banner417
Öne Çıkanlar koc muz sera imece usulü RecepTayyipErdoğan NATO Müttefik mesaj mersinli genç yetenek

Bu haber kez okundu.

“MERSİN LİMANI, MERSİNLİLERİN ÇIKARLARINA HİZMET ETMELİDİR”

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU

ADD Mersin Şubesi Kabotaj’ın bir devletin kendi limanlarında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalık olduğunu ifade ederek açıklamada bulundu. 

1 Temmuz 1926 da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu sayesinde Türk denizciliğinin gelişiminde ciddi bir gelişme yaşandığını vurgulayan Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Mersin Şube Başkanı Adnan Gündoğdu “Bu kanun kabotaj hakkının elde edilmesi amacıyla Türk gemi ve Liman işletmeciliğinin desteklenmesi için çıkarılmıştır. Bu yasaya göre; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı tekrar Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Balta Liman Anlaşmasına değinen Gündoğdu “Padişahların yabancı devletlerin elçilerinin oyuncağı durumuna gelişinde Balta Limanı Anlaşmasıyla, kabotaj hakkında batılılara tanınan ticari ve hukuki imtiyaz ve kapitülasyonlarla Osmanlı Devleti sınırları içinde ticaretin tamamıyla Batılıların eline geçmesinin ve hazinenin sarayın giderlerini karşılayamaz hale gelmesinin rolü çok büyüktür.” dedi. 

Bu gelişmişlik seviyesine gelinmesinde 1 Temmuz 1926’da çıkarılan kabotaj yasasının önemi ve etkisinin olduğunu kaydeden Gündoğdu “Bu nedenle 1. Cumhurbaşkanımız ve kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle 1935 yılından beri Kabotaj Bayramı olarak, 2007’den bu yana da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaktadır.” şeklinde ifade etti.

KABOTAJ YASASI LİMANLARIMIZDA TAM OLARAK UYGULANIYOR MU?

Bugün  “Devletlerarası çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarıyla” çok uluslu şirketler karlarını vergisiz olarak yurt dışına transfer edebilmekte olduğunu ifade eden Gündoğdu “Mersin Limanı Doğu Akdeniz’deki stratejik konumuyla  liman faaliyetlerinden oluşan büyük elleçleme kapasitesine ulaştığı basında yer almıştır. Benzer şekilde Mersin Limanı sahası, yapılan sözleşme ve sağlanan kolaylıklarla ticari, faaliyetler serbestçe yapılabilmektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin liman sahası içindeki faaliyetler üzerinde hemen hemen hiç bir denetim yetkisi ve geliri olmadığı yetkililer tarafından basında ifade edilmektedir. Ayrıca liman elleçleme hizmetlerinde birçok kalemde gider kalemi çeşitlendirmesiyle istenen ödemelerin kira sözleşmesine aykırılığı da iddia edilmektedir. Böylelikle ihracatçılarımızın ihraç maliyetleri artmakta,  uluslararası rekabet gücümüz azalmakta devlet hazinemizin gelirleri düşmesi söz konusudur. Öte yandan 10. Stratejik planda Mersin adıyla yer alan, ancak 11. planda Mersin adının çıkarılmasıyla belirsizliğini koruyan ana konteyner limanının yapılmadığı için serbest piyasa anlayışının tam rekabet kuralıda ihlal edilmektedir.” dedi.

MERSİN LİMANI, ÖNCELİKLE MERSİNLİLERİN ÇIKARLARINA HİZMET ETMELİDİR

Mersin limanının sözleşmesi ve statüsü yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Başkan Gündoğdu “ADD Mersin şubesi olarak Kabotaj yasasının 96. yıldönümünde Lozan Anlaşmasıyla kazandığımız haklarımız çerçevesinde Mersin limanının sözleşmesi ve statüsü yeniden gözden geçirilmesi, varsa devletimizin ve Mersinlilerin çıkarlarına aykırı sözleşme maddeleri değiştirilmelidir. Öte yandan 10. Stratejik Planda ve 1/100.000 ölçekli planda yer alan daha büyük kapasiteli ana konteyner limanı yatırımına derhal başlanmalıdır.” ifadelerini kullanarak sözlerini sonlandırdı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432