banner318
Öne Çıkanlar mustafagültak milli eğitim tepki dersimliler KIZKALESİ

“YARINLARIMIZ İÇİN MÜCADELE ETMEKTEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Haber: Elif KURTTAŞ

Öncelikle Rusya ve Ukrayna da yaşanan savaşın, Ukrayna ve Rusya halkların etkileyeceğini ifade eden Başkan Tulay “NATO’nun Rusya’yı kuşatması, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin insanlık dışı olduğunu, ülkelerin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini yaşadığımız geçmiş süreçler bize göstermişti. Dolayısı ile Karadeniz’in karşı kıyısındaki savaş kuşkusuz ülkemizi ’de etkiliyor.” Dedi.

Savaşın bir tarafına biz Akdeniz’de Nükleer Santral için bir üs verildiğini ifade eden Tulay “Tüm dünya ülkelerinin NGS’den vazgeçtiği bir dönemde, Rusya’nın, Ukrayna’daki Çernobil NGS’yi ele geçirmesi Avrupa’nın en büyük NGS olan Zaporizhzya’ya saldırı sonucu çıkan yangın tüm Avrupa’yı tedirgin ederken Nükleer Enerji Güvenli kılacak Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) yasası çıkarıldı.” Şeklinde ifade etti.

DOĞAYI VE TARIMI YOK EDEN ANLAYIŞI DEĞİL, ÜRETEN ZEYTİNLİKLERİMİZİ KORUYALIM

Açgözlü şirketlerin zeytinlikleri, ormanları, tarlaları, köyleri, insanlarım yuttuğu, tükettiği bir ülke istemediklerini vurgulayan Tulay “Bugün ülkemizde egemen olan doğayı talan eden anlayış, geride tümüyle verimsizleştirilmiş ve kirletilmiş bir toprağın bırakıldığı bir anlayışla sürdürülmektedir. Bu anlayış nedeniyle her yerde verimli ormanlık alanlarımız, tabiat zenginliklerimiz yok edilmektedir. Bu anlayış, yaşamı da sürdürülemez hale getirmektedir. Bu anlayışı, bir üretim faaliyeti değil, bir sömürü faaliyeti olup doğayı ve halkı da sömürmektedir.” diye belirtti.

“KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİSLERİN, EK GÖSTERGELERİNİN YÜKSELTİLMESİ ŞART”

Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde kamuda çalışan mühendislerin, özel bir önemi bulunduğunun altını çizen Tulay “Hizmetlerin planlanması, projelendirilmesi, uygulanması ve denetlenmesinde görev ve sorumluluk alan meslektaşlarımız, ülkenin; sanayileşmesi, kalkınması ve gelişmesi açısından hayati öneme sahip meslekleri icra etmektedir. Özellikle son 25 yılda kamuda çeşitli statülerde çalışan ve farklı ücretler alan mühendisler, ekonomik ve sosyal hakları açısından oldukça ciddi bir satın alma gücü kaybına uğramıştır. Bu sebeplerle; ülkemizdeki açlık ve yoksulluk sınırları gözetilerek kamu emekçisi mühendis, maaşları insanca yaşayacakları bir düzeye yükseltilmeli ve ek göstergeleri 6400 arasında yükseltilmelidir.” ifadelerini kullandı.

“EMEKLİLİK HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMİYORUZ!”

Kriz ve salgın döneminin ardından tüm birikimlerin bir avuç azınlık için tüketildiğini vurgulayan Tulay “Bütçe görüşmelerinin gençlerin, çalışanların, emeklilerin, tüm yurttaşların dışarıda bırakılarak tamamlandığı bir dönem ile kapattı. Sorunlarımıza Çözüm İstiyoruz.”  dedi.

Emekli mühendisler, şuanda toplumun yoksul kesimleri arasında yer almakta olduğunu vurgulayan Tulay “Tüm emekliler gibi meslektaşlarımızın da sosyal hakları, çalışma yaşamından sonraki yaşam güvenceleri ortadan kaldırılmak istenmektedir. Emeklilerin sorunlarının çözümü için sosyal güvenlik sistemi sosyal risklere karşı emekliyi korumalı ve yaşlılığın güvencesi olarak devlet tarafından eksiksiz karşılamalıdır.” diye belirtti.

Emeklilerin devletin sırtında bir yük olduğu algısından bir an önce vazgeçilmeli diyen Başkan Tulay “Emeklilerin toplumsal yaşama katılmasının önündeki engeller kaldırılmalıdır. Emeğimize, emeklilik haklarımıza, mesleğimize sahip çıkıyor, sorunlarımıza çözüm istiyoruz. Elektrik dağıtım şirketinin görev ve sorumlulukları göz ardı edilmemelidir. Özelleştirme uygulamalarına derhal son verilmeli. Enerjinin kamusal bir hizmet olduğu, üretimi, iletimi ve dağıtımın özel şirketlerin kar hırsına ve insafına bırakılmaksızın, kamu kuruluşları eliyle, toplum çıkarları doğrultusunda verilmesi gereği algısı tüm topluma mal edilmelidir.” şeklinde konuştu.

“KRİZDEN ÇIKIŞ EMEKTEN YANA POLİTİKALARLA MÜMKÜNDÜR”

Ülke tarihinin en derin siyasal ve ekonomik krizlerinden birinin yaşandığını vurgulayan Tulay “Gıda ürünlerinden doğalgaza, akaryakıttan elektriğe kadar tüm ürünlere birbiri ardına gelen zamlar, emeğiyle geçinen geniş toplum kesimlerinin hayatlarını sürdürülemez hale getirdi. Başta gıda ürünleri olmak üzere elektrik, doğalgaz, akaryakıt, ulaşım gibi temel ihtiyaç kalemlerine yapılan zamlar geri alınmalı, Yeniden Planlama yapılmalıdır.” ifadelerin kullandı.

“YARINLARIMIZ MÜCADELE ETMEKTEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ “

Kadınların hayatın en özel varlıkları olduklarını ifade eden Tulay “Kimi annemiz, kimi hayatımızın en büyük aşkı, kimi arkadaşımız, kimi ise göz bebeği kızımız. Kadınlara ithaf edilen o kadar özel günün arasında en önemli gündür belki de Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Haklarından vazgeçmeyen, inancını ve kendine güvenini asla kaybetmeyen güçlü kadının günü olan bu günde sadece Kadınlar Günü’nde değil, yaşamımızın her alanında fark yaratan kadınları her gün başımıza taç ederiz. Bizler, Kadınlardan alınan ilhamla dünyanın daha güzel ve yaşanabilecek bir yer haline geldiğini unutmuyoruz.” şeklinde konuştu.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ HAYATA GEÇİRİLMELİ

EMO ailesi olarak, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve kadına karşı şiddet ile mücadele alanında bütüncül işbirliği yaklaşımlarından oluşan İstanbul Sözleşmesinin hayata geçirildiği bir düzen istediklerini söyleyen Tulay “Kadın gibi gülen, kadın gibi üreten, kadın gibi vefalı, kadın gibi zarif bir dünya istiyoruz. Kadınlarımızın, özgür, eşit ve şiddetsiz yaşam mücadeleleriyle gurur duyuyoruz. Her türlü ayrımcılığa, cinsiyet eşitsizliğine dur demekten, yarınlarımız için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz.” diyerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner306

banner291

banner262

banner313