banner437

Ekonomik parametreler, ekonomi de bütün verilerin her geçen gün kötüye gittiğini gösteriyor. Gemi heryerden su alıyor ellerde kova gemiyi kurtarmaya çalışıyoruz. İçinde bulunduğumuz ekonomik durumdan çıkmak için gemiyi limana yanaştıracak tecrübe de kaptan yok ekonominin başında.

G-20’den Düştü

IMF ve Dünya Bankası’nın verilerine göre Türkiye en büyük ilk 20 ekonomi içerisinden çıkarak 21. sıraya geriledi. Ülkelerin ekonomik güçleri Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüklüğü ve kişi başına düşen GSYH ile ölçülüyor. IMF’nin Dünya Ekonomik Görünümü raporuna göre Türkiye yılsonuna kadar 22. sıraya kadar gerileyecek.

Kişi Başına Gelirde 78’inci

Türkiye’de kişi başına milli gelir dolar bazında 2014’ten bu yana düzenli olarak düşme eğiliminde. Son 8 yılda Türkiye’nin hem GSYH hem de kişi başına gelir sıralamasındaki düşüşü son derecede çarpıcı. Kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) Cumhuriyet tarihinde ilk kez 7 yıl üst üste düşüş gösterdi. Kişi başına gelirde 2015’te 66’ıncı sıradayken 2021’de 78’inciliğe kadar geriledi. Kişi başına gelir 8 bin 500 dolar civarında.

Sefalet Diz Boyu

İşsizlik, enflasyon, faiz ve milli gelir gibi ekonomik göstergelerin esas alınarak hesaplandığı Dünya Sefalet Endeksi’nde Türkiye 156 ülke içinde 21. sırada yer aldı. Sefalet sıralamasında Türkiye Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de ekonomik veriler bazı Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin gerisinde.

Yolsuzlukta Zirve

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2021 Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye son 10 yılda en çok puan kaybeden ülkeler arasında yer alarak 38 puanla 180 ülke arasında 96’ıncı sıraya düştü. Endekse göre bir önceki yıla göre 2 puan birden kaybeden Türkiye yolsuzluğa karşı tek bir adım dahi atmıyor.

Kredi Risk Primi Zirvede

Türkiye’nin kredi risk primi (CDS), son 14 yılın zirvesine çıktı. Kredi risk primi 740 baz puana yükselerek 2008’den bu yana en yüksek seviyesinde. Kredi risk primi, bir kredinin geri ödenmeme riskinin tespit edilmesini ve bu riske karşı kredinin sigortalanmasını sağlayan bir değerleme enstrümanıdır.

Enflasyon Lideri

Türkiye yüksek enflasyon liginde 6. sıraya yükseldi. TÜİK’e göre resmi enflasyonun yüzde 73.5 olduğu Türkiye dünya yüksek enflasyon liginde Venezuela, Sudan, Lübnan, Suriye ve Zimbabve’nin ardından geliyor. Türkiye bu hızla hemen üzerindeki Afrika ülkesi Zimbabve’yi geçerek 5’inciliğe yerleşebilir.

İşsizlik Tavan Yaptı

Türkiye Avrupa’daki 32 ülke içinde işsizlik oranının en yüksek olduğu 3’üncü ülke. TÜİK’e göre resmi işsizlik yüzde 11.5’e yükseldi. G-20 ülkeleri arasında da üçüncü sırada. Resmi verilere göre Türkiye’de işsiz sayısı 3 milyon 894 bine çıktı.

Gençler Kayboluyor

Ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin oranında da Türkiye felaket durumda. Türkiye, "ne eğitimde ne istihdamda" olan ve "ev genci" olarak tanımlanan bu alanda Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri içinde ise ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’de 15-24 yaş grubundaki 2 milyon 959 bin genç ne eğitimde ne istihdamda. (Yüzde 24.7) Yaş grubu 20-34 olarak alındığında bu oran yüzde 38’i aşıyor.

FAİZDE DE İLK SIRADA

Merkez Bankası son dört toplantıda faizi yüzde 14’te sabit tutsa da Türkiye politika faizi dünyada en yüksek 10’uncu ülke, Avrupa’da ise ilk sırada. İktidarın baskısıyla Merkez Bankası faiz oranını ısrarla sabit tutmaya devam ediyor. Euro Bölgesinde faiz ortalaması yüzde 7.5.

Yoksulluk Sınırı 20 Bin TL’ye Yükseldi. TÜRK-İŞ mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarına göre mayısta 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 19.602 liraya yükseldi. Açlık sınırı ise 6.017 lirayla asgari ücretin 1.764 TL üzerine tırmandı. Mayısta bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 7.836 TL’ye yükseldi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432