banner321
Öne Çıkanlar besyo bekçilik ekonomi koc Hurma ramazan iftar sahur Salı İmeceHaber

YEMDEKİ FİYAT ARTIŞI SÜT PARİTESİ KARŞILAMIYOR

Haber: Şirin ALP

Tarsus Süt Üreticileri Birliği Müdürü Murat Ramazan Ataş “Üretici memnun olsa bile yem fiyatları yerinde durmuyor, pariteyi karşılamıyor. Hep zarar ediliyor. Bu konuyla alakalı biz üreticileri mümkün olduğu kadar hazır yemden uzaklaştırmaya çalışıyoruz.” dedi.

YEM FİYATI YERİNDE DEĞİL ARTIYOR

 Ağırlıklı olarak daha ucuz olduğu için kaba yem alındığını söyleyen Ataş “Alternatif yem sözünde de bulunup üreticilerin önüne sunuyoruz. Yem fiyatları kilosu 4 lira 15 kuruş, çuvalı ise 220 lira civarında. Şu andaki çiğ sütün satış fiyatı 8 Aralık itibariyle 4 lira 70 kuruştan A kalite süt fiyatı olaraktan yansıyacak. Bu fiyattan üretici memnun olacak gibi görünse de yem yerinde kalmazsa nasıl memnun olsun.” ifadelerini kullandı.

“30 SENEDİR TORBA YEME ALIŞTIRILDI”

 Sanayicilerin 30 senedir insanları torba yeme alıştırdıklarının vurgusunu yapan Müdür Ataş “Torba yem alıştırınca ne oldu, kapınıza kadar süt yemi geliyor, torbalar ve çuvallar halinde. Siz ipini açıp kesiyorsunuz, hayvanın önüne döküyorsunuz, Şimdi alışkanlıklara ne oldu, değişmek zorunda kaldı.” diyerek gidip yemi hayvanın ayağına getirmeniz gerekiyor şeklinde konuştu.

“ÜRETİCİ ARAZİSİNE EKMİYOR”

 Toplayıcının süt yemi pahalı olduğu için getirmediğini söyleyen Ataş “Bu seferde üretici ben hayvanı artık kestireceğim usandım diyor. Aslında rahatı bozuldu üreticinin çünkü ayağına artık gelen yem pahalı oldu. Fakat üretici de arazisini ekmiyor. Meralarına hayvanına bir şey ekip yedirmiyor. Hayvancılık yapan insanların yüzde 90’ının arazisi var fakat ekmiyorlar. Kendi ihtiyacını ekip yiyor. Dünyada yok böyle bir şey. Yani bizim ülkemizdeki hayvancılık lüks bir hayvancılık.” diyerek bugüne kadar geldiği noktanın bu olduğunu ifade etti.

“KÜÇÜK İŞLETMELER BIRAKILIYOR YERİNE BÜYÜK İŞLETMELER AÇILIYOR”

 Ciddi bir oranın olmadığını söyleyen Ataş “Küçük işletmeler bırakılıyor yerine büyük işletmeler açılıyor. Biz geçen seneki hayvan varlığı ve işletmelere bakıyoruz. Geçen sene istifa eden üretici fazla ama açılan işletme az. Ama hayvan sayısı da bir o kadar eşit. Süt verimi ise aynı oranda devam ediyor. Bazı küçük işletmeler lüks olduğu için üretemiyor.” diyerek düz işletmeler kurulduğuna değindi.

 Hazırcılığın biteceğini ifade eden Ataş “Genç nesiller ve artık daha bilinçli insanlar bu işi yapacak gibi görünüyor. Hazırlıkçılık bitiyor insanlar daha çok ellerinin altında internette araştırmacılık yapıp, ekip dikip hayvanlarına yedirmeyi düşünüyorlar. Bu şekilde işliyor.” dedi.

“İNEK OT YİYECEK TORBA YEM YEMEYECEK”

 Hiçbir ülkede hazır yemin olmadığını vurgulayan Ataş “Hayvanlarını arazilerine koyuyorlar ya da meralara götürüp otlatıyorlar. İnek ot yiyecek torba yem yemeyecek. Bu hayvan fabrikadan çıkmıyor. Bu hayvanın doğal beslenmesi gerek. Bu durum süt kalitesini etkiliyor, doğurganlığını etkiliyor, buzağısını etkiliyor.” diyerek bu konunun önemini vurguladı.

“ÜRE GÜBRESİ KULLANILIYOR”

İçerisinde üre gübresi olduğunu söyleyen Ataş “Tabii herkes de bunu biliyor. Bilmesine rağmen yine de o süt yemini alıştırmışlar, yediriyorlar. Bunu yiyen hayvan ne oluyor? Kısırlaşıyor yani sütün de aslında bir faydası da olmuyor insana. Memeye tazyiklendirme yapıyor ama hayvanın doğasına karşı. Bu hayvana doğal vermeniz lazım ki doğal süt versin bize. Yani işte üreticileri bu anlamda bilinçlendirmeye çalışsak ta işlerine gelmiyor.” şeklinde konuştu.

SADECE TÜRKİYEDE HAZIRCILIK VAR

Şu dünya üzerinde sütün ayağı gelip toplandığı ülkenin sadece Türkiye olduğunu söyleyen Ataş “Avrupa ülkelerinde sütü üreten kişi götürüp mandıraya döker. Artık bu duruma geldi hayvancılık çok kötü, aslında insanlarımız bu hale getiriyor. Bilinçlenmek gerekiyor bu konuda ama kolay yolu tercih ediliyor, özellikle emekli olan bir üreticide hayvancılık yapmıyor. İşte hayvanlara da o yemi vermek de çok sağlıksız. Sigara müptelalığı gibi bir şey. Tarsus bölgemizde yaklaşık 400 tane üreticimiz var. Bölgemizin 50 tona yakın sütü var.” diyerek marketlerdeki alış satış fiyatını ise sanayicilerin belirlediğini söyledi.

“BİZE BİR ŞEY KALMIYOR”

25 yıllık hayvan üreticisi ise yeme gelen zammın kendilerini sıkıntıya soktuğunu ifade ederek “Şu an 50 kiloluk torba 250 TL civarında. Yazın bizler 130 ile 170 arasında alıyorduk. Çok ciddi bir oranda zarar ediyoruz. Yıl sonunda bize bir şey kalmıyor. Kılı kılına bile yetmez durumda. Normalde çok karşı bir meslek gibi görünse de işin içi çok karmaşık ve yorucu. Üreticiler ne yapacağını şaşırmış durumda.” diyerek pek çok kişinin hayvancılığı bıraktığını ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291

banner323