Öne Çıkanlar CUMHURBASKANI RecepTayyipErdogan kırım mesaj cumartesi İmeceHaber mersin carsamba özelhaber imecehaber imecegazetesi SOMA tarsus

Bu haber kez okundu.

HEKİMLER İŞ BIRAKTI

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU

Mersin Hekim Birliği Sendikası Toros Devlet Hastanesi’nde açıklama yaparak şiddete karşı göstermelik koruma kanunları değil, caydırıcı hükümler içeren kanunların çıkarılmasını istediklerini, SABİM’in kaldırılması gerektiğini ve maaşların iyileştirilmesi gerektiğini ifade ederek protesto ettiler.

Hekimler olarak tükendiklerini söyleyen ve iş bırakan hekimler adına açıklamayı okuyan Toros Hastanesi temsilcisi Mine Köybaşı “Savaşta, salgında, her koşulda halkımızın sağlığı için yanında olan; ülkenin çalışkan, vefakar çocukları biz Hekimler artık tükendik. Biz Hekimler, sağlık hizmeti verdiğimiz kamu kurumlarının İçerisinde sözel, fiziki ve pssikolojik saldırSıya uğruyor, hatta öldürülüyoruz. Biz Hekimler, şiddete karşı göstermelik koruma kanunları değil, caydırıcı hükümler içeren kanunların çıkarılmasını bekliyoruz. Hekime karşı işlenen şiddet olaylarında, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının (HAGB) uygulanmamasını ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi etkin tedbirler alınmasını bekliyoruz.” dedi.

“GÜVENCELİ ÇALIŞMA KOŞULLARININ SAĞLANMASINI İSTİYORUZ”

Popülist politikaların sonucu oluşturulan sağlık sisteminin binlerce hekimin istifasına sebep olduğunu belirten Köybaşı “ İdare bunun nedenleri irdelemek yerine, sanki Hekimler tıbbi bir cihazmış gibi, hekimlerimizi ailelerinden uzaklaştıracak şekilde geçici görevlendirme yapma yöntemini benimsemiştir. Artık zulme dönen geçici görevlendirmelerin bitmesini, hekimlerin güvenceli çalışma koşullarının sağlanmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“EN AZ HAKİMLER KADAR TEMEL MAAŞ TALEP EDİYORUZ”

Hekim maaşlarına değinen Köybaşı “En zor sınavları geçerek, meşakkatli olduğu kadar çok güç eğitim süreçleri de içeren Hekimlik eğitimimizi tamamladıktan sonra, hayatımızı idame ettiremeyecek şekilde yoksulluk sınırının altında maaşı almayı bizler kabul etmiyoruz. Performans sistemi kırbacını sırtımızda hissetmeden çalışmak istiyoruz. Söze gelince bizlere, Hekimler de hakimler gibidir diyen yetkililerden, en az hakimler kadar temel maaş talep ediyoruz.” diye belirtti.

“ASKERİ HEKİMLER GİBİ HİÇBİR KRİTERE BAĞLI OLMAYAN TEMEL MAAŞ VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Sağlık koşullarının iyileştirilmesini isteyen Köybaşı “Bizlerle sağlık ordumuz diye övünen yetkililerden, bizlere de aynı askeri hekimler gibi hiçbir kritere bağlı olmayan temel maaş verilmesini istiyoruz. İnsanca yaşamamızı sağlayacak, emekliliğimize yansıyan, performansa dayalı olmayan, güvenceli temel bir gelir İstiyoruz.  Halkımıza doğru tanı koymak için en az 15-20 dakika muayene süresi ayırabilmek istiyoruz. Hastaların aylarca randevu sırası beklemediği, sağlıklı uygulanabilir bir sevk zinciri istiyoruz.”ifadelerini kullandı.

HAKİMLER GİBİ DEVLET KORUMASI TALEP EDİLİYOR

Malpraktis davalarında hakimler gibi tamamen devlet korumasına girmeyi istediklerini söyleyen Köybaşı “Hakimlerin hakkında karar veren kurulun tamama yakınının hakim olması gibi, Hekimlerin malpraktis dosyaları hakkında karar verecek kurulun da bağımsız Hekimlerden oluşmasını istiyoruz. Hekimlerin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na değil, bizlerin de görüşü alınarak çıkarılacak Hekimlik Kanunu'na tabi olmasını istiyoruz.” şeklinde açıkladı.

SABİM KALDIRILMALI

SABİM’in kaldırılmasını isteyen Gölbaşı “Hakim, Cumhuriyet Savcısı, öğretmen vb. tüm kamu görevlileri telefon ile şikayet edilemez iken Hekimin SABİM üzerinden şikayet edilmesini kabul etmiyoruz ve SABİM'in derhal kaldırılmasını talep ediyoruz. Asistan Hekimlerimizin neredeyse açlık sınırında maaşlar almalarını, 36 saat nöbet tutmak zorunda kalmalarını, TUS ve DUS'ta asistan Hekimlerin kaliteli eğitim alabilmeleri için belirlenen azami sayıların çok üzerinde kadro açılmasını ve hakkı ile eğitim alamamalarını kabul etmiyoruz.”diye konuştu.

İSTEKLERİNİN KARŞILANMASINI İSTİYORLAR

Koşullara değinen Gölbaşı “Aile Hekimlerimizin esas görevi olan koruyucu hekimlik hizmetini verebilmelerinin sağlanmasını, izin için vekâlet bırakma sisteminin kaldırılmasını, ceza yönetmeliğinin iptal edilmesini, aile sağlığı merkezlerinde personel eksikliklerinin bir an önce çözülmesini, nüfustan bağımsız temel maaş verilmesini, kronik hastalık takip sisteminin iptal edilmesini, cari giderlerin enflasyon oranında revize edilmesini, hizmet binalarının kamu tarafından tahsis edilmesini, kamusal hizmet veren aile hekimliği merkezlerinin elektrik ve su gibi harcama kalemlerinin kamu tarafından karşılanmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HASTALARA KALİTELİ MALZEMELER İLE HİZMET SUNULMASI İSTİYORUZ”

Diş Hekimlerimiz için uygun alan sağlanması gerektiğini vurgulayan Gölbaşı  “Dört el kuralına uygun olarak yardımcı verilmesini, hastalara kaliteli malzemeler ile hizmet sunulmasının sağlanmasını, Diş Hekimlerimizin girişimsel işlemleri yapabilmeleri için yeterli zamana sahip olmalarını ve bunun için de günde 10 MHRS dışında hasta bakılmamasını, acil statüsü olmayan Diş Hekimliği için 24 saat nöbet uygulamasının kaldırılmasını, birim performans katsayısının kaldırılarak temel maaş almalarını talep ediyoruz.” dedi.

“TALEPLERİMİZ KARŞILANMIYOR”

Taleplerinin idare tarafından karşılanmadığının altını çizen Gökbaşı “14-15-16 Mart 2022 tarihlerinde Hekim Birliği Sendikamız tarafından alınan iş bırakma eyleminde mesleğimiz ile ilgili olarak dile getirdiğimiz taleplerimizin idare tarafından karşılanmadığını görmekteyiz. Bizler yakın dönemde yaşadığımız tecrübeler ile taleplerimizin Resmi Gazete'de yayımlandığını görmediğimiz sürece anayasal düzen içinde tarafımıza verilen tüm hakları kullanmaya kararlıyız.” diyerek mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti.

Anayasal hak olan iş bırakma eylemine devam edeceklerini vurgulayan Gölbaşı “Bizler öldürülmemek, şiddete uğramamak, halkımıza hakkı ile sağlık hizmeti sunabilmek geçim derdine düşmemek, ömür boyu çalışsak da ödeyemeyeceğimiz tazminatlar İle karşılaşmamak ve emekliliğimizde ek iş yapmadan rahatça geçinebileceğimiz bir maaş alabilmek adına, yetkililerin davul zurna ile açıkladıkları müjde verme tarihleri olan I Aralık 2021’den 166 gün 14 Mart 2022’den 64 gün geçmiş olmasına rağmen taleplerimiz yönünde herhangi bir kararın da şu ana kadar icraata geçirilmediğini görmemiz nedeniyle anayasal dayanağı olan meşru iş bırakma hakkımızı kullanıyoruz.  Hekim Birliği Sendikası Yönetim Kurulu'nun 18.04.2022 tarih ve 2022-5 sayılı kararına istinaden 17-18-26-27 Mayıs 2022 tarihlerinde iş bırakıyoruz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.