banner214
Öne Çıkanlar toplu baro Chp Tere yağında tavuğun Mersin tarihi SİLİFKE

LİMANA ISMARLAMA RAPOR

Haber: Mikail PELİT

Mersin Limanının genişleme sahası için yürütmeyi durdurma kararı veren Mersin 2. İdare Mahkemesi’nin kararı Adana Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi tarafından da uygun görülmesine rağmen bir üniversitesinin döner sermayesine para yatırılarak alınan rapor doğrultusunda yeniden bilirkişi oluşturulması ve naip üye atanması ara kararı kaygıya neden oldu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Atar, Mersin Limanının genişleme çalışmaları ve mahkeme süreçleri ile ilgili açıklama yaptı.

Atar, Mersin limanının genişletilmesine yönelik hazırlatılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları onay ve askı süreçlerinin tamamlanması ile ilgili yapılan tüm itirazların reddedilmesinden sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan plan iptal ve yürütmeyi durdurma davalarına TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu olarak müdahil olduklarını söyledi.

Dava aşamasında İl Koordinasyon Kurulu olarak söz konusu projeye ait değerlendirme raporu hazırladıklarını ifade eden Atar, mahkemeye müdahillik dilekçesi ile birlikte teslim edildiğini kaydetti.

ADANA BÖLGE İDARİ DAVA DAİRESİ KARARI UYGUN GÖRDÜ

Söz konusu raporlar ve itirazlar neticesinde Mersin 2. İdare Mahkemesi’nin bilirkişi heyeti tahsis ettiğini ve bilirkişi raporu doğrultusunda 29.04.2021 tarih ve 2020/564 sayılı karar ile Mersin Limanının kapasite artışını öngören söz konusu işlemin gelecekte telafisi güç zararlar doğurabileceğinden ötürü söz konusu işlem için yürütmeyi durdurma kararı verildiğini anlatan Atar, TCDD Genel Müdürlüğü ve kiracısı konumdaki MIP’nin yürütmeyi durdurma kararı sonrası Adana Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesine yaptığı itiraz sonucu yürütmeyi durdurma kararının uygun bulunarak onandığını söyledi.

İmar davalarında yürütmeyi durdurma kararı alınıp karar bölge idare mahkemesinden de onaylandığı takdirde kesin karar verilmesi gerekirken MIP’nin İstanbul Teknik Üniversitesi Konut Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü döner sermaye adına ücret yatırmak suretiyle Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyelerinden oluşan heyetten kapasite artışının sorun teşkil etmediğini içeren bir rapor aldığını belirten Atar, bu rapor doğrultusunda da Mersin 2. İdare Mahkemesi’nin 15.09.2021 tarihinde yeniden 5 kişilik bir bilirkişi heyeti oluşturulması ve naip üye atanması yönünde ara karar verdiğini kaydetti.

RAPORA KARŞI HAZIRLANAN TEKNİK RAPOR MAHKEME HEYETİNE TESLİM EDİLECEK

Üniversitenin döner sermaye birimine maddi bedeli ödenerek alınan rapor doğrultusunda; Mersin Limanının tarihsel süreçleri, kent merkezi ile ilişkisi, limanın genişlemesinin çevresel anlamda etkileri göz ardı edilerek sadece imar mevzuatlarına atıfta bulunarak hazırlatılan rapor emsal teşkil edilerek yeniden bilirkişi talep edilmesi ve bilirkişi listesi için belirli tarifler yapılmasının süreçler için kaygılar oluşturduğunu vurgulayan Atar, maddi bedel karşılığında alınan ve mahkemeye sunulan raporun detaylı olarak inceleyerek söz konusu rapora karşı hazırladıkları teknik rapor mahkeme heyetine teslim edileceğini söyledi.

Atar, raporun incelenmesini ve imzası bulunanların meslek etik ve kararlarına aykırı bir durum olması durumunda gerekli disiplin işlemlerinin yapılması için TMMOB nezdinde girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet