banner417
Öne Çıkanlar muz sera koc imece usulü RecepTayyipErdoğan NATO Müttefik mesaj mersinli genç yetenek

Bu haber kez okundu.

HAK GASPEDİCİ PTT 

Haber: Elif KURTTAŞ

Haklarının gasp edildiğini ifade eden Dilek “Son zamanlarda adını, emekçilere yönelik sürgünler liyakatsız atamalar ve bu atamaların sebep olduğu Sayıştay raporlarında yer alan vurgular/yolsuzluklar ile duyuran PTT, emekçilere yüklediği angarya işlerle emekçilerin canlarına kastetmeye başladı.  Van ve bazı illerde personel eksikliğinden kaynaklı biriken gönderilerin bir an önce dağıtılması gerekliliği öne sürülerek pazar günlerinde de çalışmayı dayatmaktadır. Sözde kurum aidiyetinden bahsedenler, sözde PTT ailesi olmaktan bahsedenler emekçilerin tatil ve dinlenme haklarını gaspederek, emekçilerin ailelerini de yok saymıştır.” ifadelerini kullandı.

“DİNLENMEK ÇALIŞANLARIN HAKKIDIR”

 19 Mart 1981 tarih ve 17284 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan 2429 sayılı Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanunun 3. Maddesinde; “Hafta tatili Pazar günüdür. Bu tatil 35 saatten az olmamak üzere Cumartesi günü en geç saat 13.00'ten itibaren başlar.” diyen Dilek “Anayasanın 50. maddesinde ise “Dinlenmek çalışanların hakkıdır.” hükmü bulunmaktadır. Aynı zamanda PTT Genel Müdürlüğünden Başmüdürlüklere gönderilen emekçilere tehdit niteliğinde ki talimatlarda İHS ve Firma çalışanlarına dağıtılacak gönderilerde sayı dayatması gerekçe gösterilerek iş sözleşmesinin fesih edilebileceği vurgusu emekçi düşmanı zihniyetin tezahürüdür.” şeklinde konuştu.

“MOBBİNG VE BASKILAR DEVAM EDİYOR”

 Kamu hizmeti anlayışından uzaklaşan kamu hizmetini külfet olarak gören PTT’nin kâr hırsıyla emekçilere uyguladığı baskı mobbing ve tehditler tüm PTT işyerlerinde olduğu gibi Mersin PTT başmüdürlüğünde de artarak devam etmekte olduğunu vurgulayan Dilek “PTT yönetimi Sayıştay raporlarında yer alan yolsuzlukları ve zararı emekçilerin alın teri üzerinden telafi etme çabası içindedir. Personel alımına gitmek yerine tüm yurtta emekçilere fazladan görev ve angaryalar yükleyerek durumu kurtarma çabası içine girmiştir.” dedi.

“KÂR ODAKLI DEĞİL İNSAN ODAKLI BİR YÖNETİM ANLAYIŞI İSTİYORUZ”

Mersin PTT Başmüdürlüğü tarafından günlük 130-150 âdet gönderi ile dağıtımına çıkılması 130 gönderinin altında dağıtıma çıkılmasına müsaade edilmeyecek denildiğinin altını çizen Dilek “Başmüdürlük tarafından yazılan yazıda emekçiler art niyetli vasat olarak tanımlanmış, üst yönetime mazeret ve gerekçe sunma gafletinde bulunmayın denilerek emekçilere diş bilenmiş, peşinen tehdit edilmiştir.  Mersin üst yönetimi kullandığı dil ile işyerlerimizi kışlaya çevirmek istemektedir. Demokrasiden ifade özgürlüğünden yoksun bir yönetim anlayışı içinde olan üst yönetimin emeği ile geçinmeye çalışanlara yönelik bu söylemlerini ayıplıyor emekçilerin sizlerin kölesi olmadığını hatırlatıyoruz. Tüm yurtta PTT yönetimini kâr odaklı değil insan odaklı bir yönetim anlayışı yürütmeye davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“PTT EMEKÇİLERİNİN VE YURTTAŞLARIN SORUNLARINI GİDERMEZSİNİZ”

Mersin PTT Başmüdürlüğünün gönderdiği yazıda gün içinde alınan tüm gönderilerin teslim edilmesi istenmiş posta dağıtıcılarının adreste bulamadıkları vatandaşların gönderilerini iade veya ihbarlı bırakmaları hâlinde uyarılması istenmiş olduğunu ifade eden Dilek “Posta mevzuatında açıkça belirtildiği üzere adresten taşınan vatandaşın gönderisi iade edilirken mesai saati içinde adresinde bulunmayan vatandaşın gönderisi için şubeden alması yönünde ihbar bırakılır. Bu durum karşısında ptt emekçileri uyarı yazısı almamak için mevzuat dışında hareket etmek zorunda bırakılmakta suça teşvik edilmektedirler. Günlük 150-130 gönderiyi devirsiz dağıtmaları yönünde baskıcı ve tehditkâr bir dille konuşan PTT yönetimine açık çağrımızdır; art niyetli ve vasat olarak tanımadığınız PTT emekçisi ile birlikte dağıtım alanının masa başında yapılan hesaplarla PTT emekçilerinin ve yurttaşların sorunlarını gidermezsiniz.” şeklinde ifade etti.

“HUKUKSUZ CEZA YÖNTEMİ İLE SORUNLARI ÇÖZMEYE ÇALIŞMAKTAN VAZGEÇİN”

 Hukuksuz ceza yöntemi ile sorunları çözmeye çalışmaktan vazgeçin diyen Dilek “100 kusur gönderinin üstünde teslim yapan 10-15 tane devir bıraktıkları için haklarında yazılı ikaz yazdığınız tüm PTT emekçilerinin ikaz yazıları iptal edilmesi hukuksuz ceza yöntemi ile sorunları çözmeye çalışmaktan vazgeçin. Gönderilerin gecikmesinin nedeni emekçiler değil 2018 yılından bu yana personel alımına gitmeyen siz yöneticilersiniz.” dedi.

“PTT EMEKÇİLERİNİN ÇEKTİĞİ ÇİLE ORTADA”

PTT emekçilerinin üzerindeki yükü anlayabilmek için bazı rakamlara bakmak gerekiyor diyen Dilek “Yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip olan Almanya’da 565 bin posta çalışanı var. Yaklaşık 68 milyon nüfusa sahip olan Fransa’da 267 bin posta çalışanı var. Yaklaşık 61 milyon nüfusa sahip olan İtalya’da 125 bin posta çalışanı var.  Yaklaşık 68 milyon nüfusa sahip olan İngiltere ’de 190 bin posta çalışanı var. Türkiye’nin nüfusu 84 milyon, Posta toplam çalışan sayısı 24 bin+18 bin=42 bindir. Bu rakama güvencesiz çalışan emekçiler de dahildir. Türkiye’nin coğrafik durumu, yerleşim yerlerinin konumu göz önüne alındığında, Almanya veya Fransa ile karşılaştırıldığında PTT emekçilerinin çektiği çile ortaya çıkmaktadır.” şeklinde konuştu.

“ZİNDANA ÇEVRİLEN HAYAT”

PTT Genel Müdürlüğü sorunları çözmek yerine dayatmacı ve baskıcı politikalarla PTT emekçilerinin hayatını zindana çevirdiğine değinen Dilek “PTT emekçileri, yönetimin belirlediği işlem hedefine ulaşmak için hızlı işlem yapmakta ve kendi sağlığını riske atmaktadır. Oysa bu işlemlerin kurallara uygun yapılması halinde PTT yönetiminin belirlediği hedefin üçte birini bile yapmak mümkün değildir. PTT yönetiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı bütün posta emekçilerinin birleşerek bu zulme dur deme zamanı çoktan gelmiştir.” şeklinde ifade etti.

Masa başında yapılan norm kadro çalışması sonucu PTT emekçilerinin görev yerleri istekleri dışında değiştirilmekte olduğunu ifade eden Dilek “Bu sürgündür. Sürgün aynı zamanda insan hakkı ihlalidir. Sürgünler haksız görevlendirmeler ve angarya çalışma durdurulmadığı sürece PTT'de eylemler devam edecektir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432