TEİAŞ özel şirketlere kapasite desteklemesini ödeyemezken; özel şirketler de TEİAŞ’a iletim bedelini ödemiyor... Hükümet ucuz ve kaliteli olacağı vaadiyle enerji alanında gerçekleştiği yanlış özelleştirme politikaları ile aldığı yanlış kararlar 10 yılda enerji sektörünü büyük bir çıkmaza soktu. 2022 yılının neredeyse başından beri borç yükü artan özel dağıtım şirketleri iletim bedeli ödemelerini TEİAŞ’a yapmazken; TEİAŞ da kapasite destek mekanizması kapsamındaki ödemeleri finansal sıkışıklık yaptığı gerekçesiyle özel üretim şirketlerine yapmıyor. Milyarlarca lirayı bulan ödemelerin yapılamaması sektörde büyük bir açmaz yaratıyor.

Hükümet enerji alanında uyguladığı yanlış politikalar fahiş oranda yükselen faturaların yanı sıra enerji sektöründe büyük bir batak yaratıyor. Elektrik dağıtım şirketleri kamuya ödeme yapamıyor. Kamunun da özel elektrik üretim şirketlerine destek ödemesi yapamıyor. Enerji sektörünün yaşadığı açmaz büyük sıkıntı yaratıyor.

Hükümetin ucuz ve kaliteli olacağı vaadiyle özelleştirdiği enerji sektörü yaklaşık 10 yıl içinde büyük bir çıkmaza girmiş durumda. Türkiye’de bugün elektrik dağıtımının tamamı, üretimin de yaklaşık yüzde 85’i özelleşmiş durumda. Kamunun payının azalmasını bir başarı olarak sunan iktidar; bugün arz güvenliği sağlanması amacıyla yapılan kapasite mekanizması destekleme ödemelerini yapamaz duruma geldi. Her ay ilan edilen ödemelerin Şubat 2022 döneminden bu yana düzenli olarak yapılmadığı ifade ediliyor. TEİAŞ’ın şu an için yapamadığı ödeme tutarının toplamda yaklaşık 1 milyar lira civarında olduğu belirtiliyor.

‘Şirketler TEİAŞ’a İletim Bedelini Ödemiyor’

Kamunun özel şirketlere kapasite mekanizması desteklerini ödememesinin yanı sıra özel dağıtım şirketlerinin de kamuya yapması gereken ödemeleri aylardır yeri ne getirmediği belirtilmektedir. Türkiye genelinde 21 dağıtım şirketinin büyük bir kısmının TEİAŞ’a ödemesi gereken iletim sistemi kullanım bedelini de ödemediği ifade edilmektedir. 21 dağıtım şirketinden yalnızca 4’unun TEİAŞ’a iletim bedeli ödemesini gerçekleştirdiği; geri kalan 17 dağıtım şirketinin ise iletim bedeli ödemesini yapmadığı belirtilmektedir. Dağıtım şirketlerinin TEİAŞ’a ödemesi gereken iletim bedeli toplam tutarının yaklaşık 6 milyar lira olduğu ifade edilmektedir.

Hem Sektör Batıyor, Hem De Faturalar Düşmüyor

Enerji sektöründe görevli tedarik şirketlerinin; elektrik üretim maliyetleri ile ulusal tarife arasından kaynaklı fark nedeniyle Mayıs 2022’ye kadar 23 milyar lira tutarında borçlandığı ifade edilmektedir. Elektrik üretim maliyetlerinin düşmemesi durumunda yılsonuna kadar şirketlerin toplam 50 milyar lira tutarında borçlanacağı ifade edilmektedir. Bu durum, AK Parti iktidarının 20 yıldır aldığı yanlış kararlarla, enerji sektörünü borç batağına sürüklemesinin, temel bir hak olmasına karşın milyonlarca vatandaşın ise enerji yoksulluğu yaşatmasının göstergesidir. İktidarın aldığı bu kararlar nedeniyle ne faturalar düşüyor, ne de sektör Türkiye’de arz güvenliğini sağlayacak bir yapıya kavuşuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291