Öne Çıkanlar mersin bayram et tavuk fiyat halk vatandaş cuma kasap kurbanbayramı imecehaber imecegazetesi unutmayacağız asayiş afyonkarahisar hapis jandarma JASAT cumhur

MERÇED’DEN BÜYÜKŞEHİR’E İHTAR

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DACE) adına açıklamayı okuyan Avukat İsmail Hakkı Atal, dünyanın büyük felaketlerin yaşandığı küresel iklim krizi tehdidi ile karşı karşıya olduğunu ifade ederek “İklim krizinin sonucunda artık dünyanın her yerinde aşırı yağışlar ve buzulların erimesinden dolayı seller, kuraklıklar, orman yangınları, türlerin yok oluşu ve gıda krizleri yaşanmaktadır. Bugün dünyanın yaşadığı Covid-19 felaketinin krizinde doğanın dengesinin bozulmasının bir sonucudur. Dünyada uygulanan bu politikalardan ülkemizde çok etkilenmiştir. Ranta dayalı ve emperyalizme bağımlılıkla belirlenen politikalar sonucu sanayi, tarım, kent, ulaşım, enerji, madenler, doğal kaynaklar, ormanlar, hazine arazileri, kıyılar, dereler birer rant alanı haline dönüşmüş, yeraltı ve yerüstü su kaynakları, hava ve toprak kirletilmiş, çevre sorunları çok artmıştır.” ifadelerini kullandı.

Ülkenin sözde gelişmiş ülkelerin sanayi, plastik ve nükleer çöplüğü haline dönüştürüldüğünü kaydeden Avukat Atal “Sularımız HES projeleriyle ticarileştirilmiştir. Dağlarımız taş ve maden ocakları ile tahrip edilmiştir. GDO’lu ve hibrit tohumlarla gıda politikamız tamamen dışa bağımlı hale getirilmiştir. Tarım topraklarımız tarım zehirleriyle kirletilmiş, Halk ithalata dayalı güvensiz gıda tüketimine mahkûm bırakılmıştır. Bu politikalar ülkemizde iklim krizi sorununu derinleştirmiştir.” şeklinde ifade etti.

BÜYÜKŞEHİRDEN MOBBİNG VE YALNIZLAŞTIRMA POLİTİKALARI

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri olarak bölgemizde derinleşen ekolojik sorunlarla ilgili ciddi hukuksal ve demokratik mücadeleler vermekte olduğunu söyleyen Atal “Bu sorunların çözümüne ilişkin yıllarca bölgemizdeki bütün yerel yönetimlerle ortak ve güçlü bir şekilde mücadele etmekteyiz. Ama ne yazık ki son zamanlarda ortak sekretaryamıza yürüten Mersin Çevre ve Doğa Derneğimize, haksız ve hukuksuz bir şekilde Mersin Büyükşehir Belediyesi aracılığı uygulanan mobbing ve yalnızlaştırma politikaları ile birçok STK, meslek odası ve partilerin eylem ve etkinliklerimize ve toplantılarımıza katılmamalarını hayretle karşılıyoruz. Özellikle Atatürk Parkında Liman genişleme projesine karşı verilen mücadelede başta etkinliklerimize her türlü desteği veren Mersin Büyükşehir Belediyesi son zamanlarda mücadeleden vazgeçtiği gibi birçok kuruma baskı uygulayarak bizimle birlikte mücadele etmelerini engellemiştir.” dedi.

“SORUMLUSU MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLACAK”

 Atatürk Parkı’nın bütün kentin ortak değeri olduğunu vurgulayan Atal “Korunması için kurumların ortak hareket etmesi gerekmektedir. Mücadeleyi zayıflatmak projeyi uygulayanların işine yarayacaktır. Mücadele kaybedilirse bunun sorumlusu Mersin Büyükşehir Belediyesi olacaktır.” şeklinde belirtti.

“RANTA GEÇİT VERMEDİĞİ İÇİN DAİRE BAŞKANLIĞI GÖREVİNDEN ALINDI”

Sabahat Aslan’ın görevden alınmasından bahseden Atal “Mersin Çevre ve Doğa Derneğimize uygulanan baskı ve yalnızlaştırma politikalar: Dernek Başkanımız ve Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Ortak Sekreterimiz Sabahat Aslan’a yönelik baskı ve mobbingler, Makine İkmal Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığından, rantiyecilerin ayağına basması sonucu haksız, hukuka ve kanuna aykırı bir şekilde görevden alınmasıyla başlandı. Makina İkmal’de işleri aksatmadan, ciddi tasarruflar sağlayan Sabahat Aslan ranta geçit vermediği için Daire Başkanlığı görevinden ve kadrosundan alınarak, Yol Bakım ve Onarımı Dairesine düz mühendis olarak sürgün edilmesi, mesleğini yapma hakkının elinden alınması ve ona mobbing uygulanması, hakkında yasal hiçbir dayanağı olmayan kelime oyunları ile 7 adet soruşturmanın açılması sosyal demokrat bir belediyeciliğe yakışmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Tüm bu yaşananların kabul edilemez olduğunu belirten Atal “Ayrıca Sabahat Aslan'ın kadın kimliğine ve namusuna hakaret edenleri ve küfür edenleri ilgili makamlara ve Sayın Vahap Seçer'e bildirmemize rağmen bu şahısların hakkında bu zamana kadar hiçbir işlem yapılmamış olması ve halen görevde olmaları ve ortak sekreterimiz Sabahat Aslan'a 10 aydır sistematik mobbing uygulanması kabul edilemez bir durumdur.” şeklinde ifade etti.

“ACİLEN SON BULMASINI İHTAR EDİYORUZ”

Mobbing uygulayarak mücadelemiz zayıflatılamaz diyen Avukat Atal “Sabahat Aslan’a uygulanan bu haksız, hukuksuz ve asılsız soruşturmaların sonucunda verilen cezaları, uygulanan mobbingleri, Mersin Çevre ve Doğa Derneğimize uygulanan yalnızlaştırma politikaları, yaşam hakkı savunuculuğu yapan ekoloji mücadelesi veren ve çocuk hakları çalışmaları yapan bizlere yapılmış olarak kabul ediyoruz. Bizlere yapılan insan onuruna yakışmayan mobbing uygulamalarının ve yalnızlaştırma politikalarının acilen son bulmasını ihtar ediyoruz. Haksızlığı her kabul ediş daha büyüğünü doğurur sözünden hareketle bu basın açıklamamızı yapma gereği doğmuştur.” diyerek mücadeleye devam edeceklerini duyurdu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291