Öne Çıkanlar mersin MİMARLAR Mithat Paşa 2temmuz1993 imecehaber imecegazetesi mersin sivas

Bu haber kez okundu.

EMO ŞUBE BİRLİKLERİNDEN KAYYUMLA SEÇİM OLAYINA TEPKİ

HABER: ELİF KURTTAŞ

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Mersin Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)26-27 Şubat 2022 tarihinde yapılan genel kurulunda tek liste ile gidilen seçimlerde Yönetim Kurulu ve Şube Denetçileri seçildiğini ve genel kurul sürecinde hiçbir itiraz yapılmadığını ifade ederek oda gerçekliği ile ilgisi olmayan, kasıtlı ve yanlış bilgilerle bir üye tarafından imza toplandığı belirtildi.

Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şubesinin Meşru Yönetim Kurulu görevine devam edildiğini ifade eden EMO “Dünyanın demokrasi ile yönetilen her ülkesinde, seçimlere yönelik olarak itirazlar yapılmakta ve bu itirazlar dünyanın her ülkesinde de "hak" olarak nitelendirilmektedir. Bu itirazların "hak" kavramı içinde kabul edilmesi ise, özünde "iradenin sakatlanması" arayışını barındırır. Açık deyişle, seçimi kazanmak ya da kaybetmek değil, sandığa yansıyan iradenin başka hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak denli açığa vurulmasının temini, temel amaçtır.” diye ifade edildi.

Açıklamasına devam eden Emo “Seçim Hukuku olarak bilinen ve çok önemli "teknik" ayrıntılar barındıran mevzuatın yerleştiği ülkelerde, bu türden itirazlar sonucunda verilecek kararlar belirlenmiş olup, önceki seçimlerdeki örnekleri çerçevesinde de "içtihat" gücüne erişmiştir. Dünyanın demokratik tüm ülkelerinde, kişiye özel değerlendirmeler, algı operasyonları veya baskılar, mevzuatın bu hükümlerini değiştirmek bakımından etkili olmaz, olamaz.” şeklinde belirtildi.

“KAOSA SÜRÜKLEYEN GÜÇ ODAKLARININ EKMEĞİNE YAĞ SÜRDÜĞÜNÜ BİLİYORUZ”

EMO Mersin Şubesi’nin 26-27 Şubat 2022 tarihinde yapılan genel kurulunda tek liste ile gidilen seçimlerde Yönetim Kurulu ve Şube Denetçileri seçilmiş ve genel kurul sürecinde hiçbir itiraz yapılmadığına değinen EMO “Seçim sonrasında seçim sonuçlarını beğenmeyen Mersin Şubemizde bir üye, akademik unvanını da kullanarak belirli sayıda üyelerimizi yanıltıp imza toplamış ve imzalarını geri çekmek isteyen üyeleri de geri arama yoluyla oda gerçekliği ile ilgisi olmayan, kasıtlı ve yanlış bilgilerle ikna etme yolunu seçmiştir. Bu üyemiz, akademik unvanını kullanarak daha önce eğitim öğretim altında birlikte olduğu meslektaşlarımız ile iş yaptığı alanlardaki meslektaşlarımızı yanlış yönlendirme ve çeşitli ödünlerle etkilemiştir. Bu yollarla toplanan imzaların üyelerin gerçek iradesini yansıtmadığını ve odamızı uzun yıllardır kaosa sürükleyen güç odaklarının ekmeğine yağ sürdüğünü biliyoruz.” dedi.

“AKADEMİSYEN UNVANLI ÜYEMİZİN ELİYLE HAYATA GEÇİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

2016 yılında başlatılan kaos operasyonunun bir benzerinin bugün akademisyen unvanlı üyemizin eliyle Mersin Şubemizde hayata geçirilmeye çalışılmakta oluğunu söyleyen EMO “Bu olup bitenden kaygı duymaktayız. Çünkü EMO tarihinin büyük çabalarla elde ettiği kazanımların bir çırpıda yok edileceği zaman diliminde olduğumuzu düşünüyoruz. Bu nedenle biz üyeler ve görev almış seçilmişler olarak hak ettiğimiz demokratik değerleri ve oda yapılanmasını yaşayıp yaşatmak amacıyla mücadele etmeliyiz. Pusuda bekleyenlerin beklentilerini boşa çıkarmalı, daha çok demokrasiye en çok ihtiyaç duyduğumuz bir evrede ondan ödün vermemeliyiz.” diye ifade edildi.

Yenilenen İstanbul seçimlerinin sonuçlarını hatırlatmak isteyen EMO “2019 yılında ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin bir benzeri bugün Mersin’de odamızın demokratik teamüllerini yerle bir etmek için elinden geleni yapmakta ve her türlü manipülasyon ile karşımıza çıkmaktadırlar. Şu da bilinmelidir ki, odamızda direnç gösteren ve odasına sahip çıkan genç, dinamik ve üretken bir meslektaş grubu da demokrasiyi araç görenlere her zaman cevabını vermiştir. Mersin Şubemizde başlayacak bir kaosun oda merkezini de içine alacak bir dalgayı tetikleyeceğini, dönemsel olarak merkezi iradeyi temsil edenler iyi bilmelidir.” ifadelerini yer verildi.

 “ODAYA, MESLEĞE, DEMOKRATİK GELENEKLERE VE ÜYELERİN HAKLARINA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

İsimleri bulunan yönetimler olarak, odaya, mesleğe, demokratik geleneklere ve üyelerin haklarına sahip çıkmaya devam edeceklerini bildiren EMO listeyi şöyle açıkladı “EMO Adana Şubesi Yönetim Kurulu, EMO Antalya Şubesi Yönetim Kurulu, EMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu, EMO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu, EMO Mersin Şubesi Yönetim Kurulu.” dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291