Öne Çıkanlar mersin MİMARLAR Mithat Paşa 2temmuz1993 imecehaber imecegazetesi mersin sivas

Bu haber kez okundu.

DÜNÜN ÇİFTÇİSİ BUGÜNÜN SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRİ ZİHNİYET AYNI AKTÖRLER FARKLI

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerden Mehmet Demirçelik, vergi dairesi tarafından özel esaslara tabi mükellefler listesine alındı. Demirçelik, Mersin 1. Vergi Mahkemesi’ne Davacının özel esaslara tabi mükellefler listesine alınması işleminin; hukukun temel ilkelerine aykırı olduğu, mükelleflerin bu şekilde sınıflandırılmasının Anayasal ve yasal bir dayanağı bulunmadığı, Anayasada güvence altına alınan temel kişi hak ve hürriyetlerine aykırılık teşkil ettiği iddia edilerek öncelikle yürütmesinin durdurulmasına akabinde ise iptaline karar verilmesi için dava açtı. Mahkeme tarafından “yürütmeyi durdurma” kararı verilmesine rağmen İstiklal Vergi Dairesi kararı uygulamıyor. Demirçelik, yaşananları gazetemize anlattı.

"BÖYLE KANUN İSTEMİYORUM'

Mustafa Kemal Atatürk ile çiftçi Halil Ağa'nın diyaloğunu hatırlatan Demirçelik, "Halil Ağa'nın iki öküzünden biri vergi memurlarınca haczedilir. Buna tanık olan önderimiz Atatürk bir akşam yemeğinde Bakanlar Kurulu'nda; elini masaya sertçe vurarak, öfkeli bir sesle; 'Beyler, ben çiftçinin koşumluk hayvanını sattıran kanun istemiyorum. Ben çiftçinin tohumluk buğdayını sattıran kanun istemiyorum. Ben çiftçinin tarım aletini, sağımlık hayvanını sattıran kanun istemiyorum. Ankara’ya dönecek ve bu işi hemen halledeceksiniz' der. Bu olaydan sonra aşağıdaki kanun bir gecede hazırlanıp yasalaştırılmıştır. İcra İflas Kanunu Madde 82/4: Borçlu çiftçi ise, kendisinin ve ailesinin geçimi için zorunlu olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer teferruatı ve tarım aletleri haczedilemez.

Şimdi bu hikayenin ve sonuçta çıkan kanunun bir serbest meslek erbabı olan serbest muhasebeci mali müşavirle ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Şöyle; serbest meslekin tanımı: Türkiye’de serbest meslek tanımı, çok belli bir işi olmayan ve her dönemin koşullarına göre farklı işler icra eden çalışanları tarif etmek için kullanılır. Ancak serbest meslek, sınırları yasalar tarafından belirlenen resmi bir çalışma biçimidir. Temelde herhangi bir işverene bağımlı olmayan ve kendi mesleğini icra edenlerin yer aldığı bir meslek grubudur. Büyük sermayeler ile değil, tamamen kişisel mesai gücüyle ve mesleki bilgi birikim ile yürütülür. Serbest meslek grubu üyeleri tüm faaliyetlerini kendi isim ve hesapları içerisinde gerçekleştirir" diye konuştu.

Serbest meslek erbabının tanımını yapıp, Gelir Vergisi Kanunu’nun 66. maddesine değine Demirçelik, bir serbest meslek erbabının tacir olmadığını, serbest meslek erbabının ailesinin ve kendisinin tek geçim kaynağı, büyük sermaye değil tamamen kişisel mesai gücü mesleki bilgi birikimi olarak niteledi. Demirçelik konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hal böyle iken bir serbest meslek erbabı olan serbest muhasebeci mali müşavirden tahsili mümkün olmayan alacağın haciz yoluyla cebren tahsil edilmeye gidilmesi alacağın tahsilinden çok serbest meslek erbabının çalışma hürriyetini gasp etmek, vatandaşa eziyet işkencedir. VUK(Vergi Usul Kanunu) mükerrer 227. Maddesi serbest meslek erbabı olan serbest muhasebeci mali  müşavirlere sınırlı sorumluluk getirilmiştir. Fakat bu VUK 227. Maddesi günümüzde yanlış uygulanmaktadır.  VUK'un mükerrer 227'nci maddesine göre meslek mensupları, imzaladıkları vergi beyannamelerinde yer alan bilgilerin defter kayıtlarına ve bu kayıtların dayanağını oluşturan belgelere uygun olmamasından dolayı ortaya çıkan vergi ziyanına bağlı olarak salınacak vergi, ceza ve gecikme faizlerinden mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulurlar. Bu sorumluluğun sınırları bu kararın 16'ncı maddesinde düzenlenmiştir. Ancak sorumluluktan meslek mensubunun müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulması iki koşula dayandırılmıştır.  Birinci koşul, vergi beyannamelerinde yer alan bilgilerin defterlere uygunluğudur. Bu hükümle, vergi beyannamelerinin imzalanmasında meslek mensubunun yüklendiği görev ve sorumluluk yalnız defterlere dayanan bilgilerle sınırlandırılmaktadır. Bu sınırlamaya defterlerin onayları ile ilgili bilgiler gibi şekli olanlarda dâhil olmak üzere muhasebe kayıtlarına uygun olarak hazırlanan vergi beyannamelerinin ekindeki finansal tablolar ile hesap özetleri de dâhildir.  İkinci koşul, söz konusu defterlerdeki kayıtların dayanaklarını oluşturan belgelere uygun olmasından, meslek mensubunca VUK'nun mükerrer 227. maddesinde belirtilen hükümler çerçevesinde yapacağı şekli inceleme anlaşılmalıdır. Burada belgelere uygunluk dışında, defter kayıtlarının genel kabul görmüş muhasebe ilke ve kuralları ile vergi mevzuatına uygunluğunun araştırılması, meslek mensubundan talep edilen hizmetin kapsamındadır.  Sorumluluğu gerektiren bu durumlar nedeniyle vergi beyannamelerinin imzalanması öncesi meslek mensuplarının sınırlı uygunluk denetimi yapmaları gerekir."

'HUKUKSUZ AMAÇ'

"Bir serbest meslek erbabının sorumluluğundan ve mesleki özeninden bahsedebilmek için defter ve belgelerin vergi inceleme elemanlarına ibrazı şarttır. Aksi takdirde tarhiyata dayalı yapılan incelemelerde VUK 227. Maddesi hükümleri tatbik edilmesi kanunun lafzına ve ruhuna ters olacaktır.  Yani hukuka uygun olmayacaktır" diyen Demirçelik, son olarak şunları ifade etti: "Hal böyle iken defter ve belgeler ibraz edilmeden bir serbest meslek erbabının müşterisi tarhiyata dayalı incelemeye tabi tutuluyor. İnceleme sonucunda toplam 7.700.000 TL civarında vergi aslı ve vergi Ziyai cezası amme borçlusuna tebliğ ediliyor. Söz konusu ceza kesinleşmesinden sonra VUK 227. Maddesine göre haksız ve hukuksuz amacı dışında serbest muhasebeci mali müşavire tatbik edilerek söz konusu 7.700.000 TL amme alacağı trajikomik şekilde serbest meslek erbabı yani geçim kaynağı sadece mesleki bilgi olan kişiden talep edilmekte ve cebren tahsil edilmeye çalışılmaktadır. Söz konusu serbest meslek erbabı yerel vergi mahkemesinde davayı açar ve kazanır.

'3568 SAYILI YASA GÜNCELLENMELİ'

Hazine avukatı Kural olarak davayı temyize konu eder. Serbest muhasebeci mali müşavirlerin VUK mükerrer 227 maddesine göre şekilsel-biçimsel sorumluluğu her ne kadar genel olarak kabul edilse de istinaf mahkemesi bir anlık hatalı karar verir ve serbest meslek erbabın çalışma hayatının gasp edilmesini hızlandırır. SMMM burada davayı Danıştay’a temyize gönderir. Vergi dairesi durur mu? Vergi dairesi istinaf mahkemesinin kararına göre 7.700.000 TL amme alacağını haciz yoluyla almak ister. Serbest muhasebeci mali müşavirin şahsi vergi borcu 35.000 TL civarındadır. Geri kalanı ise VUK 227. Maddesinin hatalı şekilde tatbik edilmesinden kaynaklı bir borçtur. Para dediğin sadece haciz bildirisinde yazılan bir rakamdır. Şöyle bir serbest muhasebeci mali müşavirin bugünün şartlarında bir müşterisinden alacağı maksimum aylık 1.000 TL'dir. .700.000,00 TL. Afaki haksız hukuksuz borcu serbest meslek erbabı bu şartlarda nasıl ödeyebilir. Bunu ödeyemeyeceği gibi kendi şahsına ait 35.000 TL borcu da ödeyemeyecektir. Hatta kendisini ve ailesini geçindiremeyecektir. Çünkü 6183 sayılı kanunun 79. Maddesine göre müşterisine intikal ettirilen Hak ve Alacak Haczi bildirimi neticesinde müşterilerini kaybedecektir. Çünkü bir serbest muhasebeci mali müşavirin en büyük tek sermayesi mesleki tecrübe ve itibarıdır. Tek geçim kaynağı kişisel becerisi ve tecrübesi olan serbest meslek erbabının kişisel becerisine ve tecrübesine haciz işleminin tatbik edilmesi 6183 sayılı kanunun lafzına uygun olsa da ruhuna terstir. Sosyal devletimizin anayasal çalışma hürriyeti ile ilgili kanunların lafzına ve ruhuna terstir. Pirince giderken evdeki bulgurdan olmak buna denebilir. Çünkü haksız ve hukuksuz cezalandırılan serbest muhasebeci mali müşavir mevcut esas olan borcunu bile bu şartlarda ödeyemeyecek duruma gelecektir. Bu nedenle vergi usul kanunu 227. Maddesi ve 3568 sayılı meslek yasamız acilen tekrar değerlendirilerek günümüz şartlarına göre güncellenmelidir. Haczedilen sadece maddi varlığı değil ayrıca mesleki tecrübesi itibari çalışma hürriyeti ve geçim kaynağıdır. V.u.k.227 maddesi ve 3568 sayılı yasa adil bir şekilde güncellenmelidir”

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291