Öne Çıkanlar bayram et tavuk fiyat halk vatandaş cuma kasap kurbanbayramı imecehaber imecegazetesi mersin unutmayacağız asayiş afyonkarahisar hapis jandarma JASAT cumhur

ESNAF VE YEREL YÖNETİMLERİN TALEBİ   ÖDENEKLER SURİYE NÜFUSUNA GÖRE GELMELİ

HABER: Elif KURTTAŞ

Türkiye’de kayıt altına alınmış geçici koruma statüsündeki Suriyeli sayısı 24 Şubat 2022 tarihi itibarıyla 3 milyon 746 bin 674 kişi olarak açıklanmıştı. Mersin, 240 bin 735 kişi ile en çok Suriyelinin yaşadığı 6. İl durumunda.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ülkelerinde yaşanan sıkıntılar sonrası Türkiye’de yaşamaya başlayan ve Mersin’de de nüfusu bir hayli fazla olan Suriyeli misafirler konusunda değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’deki Suriyelilerin önemli bir konu olduğunu ifade eden Başkan Seçer, Suriyelilerin yaşadığı iller arasında Mersin’in Türkiye’de ilk on sıradaki iller arasında yer aldığını söyledi.

Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin en fazla olduğu kentlerden birisinin Mersin olduğuna ve Mersin nüfusunun Suriyelilerle birlikte arttığına dikkat çeken Başkan Seçer, “Mersin’de yaşayan Suriyelilerle birlikte nüfusumuz yaklaşık olarak 2 milyon 300 bine çıkmış durumda. Bu durum beraberinde birçok ekonomik, sosyal, kültürel sorunlarla bizleri karşı karşıya bırakıyor. Bunları nasıl çözebiliriz, üstesinden nasıl gelebiliriz? Eminim ki onlar da böyle bir durumla karşılaşmak istemezdi. Çünkü kimse vatanından uzak kalmayı, savaş çıkmasını, topraklarını, vatanlarını, evlerini terk etmeyi istemez. Bu olayın iki boyutu var. Birincisi ekonomik, sosyal ve siyasal olarak. Diğer taraftan da insani boyutu olarak” diye konuştu.

“KISITLI İMKANLAR BU YÜKÜ TAŞIYORUZ”

Onları bir yabancı, ‘Burada ne işleri var’ düşüncesiyle değil, gerçekten savaşın oluşturduğu olumsuzluklarla çaresiz kalmış ve mutlaka yardıma ihtiyacı olan topluluklar olarak gördüğünü vurgulayan Başkan Seçer, “Yerel yönetim olarak belli bir bütçemiz var ve bu bütçenin yüzde 85’i Ankara’dan geliyor. Ankara'dan gelen kaynak yaklaşık 1 milyon 900 bin nüfusa göre geliyor, fakat ben 2 milyon 300 bin kişiye hizmet sunmak zorunda kalıyorum. Maalesef zaten kısıtlı olan imkan ve desteklerle bu yükü taşıyoruz. Ben ırkçılığa da karşıyım, ‘kasaba kurnazı’ günübirlik politikalara da… Umarım ülkelerindeki sorunlar en kısa zamanda çözüme kavuşur. Evlerine, topraklarına dönerler” ifadelerini kullandı.

“NEGATİF VE POZİTİF YÖNLERİ VAR”

Mersin Tarihi Çarşı Esnafı Dernek Başkanı Bekir Algüllü ise uzun zamandır birlikte yaşadığımız, Suriye'deki savaştan kaçıp Türkiye’de ciddi anlamda bir Suriyeli nüfusun var olduğuna dikkat çekti Algüllüşöyle konuştu: “Elbette ciddi anlamda kalabalık olan bu nüfusla birlikte yaşamanın
Çarşı esnaflarımız ve insanlarımız açısından bazı negatif ve pozitif yönleri, olumlu ve olumsuz yönleri olduğunu düşünüyorum. Olumlu yönleri ilk geldikleri yıllarda elbette bu ciddi nüfus kalabalığı
ekonomik anlamda sirkülasyona neden oldu. Çarşı esnaflarımızdan ve birçok bölgedeki esnaflardan alışveriş yaptılar.  Sonraki yıllarda Mersin'de uzun yıllardır. Boş olan dükkanlar Suriyeli insanların tuttuğunu ve esnafa başladığını, tanık olduk. Bölgemizde birçok iş yeri ve boş olan evler tutuldu. Maalesef bunu fırsata çeviren vatandaşlarımız da oldu. Bu anlamda kiraların yükseldiğini hep birlikte şahit olduk.”

“DÜŞÜK ÜCRETTE ÇALIŞMALARI SIKINTI YARATTI”

Suriyelilerin gelişinin olumsuz yönlerinin olduğunu vurgulayan Algüllü; “ Vatandaşlarımızın yüz liraya çalıştığı bir işte Suriyeli vatandaşın kırk elli liraya, altmış liraya çalıştığına şahit olduk. Elbette bu işsizlik anlamında da ciddi sıkıntılara yol açtı. Olumlu ve olumsuz yanları olduğunu düşünüyoruz.” Dedi.

YEREL YÖNETİMLERİN HİZMET ÖDENEĞİ YÜKSELTMELİDİR

Algüllü, Türkiye'de iktidarın yerel belediyelere yıllık vatandaşına hizmet etmesi açısından gönderdikleri ödeneklerin de nüfus bazında gönderildiğini ancak bu nüfus bazında göndermeye Suriyeli nüfusun dahil olmaması Büyükşehir ve Akdeniz Belediyelerinin illeri bankasından aldıkları ödeneği yetersiz bulduğunu açıkladı.

GÜNDÜZ 600 BİN GECE İSE 260 BİNE HİZMET VERİLİYOR”

Algüllü konuşmasını şöyle devam etti: “Büyükşehirde ve diğer ilçe belediyeleri bölgesinde ciddi anlamda Suriyeli nüfusun varlığı mevcuttur. Suriyeli ve kendi vatandaşlarına hizmet edilmesi için gönderilen ödeneğin Suriyeli nüfusunu da göz önünde bulundurarak gönderilmesi gerekmekteydi. Maalesef bu göz ardı edildi. Akdeniz ilçemiz nüfusu iki yüz altmış bindir. Ancak gündüz nüfusu Suriyelilerle birlikte bölgedeki sanayi alanlarından, fabrikalardan ve iş yerlerinden kaynaklı altı yüz bin olmaktadır. Ancak Akdeniz Belediyesi genel iktidardan iki yüz altmış bin nüfusa göre ödenek almaktadır. Ancak gündüz hizmet verdiği alan altı yüz bindir. Aynı şey diğer ilçe belediyelerimiz için de geçerlidir. Genel nüfusun dışında bir dört yüz-dört yüz elli bin Suriyeli nüfusundan bahsediliyor. Beş yüz bin Suriyeli nüfusundan bahsediliyor. Bunlara da yerel yönetimler ve büyükşehir belediyesi hizmet veriyor. Ancak genel iktidardan aldıkları payda bunlar hesaba katılmıyor. Bunların dikkate alınması gerekir diye düşünüyorum”

“RAKABET KOŞULLARI OLUŞTURULMALI”

Suriyeli esnafında Türk esnaflar gibi denetime tabi tutulması gerektiğini özellikle belirten Algüllü, “Rekabet koşullarının oluşması açısından Suriyeli esnafların da tıpkı Türk esnaflar gibi belirli denetime ve belirli yönetmenliklere uyması gerektiğini düşünüyoruz. Biz esnaflara uygulanan gerek zabıta denetimleri gerek diğer kurumların denetimlerinin aynı şekilde Suriyeli esnaflara da uygulanması ve adaletin sağlanması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“TÜRK TOPLUMUNA ENTEGRASYON SAĞLANMALI”

Algüllü konuşmasını şöyle tamamladı, “Bir devlet politikası olarak devlet tarafından ülkemize alındılar.  Bu insanlar savaştan ve kötü hayat koşullarından kaçtılar. Ama Devlet politikası yanında bir de Türk milletinin ne kadar misafir perver olduğunu Suriyeli esnafı ve insanını kabul etmesi ile ortadadır. Bir an evvel savaşın son bulması ve kendi ülkelerine dönmeleri ise güzel olacaktır.  Suriyeli nüfusun ülkemizde kalması biraz daha uzayacaksa, bizimde onları Türk toplumu ile entegrasyon sağlaması amacıyla insanı ve bilimsel bazı çalışmalar yapılması gerektiği bir elzemdir.”

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291