Öne Çıkanlar MİMARLAR 2temmuz1993 mersin Mithat Paşa imecehaber imecegazetesi mersin sivas

BU YANGINI BİRLİKTE SÖNDÜRELİM

 HABER: ŞİRİN ALP

Akdeniz Kent Konseyi Mart ayı yürütme kurulunun düzenlediği toplantının birinci gündem maddesi uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele ile Akdeniz ilçesi başta olmak üzere Mersin’de Tedavi ve Terapi Merkezleri’nin açılması konusunda neler yapılabilir? Konusu masaya yatırıldı. Türkiye’de uyuşturucu ile mücadelede başarısı ile ilk sırada olan Mersin Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi yetkililerinin katıldığı toplantıda yapılan çalışmalar ve yürütülen projeler Kent Konseyi üyelerine anlatıldı.

38 STK-DERNEK- VAKIF UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEYE DESTEK VERECEK

Akdeniz Kent Konseyi, Mart ayı yürütme kurulu toplantısında “ Uyuşturucu Ve Madde Bağımlılığı İle Mücadele” konusunu gündem yaptı. Mersin Üniversitesi, Mersin Emniyeti Narkotik Şube Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Akdeniz Belediyesi ile STK ve Çarşı Esnaf Dernekleri̇ temsilcileri, Kızılay ve Yeşilay Mersin Şube Başkanları, Yenişehir Kent Konseyi Temsilcisi, Araştırmacı Yazar Abdullah Ayan, Gazeteci Fatih Alkar, Manşet Mersin Haber Sitesi Yöneticisi İmren Sarı, Mersin İmece Gazetesi Haber Müdürü Muzaffer Duru ve konu İle ilgili çalışmaları olan Kamuran Bilen, Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, Gençlik ve Engelli meclisleri başkanlarının katıldığı toplantıda Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim, uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadelede kamu ve sivil insiyatifin ortak hareket etmesi gerektiğini söyleyerek bu konuda güç birliği çağrısı yaptı. Çeşitli kurum temsilcileri konu İle ilgili görüşlerini bildirdiler. İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube yetkilileri, uyuşturucu İle mücadele yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yaptılar.

“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE 3 TEMEL ÇALIŞMAMIZ VAR”

Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube yetkilileri Uyuşturucuyla mücadeledeki, uygulama politikalarını anlattı. Şube Yetkilisi “Narkotik Şube olarak neler yapmışız? Neler yapıyoruz? Öncelikle bizim İçişleri Bakanlığımıza bağlı uygulama politikalarımız var. Uyuşturucuyla mücadelede, uygulama politikalarımız var. Narkotik Suçlarla Mücadele üç temel ayak üzerinde ilerlemek zorundadır. Birincisi arzla mücadele. Yani güvenlik güçleri tarafından yapılan arzla mücadele. Yine bunun yanında önleme faaliyetlerimiz var. Bunlar bilgilendirme, bilinçlendirme faaliyetleri. Billboardlar afişler, eğitimler, toplantılar. Bu da bir nevi bilgilendirme faaliyetlerinin içerisinde yer alıyor. Aynı zamanda iyileştirme yeniden topluma kazandırma. Bunun içerisinde hem emniyetimiz AMATEM'imiz, Kemotem’imiz, Yeşil Ayımız, YEDAM'ımız hep birlikte sosyalleşme rehabilite ve topluma kazandırma olarak üç temel ayak üzerinde ilerliyoruz.” dedi.

GAZİANTEP ÖRNEĞİ

İMECE Gazetesi Yazarı  Abdullah Ayan yaptığı konuşmada öncelikle yöntem konusu üzerinde mutabık kalınması gerektiğini ifade ederek; “Bana kalırsa devletin ne yaptığı, Sağlık Müdürlüğünün, İl Emniyet Müdürlüğünün verdiği mücadelelerin hepsine saygı duymakla beraber yerel yönetimler anlamında eksiğimiz ne varsa yerel yönetimleri işin içine aktif olarak nasıl sokabiliriz konusunda yoğunlaşmamız gerekiyor. Türkiye'de her ne kadar 30’a yakın AMATEM dediğimiz ( Alkol ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Kuruluşu) varsa da yerel yönetimlerle diğer tüm örgütleri bir araya getirebilen en başarılı örnek dediğim gibi Gaziantep örneği. Şu anda da bildiğim kadarıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin kurmuş olduğu bir hastanenin içine alındı o birim.” ifadelerini kullandı.

“AKDENİZ BELEDİYESİ ROL MODEL OLUR”

Madde ve uyuşturucu bağımlılığı ile ile ilgili üç sürecin olduğunu belirten Ayan, “ Birincisi ailenin rolü. Diğeri iş işten geçtikten sonra Emniyet Müdürlüğünün ya da diğer devlet kurumlarının rolü. Bir de yerel yönetimlerin tedavi amacıyla başlayan ama ondan önce önleme amacıyla belki eğitim amacıyla çok ciddi müdahalelerin olabileceği. Bana kalırsa bugün özellikle Mersin'de eksiğini duyduğumuz İbrahim Genç kapatmaya çalıştı onu. Gaziantep örneğinden sonra gitti. Gaziantep'i inceledi sonra geldi. Kendisi bir AMETEM kurdu. Fakat 2016 yılında bir protokolle 25 yıllığına Şehir Hastanelerinin bağlı olduğu hastaneler birimine devredilir. Dolayısıyla yerel yönetimlerin Mersin'de hiçbir şekilde bir rolü yok. Oysa Mersin ciddi bir yer. Bu konuda çok mutlaka acil önlemler alınması gereken bir kent. Akdeniz Belediyesi de bu konuda rahatlık ve öncülük yapabilecek olan belki bir rol model ortaya çıkarabilecek bir belediyedir.” açıklamasını yaptı.

HÜSNÜ ÖZYEĞİN VAKFI

‘Akdeniz Belediyesi her ne kadar kısıtlı imkanlarla hareket etse de Türkiye'nin en varlıklı şirketlerinin ve limanının faaliyet gösterdiği bir yer’ olduğunu özellikle vurgulayan Ayan şöyle devam etti, “ Buna neden vurgu yapıyorum? Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Asım Güzelbey zamanında 2008 yılında bu işe koyulduğunda gitti İstanbul'dan Hüsnü Özyeğin'in vakfından yardım istedik. Hüsnü Özyeğin'in vakfı da olayı dünya çapında inceledikten sonra şöyle bir sonuca ulaştı. Dedi ki bu işler sadece tesisle sadece bu tip yapıları yapmakla olmuyor. İçini doldurmakla oluyor. İçini doldurma amacıyla da şöyle bir harekette bulundu. İstanbul'dan ve yurt dışında bu konuda ciddi anlamda tedavi amaçlı çalışmalar yapmış olan bilim adamlarını Gaziantep'e yönlendirdi. Geldiler Gaziantep'te bir takım faaliyetlerde bulundular. Dönemin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Gaziantep'e götürdüğümde şaşkınlıkla şunu gördüm. Hamam yapmış tesisin içine ama aynı zamanda madde bağımlılarının tabii benim alanıma girmiyor, sizin alanınız.” dedi.

KIRILMA ANI

Madde bağımlılıklarında kırılma noktasına değinen Ayan, “ O kırılma noktasının ötesine geçen tedavisi mümkün olmuyor. Yani onu herhangi psikoteknik tedavilerle de ayağa kaldıramıyorsunuz. Onların tedavisinde taş yontuculuğu yani sekiz saat taşı çekiçle döverek tedavi sağlanabiliyordu. Ben gerçekten şaşkınlıkla izlemiştim. Gaziantep'in diğer bütün bilim insanlarından yazıştığımız, öğrendiğimiz, okuduğumuz kadarıyla başarılı bir örnek. O nedenle Gaziantep örneğini verdim.” açıklamasını yaptı.

“KENT DİNAMİKLERİ ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI GEREKİYOR”

Son olarak şunları ekleyen Ayan, “ Bana kalırsa Akdeniz Belediyesi'ni, diğer belediyelere de örnek olabilecek bir şekilde nereye getirebiliriz, nereye taşıyabiliriz? Topu topu 3000 Bin metrekarelik bir alandı, Gaziantep'teki alan. Yani rahatlıkla bir belediye hizmet alanını burada hazırlayabiliriz. Proje içine dahil edebiliriz. Arkasından da buranın yapılmasıyla ilgili dediğim gibi Akdeniz Belediye sınırları içinde kalan Şişecam, Soda Sanayi, Kromsan yani sürekli olarak Mersin'i kirleten ama Mersin'e hiçbir şekilde sağlıklı anlamda, sosyal anlamda dönüş yapmayan bir sürü tesis var. O tesislere en azından gelin de bari bu konuda elinizi taşın altına koyun diyebiliriz.

Tarihi Çarşı Esnaf Dernek Başkanı Bekir Algüllü ise, uyuşturucuyla mücadelenin gerçekten zor bir konu olduğunu söyledi. Algüllü, “ Bu konuda ülkemizde ve özellikle Mersin'imizde yapılan Emniyet Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalar sonucu bir takım ilerlemelerin kaydedildiğini belirterek şöyle konuştu: “Emniyetimizin başarılı çalışmalarının yanında bizler sivil inisiyatif olarak ülkemizin kanayan yarası ve hepimizin sorunu olan uyuşturucuyla mücadele konusunda neler yapabiliriz gündemiyle toplandık. Bura da benim ifade etmek istediğim şey şu. Birincisi olarak Mersin'de uyuşturucu kullanan gençler bunların tedavisiyle ilgili yetersiz olan rehabilitasyon merkezleri konusunda. Sürekli olarak gündemde tutulması kent gündemine yayılması toplumun tamamının bu konuyu düşünür ve konuşur hale getirmesini sağlamamız lazım.” dedi.

“REHABİLİTE TEKNİĞİ YETERSİZ KALIYOR”

Uyuşturucu ile mücadele konusunda ikinci noktaya değinen Algüllü, “ Burada diğer arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi yeterli rehabilitasyon merkezimiz yok. Mersin'de ilçe belediyelerimizden uyuşturucu kullanan gençlerimizin rehabilite edilmesi ve rehabilitasyon merkezinin açılmasıyla ilgili çalışmalar konusunda talepte ve istekte bulunmamız gerekiyor. Üçüncü olarak ifade etmek istediğim şey Türkiye'de AMATEM’lerin yatak kapasitesi 1062. Amatem'e giden gençlerin uyuşturucuyu bırakma oranları maalesef çok düşük, yüzde 5 oranlarında bizim anladığımız kadarıyla AMATEM'lerde uygulanan rehabilite tekniği yetersiz kalıyor.” dedi.

“GENÇLER TEKRAR UYUŞTURUCUYA BAŞLIYOR”

AMATEM'den çıkan gençler tekrar eski ortamlarına döndüğünde yine uyuşturucuya başladığını anlatan Algüllü, “ Buradan bu anlam çıkıyor. Amatem'deki uygulanan uyuşturucu bırakma tekniklerinin de toplum tarafından sorgulanması tekniklerin ortaya atılması ve ben uyuşturucuyu bırakmak istiyorum diyen gencin Amatem'den çıktıktan sonra tamamen uyuşturucuyu bırakması için neler yapılması gerektiği konusunu da uzmanların konuşmasını istiyoruz. Elbette bu bilim adamlarının, bilim insanlarının konuşması gereken bir konu. Ancak istatistiksel veriler bize bunu gösteriyor.Amatem'den çıkan gençler maalesef tekrar uyuşturucuya başlıyorlar.” ifadelerini kullanandı.

TOPLUMUN KANAYAN YARASI

Özetle şunu ifade etmek istediğini vurgulayan Algüllü, “ Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Çarşı Esnafları Derneği Başkanı olarak aynı zamanda Büyükşehir Kent Konseyi Kent Konseyi'nde de dönem dönem görev aldım. Şunu istiyorum. Mersin'de uyuşturucu kullanımının minimize edilmesi, uyuşturucu kullanan gençlerin topluma tekrar kazandırılmasıyla ilgili her türlü çalışmada varız. Ve bütün ilçe, bütün ilçe belediyelerimizden ve büyükşehir belediyelerimizden birinci talebimiz Mersin'e yeterli sayıda rehabilitasyon merkezinin açılması için bir araya gelinmesi ortak akıl oluşturulması toplumun bu kanayan yarasına hep birlikte el basılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

“BU YANGINI BİRLİKTE SÖNDÜRELİM”

Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Mustafa Erim ise üyeler tarafından alınan kararların değerlendirmesini yaptı. Uyuşturucu ile mücadele edilmesinin gerekliliğine dikkat çeken Erim, “Gelin bu yangını birlikte söndürelim. Yapılan toplantı sonucu ve kararlar ise  Akdeniz Kent Konseyi çatısı altında “ Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Çalışma Gurubu” kurulması, Önleyici ve Koruyucu çalışmaların yapılması. Yerel yönetimlerin öncülüğünde “Uyuşturucu Tedavi ve Terapi Merkezleri” açılması, için çalışmakta başlanması kararları alındı. Bu çalışmanın Akdeniz ile sınırlı olmaması ve tüm şehri kapsaması için başta Kent Konseyleri olmak üzere STK’lar  ve konu ile ilgili bireysel çalışma yapan tüm kurum ve şahıslarla işbirliğine gidilmesi tavsiyesi yapıldı.” diye konuştu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291