banner318
banner319
Öne Çıkanlar sinan ruhsar haber milli eğitim altın çeyrekaltın fiyat cuma İmeceHaber

KARAYOLLARI İŞÇİLERİ ÜCRET EŞİTSİZLİĞİNE TEPKİLİ

HABER: Elif KURTTAŞ

Karayolları Genel Müdürlüğü ve bağlı bölge müdürlüklerinde çalışan 14 bine yakın personel 3 farklı skala (ücret) cetvelinden ödenen yevmiyelerden dertli. Çalışanlar her yıl yapılan zamlarla maaşlar arasında yelpazenin iyice artmasından şikayetçi olduklarını söyledi. Karayolları Skala Mağdurları Platformunu kuran işçiler adına açıklamada bulunan, İlhan Taş sosyal medyada örgütlenip kendi mücadelelerini başlattıklarını anlattı.

“ANAYASAYA AYKIRIDIR”

Türkiye Yol - İş Sendikası ile Karayolları Genel Müdürlüğü adına Türk Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) arasında imzalanan 19. Dönem Toplu İş Sözleşmesinde belirtildiği üzere kademe/derecesine göre günlük yevmiyelerin aynı tarih ve aynı içerisinde 1. Skala veya 2. skala şeklinde işe başlayan ve aynı işi yapan çalışanların aynı ücreti alamadığını ileri sürerek şöyle konuştu :

Konuyu her alanda gündeme getirip haklarını almak istediklerini söyleyen Karayolları Skala Mağdurları Platformu Yöneticisi İlhan Taş, “Karayolları Genel Müdürlüğü ve bağlı bölge müdürlüklerinde işçiler aynı işi yapmasına rağmen 2 farklı skala üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır. 2005 yılından önce işe girenler 1’inci skaladan 329 TL yevmiye alıyor, 2’nci skaladan alanlar ise 189 TL yevmiye alıyor hepimiz aynı işi yapıyoruz. Mart ayında yapılacak toplu iş sözleşmesi (TİS) yenilenecek. Bu kadar derin bir skala farkını kabul etmiyoruz. Eşit işe, eşit ücret ödenir” sözlerine yer verdi.” diye konuştu.

“İNSAN HAKLARINA VE ANAYASAYA AYKIRIDIR”

Konuyu her alanda gündeme getirip haklarını almak istediklerini söyleyen Karayolları Skala Mağdurları Platformu Yöneticisi İlhan Taş, “Karayolları Genel Müdürlüğü ve bağlı bölge müdürlüklerinde işçiler aynı işi yapmasına rağmen 2 farklı skala üzerinden ücretlendirmesinin İnsan Hakları Beyannamesine ve Anayasaya aykırı olduğunu dile getirdi. Taş; İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 23. maddesinde yer alan ‘Herkesin, herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, eşit iş için eşit ücrete hakkı vardır." maddesine uygun hareket etmesi gerekirken Eşit işe eşit ücret ilkesinin ve Anayasa'nın 55. maddesinde yer alan ücretin emeğin karşılığı olduğu ve Devletin çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret almaları için gerekli tedbirleri almakla yükümlü bulunduğu yolundaki hükmün ihlal edildiği belirtilerek bizlerin yaşadığı bu Skalalar arasındaki farkların, Anayasa'nın 2. 10. ve 55. maddelerine aykırı olduğunu belirtmekteyiz.” dedi.

YÜZDE 70 ENGELİNE TAKILANALAR

Karayolları Genel Müdürlüğü ve bağlı Bölge Müdürlüklerinde çalışan işçi personelin sorunlarını birer birer dile getiren Taş, Karayollarında bazı işçiler kadro alırken birlikte aynı işi yapan bazı karayolları çalışanlarının kadro alamadığını savundu Taş: şunları söyledi:

Yol bakım-onarım, köprü ve tünellerde çalışanlar, müşavirlik ihalesi adı altında çalışan işçiler, HGS, OGS çalışanları kadro dışı kaldı. HBYS de çalışan arkadaşlar ise çalışma bakanının devir teslim töreninde çalışmayı bitirdik açıklamayı yeni bakan yapacak dediği halde kadro dışı bırakıldı. 60 binden fazla KİT çalışanı karar çıktığı halde kadro dışı bırakıldılar. %70 işçilik gideri bahane edilerek işçiler kadro dışı bırakıldı. Yemekhane çalışanları, Jokerler, Radyoloji, Görüntüleme Merkezleri, Sterilizasyon, Laboratuvar çalışanları, Çağrı Merkezi, Havalimanı çalışanları, MEB de çalışan Güvenlik çalışanları, TYP de çalışanlar ve binlerce taşeron çalışan haksız ve hukuksuz bir şekilde kadro dışı bırakılarak çağ dışı çalışma sisteminde çalışmaya, Açlığa ve yoksulluğa mahkûm edildi.”

ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER

Karayolları Skala Mağdurları Platformu Sözcüsü İlhan Taş, Kamu kurum ve kuruluşlarında ‘işçi’ unvanıyla görev yapan üniversite mezunu kamu işçilerin ‘Memur’  statüsüne geçmek istediklerini belirterek sorun ve çözüm önerilerini şöyle sıraladı: “Kamuda uzmanlık alanı dışında çalıştırılan üniversite mezunu işçiler, “Kurumlarında yan yana çalışan memur ve sözleşmeli çalışanlar, aynı üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olup, aynı işi yapmalarına rağmen, statüleri farklıdır ve eşit işe eşit ücret ve aynı özlük haklarından maalesef yararlanamamaktadırlar. Çalıştıkları kadrolarda eğitimlerinin ve mesleki yeterliliklerinin körelmemesi ve devletimizin ihtiyaç duyduğu kalifiye personel ihtiyacını karşılayabilmek adına (eğitim izinleri olmamasına rağmen) üniversitelerin ilgili bölümlerini ön lisans, lisans, lisansüstü ve hat ta doktora düzeyinde tamamlayarak kendilerini geliştiriyorlar. Kamuda liyakat ve sadakate dayalı bir kariyer sistemine dâhil olmayı kesinlikle onlarda hak ediyor. Aynı işyerinde çalışıp da aynı işleri yapan personel arasında statü farkı olması ve bu statü farkından kaynaklı maddi, manevi kayıpların söz konusu olması hem iş barışını hem de iş verimini olumsuz bir şekilde etkilemektedir”

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner306

banner291

banner262

banner313