Öne Çıkanlar mersin içel taksi genc asayiş mersin pazartesi imecehaber imecegazetesi tarım gıda TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI

BASK: ENFLASYON RAKAMLARI ISMARLAMA

HABER: ŞİRİN ALP

BASK Mersin İl Temsilcisi Yusuf Özey’in Mart ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, TÜİK tarafından açıklanan ısmarlama enflasyon oranının memur ve emekli aylıklarının beşte birinden fazlasını erittiğini, bu nedenle ek zammın ve enflasyon farklarında eşel-mobil sitemine geçilmesinin zorunlu hale geldiğini belirterek şöyle devam etti, “ TÜİK tarafından açıklanan ısmarlama rakamlara göre, Mart ayında enflasyon (TÜFE)  yüzde 5.46 artmıştır. 2022 yılının ilk üç ayındaki (Ocak-Şubat-Mart) TÜFE artışı ise kümülatif  yüzde 22.81’dir.” ifadelerini kullandı.

Bağımsız araştırma grubu olan ENAGRUP (Enflasyon Araştırma Grubu)’a göre Şubat ayı enflasyonu yüzde 11.93, Aralık ayına göre yılın ilk üç aylık enflasyonu ise yüzde 35.7 olarak açıklandı.

MEMUR VE EMEKLİ yüzde 15.31 ALACAKLI

2022 yılının ilk üç ayında değerlendiren Özey, “ Yılın ilk altı ayı için verilen yüzde 7.5 oranındaki artışın üç katından fazlası erimiş,  memur ve emeklileri yüzde 15.31 alacaklı hale gelmiştir. Açıklanan bu oran vatandaşın günlük hayatta bizzat yaşadığı, eşine ve çocuklarına ve varsa diğer aile fertlerine karşı mahcup ve çaresiz kaldığı gerçek enflasyonu değil TÜİK’in açıkladığı ısmarlama enflasyonu göstermektedir. Türk-İş’e göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı Mart ayı için 4 bin 928 TL; yoksulluk sınırı ise 16 bin 52 TL’ye yükselmiştir. Asgari ücret 4 bin 253 lira 40 kuruş , bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise 6 bin 474 TL’dir.” açıklamasını yaptı.

EMEKLİLER AÇLIK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR

Cumhurbaşkanlığı verilerine ortalama emekli aylıklarına da değinen Özey, “ 2 bin 566 lira 20 kuruş ile 4 bin 674 lira 40 kuruş arasında değişmektedir.  Bu durumda emeklilerin tamamına yakını açlık sınırı altında aylık almaktadır.  Memurların tamamına yakını ise yoksulluk sınırı altında aylık almaktadır. Bu durumda memur ve emeklilerinin aile sorumluluklarını yerine getirebilmeleri mümkün değildir. Açıklanan resmi ve gayrı resmi rakamlar vatandaşların gerçek hayatta karşılaştıkları geçim sorununun büyüklüğünü yeterince açıklamaktadır.” dedi.

EŞEL-MOBİL

Her an temel tüketim maddelerinin fiyatları artmakta olduğunu belirten Özey, “ Buna karşılık satın alma gücünü kaybeden memur ve emekli 6 ay beklemek zorunda kalmaktadır. Hükümet piyasada yaptığı güncellemeleri memur ve emekli aylıklarına da yapmalı, birikmiş enflasyon kayıpları ek düzenleme ile ödenmeli, enflasyon kayıpları aylık (eşel-mobil) karşılanmalıdır.”

“YETKİLİ SENDİKALAR NEDEN SUSUYOR”

Sözde yetkili sendikalar sosyal medyada muhatabı bile belli olmayan açıklamalar yaptığını vurgulayan Özey; “ Üyelerinin ve memurların geçim sorununu geçiştirmekte,  yetkiyi kötüye kullanmaktadır. Sorun yetkili sendikaların insafına bırakılacak kadar basit değildir. Mart ayında toplanması gereken Kamu Personeli Danışma Kurulu, tek maddelik “Enflasyon Kayıplarının Karşılanması” gündemi ile acilen toplanmalı ve ek düzenleme hayata geçirilmelidir. Unutmayalım ki, karşılaştığımız sorun, toplu sözleşme masasındaki toplu peşkeşin günümüze yansımadır.  Memur ve emekliler merdivenaltı toplu sözleşme ile kendilerini açlığa ve yoksulluğa mahkum edenlerden hesap sormalı, yetkiyi kötüye kullananlar bunun bedelini ödemelidir.” açıklamasını yaptı.

MEMUR VE EMEKLİLERİNİN MART AYI KAYIP VE ALACAKLARI NE KADAR?

BASK Birimi tarafından yapılan araştırmaya aktaran Özey; “  TÜİK’in açıkladığı Mart ayı enflasyon oranına göre (aile yardımı hariç) bazı unvanlardaki memurların aylıklarındaki erimenin özeti şudur: 12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin Ocak ayında yılın ilk altı ayı için yapılan yüzde 7,5 oranı karşılığı 325,34 TL’lik artışın tamamı erimiş, dönemin bitmesine 3 ay kala 970,36 TL enflasyon alacağı doğmuştur. Aynı şekilde;

* 9/1 derece ve kadrodaki bir memurun doğan alacağı 1.039,85 TL,

* 7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin doğan alacağı 1.179,29 TL,

* 8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun doğan alacağı 1.700,63 TL,,

* 12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin doğan alacağı 1.140,91 TL,

* 12/3 derece ve kadrodaki bir teknisyenin doğan alacağı 1.090,33 TL,

* 1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) doğan alacağı 1.806,38 TL’dir.”

“AÇLIK VE YOKSULLUK İLE YAŞAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Son olarak şunları ekleyen Özey, “ Tüm unvanlardaki kamu görevlilerinin aylıklarına Ocak ayında yılın ilk altı ayı için yapılan yüzde 7,5’lik sefalet artışı dönemin bitmesine 3 ay kala tamamen erimiş ve bu oranını iki katından fazla, yüzde 15,31 enflasyon alacağı doğmuştur.  Dönemin bitmesine 3 ay kala memurlar ve emeklilerinin bu şartlarda hayatlarını sağlıklı sürdürme imkanı kalmadığı gibi, bu kayıpları sineye çekerek açlık ve yoksullukla birlikte yaşamaya devam etmeleri mümkün değildir.” dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291