Öne Çıkanlar mersin aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER ayhankızıltan vahap

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ BAŞKANI İLE ÖZEL SÖYLEŞİ

Öncelikle merhabalar efendim. Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin Mersin Mezitli Şube Başkanısınız, sizlerle olmak çok güzel. Yararlı bir söyleşi olacağından eminim.

Z. Burkan: Kentimizin önemli yayın organlarından biri olan İmece Gazetesi ile söyleşi yapıp, derneğimizi ve çalışmalarımızı hemşerilerimize duyurma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

*Öncelikle çok kısa olacak biçimde Cumhuriyet kadınları Derneği’nin kuruluş amacını öğrenebilir miyiz?

Z. Burkan: CKD (Cumhuriyet Kadınları Derneği) 1997 yılında bir avuç kadının bir araya gelerek kurduğu ve ulusal kurtuluş savaşı ve devrimleri ile kazanılmış olan ekonomik ve siyasal bağımsızlığın, özgürlük, demokrasi ve aydınlanmanın korunması, savunulması, ülke ve halk yararına geliştirilmesi için mücadele eden bir dernektir.

*Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin ülke genelinde etkinlikleriyle adını daha geniş kitlelere duyurduğunu görüyoruz, duyuyoruz. Ben de özellikle izliyorum… Son etkinliğinizden söz etmenizi isteyeceğim bu söyleşide… “Anneler hareketi” adlı bir etkinliğiniz devam ediyor. Öncelikle “Anneler Hareketi” dediğimiz etkinliğin amacı nedir?

Z. Burkan: CKD milli devletimize ve milletimize yönelik tehditlere karşı mücadele etmeyi, varlığının temeli olarak görmektedir. Derneğimiz emperyalizme ve onun neoliberal ideolojisine karşı mücadelesi içindedir. Ülkemizde yaygınlaşan madde kullanımı ve bağımlılığını bu çerçevede ele alıyor, neoliberalizmin hedef aldığı “Güçlü Kadın-Güçlü Anne- Güçlü Aile” olgusunun bizim başlangıç noktamız ve en önemli silahımız olduğunu milletimizin dikkatine sunuyoruz.

*Neden, öncelikle “Anneler?”

Z. Burkan: Uyuşturucu bataklığının kurutulacağı yer ailedir. Aile içinde de çocukla, oluşumundan itibaren başlayan özel bağı nedeni ile annedir. Çalışmanın isminde “Anneler Hareketi” ifadesi var. Çünkü milletimiz harekete geçen annelerin asla pes etmeyeceğini bilir. Çalışmamızda elbette ve önemli olarak tespit ettiğimiz ailenin iki temel direği olan anne ve babayı beraber ele aldık.

*Bu etkinliğiniz bildiğim kadarıyla İçişleri Bakanlığı ile koordineli. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Z. Burkan: Madde bağımlılığına (Uyuşturucuya) karşı anneler hareketi çalışmamızı bir proje olarak İçişleri Bakanlığı- Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne sunduk. Ve desteklerini talep ettik. Bu çalışmamız genel müdürlüğümüzce desteklenmeye layık bulunmuştur.

*Etkinliğinizin kapasitesi oldukça geniş. Sanatçılar, sporcu öncüler, toplum önderleri ile de iletişimleriniz var, bildiğim kadarıyla. Bu konuda da açıklamalarınız olsun…

Z. Burkan: Bu çalışmamıza milli sporcular, duyarlı sanatçılar da hazırladıkları videolarla, sosyal medyanın çeşitli mecralarında desteklerini verip akıl ve ruh sağlığımız için uyarılarda bulundular. Yine bu alanda uzun araştırmalar ve çalışmalar yapmış, uzman öğretim üyeleri aynı şekilde videolarla ve konferanslarda yaptıkları bilgilendirmelerle bu çalışmada önemli görevler üslenmişlerdir.

*Anneler Hareketinde okulları mı seçtiniz öncelikle, propaganda alanları olarak?

. Burkan: Bizim esas hedef kitlemiz anneler olduğu için anneler ve hatta anne adaylarının olduğu her alanda kampanya çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halk Eğitim Merkezleri, okullar, Kur’an kursları, kooperatifler. Muhtarlıklar vb. alanlarda mahalle toplantıları şeklinde ulaşabildiğimiz her anneyi ve babayı bu hareketin içine katıp bilinçlendirip farkında olmaları için elimizden geleni yapıyoruz.

*Konu ile ilgili videolu çalışmalarınız da var, bildiğim kadarıyla. Biraz da bunlardan söz edelim.

Z. Burkan: Başta Genel Başkanımız Prof. Dr. Tülin Oygür olmak üzere Prof. Dr. B. Doğan, Prof. Dr. Defne Tamar Gürol’un eğitim videolarının yanı sıra “Çocuklarımızla iletişim kurma, ergenlik dönemi ve riskleri, gençlerimiz ve madde kullanımı, çocuklarımızın sorumluluk almasını engellemeyin, çocuğunuzla konuşabilmeye hazır olun” gibi eğitim videolarımızla toplumun temel direği aileye geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve gençlerimize nasıl davranmaları gerektiği, onları uyuşturucuya karşı nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilinçlendirme çalışmaları yürütüyoruz.

*6/Mart/2022 günü, Dünya Emekçi Kadınlar Günü amaçlı bir miting düzenlediniz Ankara Tandoğan Meydanı’nda. Orada da sizin “Anneler Hareketi” ile ilgili duyurularınız gündemde var mıydı?

Z. Burkan: 6/Mart72022’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle “Yükselen Kadın-Yükselen Türkiye” mitingi ve Anıtkabir ziyareti gerçekleştirdik. Binlerce vatandaşımızın katıldığı mitingde kadınların üretime kattığı değerin vurgusu yapıldı. Mitingin katılımcılarından TGB (Türkiye Gençlik Birliği) Genel başkanı Dilek Çınar “Bizi zehirlemeye kalkıyorlar, bizleri uyuşturucu batağının içine çekmeye çalışıyorlar, bizim annelerimiz bize siper olmuşken yanımızda durmuşken bizi zehirleyebilirler mi? Annelerimiz o bataklığı kuruttu. Hiçbir arkadaşımızı hiçbir kardeşimizi o bataklığa teslim etmeyeceğiz,” diyerek derneğimizin Anneler Hareketi kampanyasını 6 mart mitinginde haykırdı.

*Mersin’de de bildiğim kadarıyla okul ziyaretleriniz başladı. Bir örnek verir misiniz?

Z. Burkan: Bu kampanya kapsamında mahalle muhtarlarıyla görüşüp birlikte çalışmalar yaptık. İhsaniye Mahalle muhtarı sayın Zehra Yılmaz aracılığıyla aynı mahalledeki Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Ortaokulu’nda velilere “Uyuşturucuya karşı anneler hareketi” ile ilgili konferans verdik. Emniyet müdürlüğü narkotik şubeden eğitimci bir polis memuru anne babalara görsel ve sözel bir sunum yaptıktan sonra soru cevap şeklinde konferansı tamamladık.

*Spor alanında Mersin’de çalışmalarınız var mı?

Z. Burkan: Bizim dernek olarak birebir çalışmamız henüz yok. Ancak anneler hareketiyle ilgili olarak belediyelerin spor kulüpleriyle görüşüp oyuncular ve yöneticilerle birlikte bir program uygulama kararı aldık. Farkındalık yaratmak için maçlardan önce oyuncuların, bizim anneler hareketi ile ilgili pankart açmaları ya da oyuncularla videolar çekmek konferanslarımıza konuşmacı olmalarını sağlamak gibi çalışmaları önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağımızı buradan duyuruyoruz.

*Biz Mersinlilerden beklentileriniz var mı? Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?

Z. Burkan: Böyle bir kentte doğup büyümek bir ayrıcalık. Ticari hacmi geniş limanı, sanayisi, verimli toprakları, tarihi, değerleri antik kentleri olan Mersinimizde gençlerimizi uyuşturucuya kurban vermemek için her mahalleye birkaç spor sahası yapılması, anne ve çocuk eğitiminin birlikte yürütülmesi, sanat evlerinin, kütüphanelerin her sitede zorunlu hale getirilmesi, yerel yönetimlerin bizim gibi milli değerlere sahip çıkan derneklerle iş birliği içinde olması.

Söyleşi talebimizi kabul ettiğiniz ve bizleri bilgilendirdiğiniz için İmece Gazetesi adına çok teşekkür ederim size…

Ben de bu fırsatı bize tanıdığınız için tekrar teşekkür ederim İmece camiasına.

Saadet Pesen saadet05@yahoo.com 25/Mart/2022 İmece

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291