırakıp, enerji verimliliği politikalarını bir an önce uygulamayı hatırlaması ve öğrenmesi gerektiğine değindi.

“DAHA ÖNCEDE BU KESİNTİLER YASANDI”

Ağırlaşan kış koşullarında komşu ülkelerden doğal gaz temininde kesintilerin daha önce de yaşanmış olduğuna değinen Alkaya “Gerçek kesinti sebeplerinin ne olduğu, bundan sonra da olup olmayacağı kamuoyuna açıklanmalıdır. Bilindiği üzere fahiş elektrik zamlarının yapıldığı 31 Aralık 2021 gecesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ülkemizin spot piyasalara mahkûm olduğu itiraf edilmişti. Doğal gaz temininde yaşanan bu belirsizlik elektrik birim fiyatlarının tavan seviyesine yükselmesine neden olmuştur. Soğukları donarak geçirmek üstelik bunun için üste para vermek halkımızın kaderi olamaz.” şeklinde konuştu.

Bu durumun önceliklerinden bahseden Başkan Alkaya “Bir kez daha; önce enerji verimliliği, önce halka ucuz ve kaliteli enerji temini, önce halkın sağlığı diyoruz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner306

banner291

banner262

banner313