banner318
Öne Çıkanlar mersin mezitli abdullahözyiğit alimahirbaşarır GÜVENMASASI

MERSİN PTT BAŞMÜDÜRLÜĞÜNDEN ŞAİBELİ ATAMALAR

Haber: Elif KURTTAŞ

Mersin PTT Başmüdürlüğünde yapılan atamalara karşı Haber Sen Mersin Şubesi haksızlıkların giderilmesini isteyerek mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.

Emekçilerin zulümlerinin bitmediğini vurgulayan Haber SEN 7 Nolu Şube Kadın Sekreteri Adanır Temiz “Adaletsizliğe, hukuksuzluğa, adam kayırmaya alışmamızı isteyenlerin emekçilere zulmü bitmek bilmiyor. Bugün tüm hukuksuzlukların ve haksızlıkların üstünü türlü türlü kılıflarla örtmeye çalışanlar, ortak akılla sorunları çözmek yerine baskıcı otoriter bir yaklaşımla emekçilerin taleplerine kulak tıkayanlar iş barışını bozmakta, emekçilere mobbing uygulamaktadır.” dedi.

“BEN YAPTIM OLDU” MANTIĞI

KESK Haber-Sen olarak daha önce defalarca dile getirilen Başmüdürlükler tarafından yapılan il içi atama ve görevlendirmeler mevcut sorunları çözmeye yönelik değildir diyen Temiz “Bunlar emekçileri sindirmek için uyguladıkları bir ceza yöntemine dönüşmüştür. Geçici görevlendirme süresi yılda en fazla 6 ay olmasına rağmen bu süreler keyfî olarak neredeyse bir yıla kadar uzatılmakta, geçici görev süresi dolan Müdürlerin, şeflerin dilekçelerine cevap vermeye lüzum dahi duyulmamaktadır. Emekçileri hizaya getirmek için Mersin PTT Başmüdürünün “ben yaptım oldu” mantığı ile hizmet gereği adı altında yaptığı bu hukuksuz işlemleri bir kez daha kamuoyu ile paylaşma zorunluluğu doğmuştur.” şeklinde ifade etti.

ŞAİBELİ ATAMALAR

Yapılan haksız atamalara değinen Temiz “28.10.2021 tarihinde Mersin PTT Başmüdürlüğü tarafından üyemiz Mehmet Tanrıverdi çalıştığı Toroslar PDM Müdürlüğünden kendi isteği dışında Tarsus Posta Dağıtım Müdürlüğüne tayin edilmişti. Bizler talebimiz olmadan Başmüdürlükçe yapılan bu atamanın tayin değil sürgün olduğunu ve sürgün kararından vazgeçilmesi için çağrı yapmıştık. Mersin Başmüdürlüğü söz konusu atamanın daha önce Toroslar PDM dağıtım alanında bulunan Huzurkent ve çevre dağıtımının Tarsus PDM' ye geçmesi nedeniyle personel ihtiyacını gidermek için yaptığını, performansı düşük olan dağıtıcılar arasından eleme yapıldığını, performansı en düşük dağıtıcının hamile olduğu ikinci ve üçüncü sıradaki dağıtıcıların emekli olma ihtimallerinin göz önüne alındığı, bu nedenle üyemiz Mehmet Tanrıverdi'nin tayininin yapılmasını uygun gördüğünü ifade etmiş ve böylece bu hukuksuz atamaya kılıf bulmuştu.” ifadelerini kullandı.

“BAŞMÜDÜRÜNÜN KEYFİ TUTUMUNUN, HUKUKSUZLUĞUN VE ADALETSİZLİĞİNİN DE BELGESİDİR”

Sözlerine devam eden Temiz “Ne yaman çelişkidir ki üyemiz Mehmet Tanrıverdi'nin ihtiyaç gereği iddiası ile Tarsus PDM' ye sürgün emrini imzalayan aynı PTT Başmüdürü Tarsus PDM' den iki dağıtıcı personelin tayininin Mersin merkeze yapılmasında hiç bir beis görmemiştir. Aynı tarihlerde üyemizin Mersin merkeze tayin talebi olmasına rağmen Mersin Başmüdürlüğü bu talebi dikkate almayarak bir kez daha haksızlığa imzasını atmış oldu. Bu imza aynı zamanda Mersin Başmüdürünün keyfî tutumunun, hukuksuzluğun ve adaletsizliğinin de belgesidir. Haber-Sen olarak 8 Mart tarihinde yazdığımız ve cevabını hâlen alamadığımız dilekçemizdeki talebimizi tekrar ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Hukuksuzluğa, adam kayırmaya eşitsizliğe son verin diyen Temiz “Huzurkent ve çevre dağıtımının Tarsus PDM' ye bağlanmasını bahane gösterip personel ihtiyacını gidermek amacıyla tayin adı altında sürgün edilen üyemizin, eski görev yeri olan Toroslar PDM' ye tayininin yapılması yönündeki talebimizi kamuoyu aracılığı ile birkez daha tekrarlıyor ve Mersin PTT Başmüdürlüğüne soruyoruz; Huzurkent ve çevre dağıtımı hâlen Tarsus PDM tarafından yapılıyorken, bir taraftan personel eksikliğini gidermek için Tarsus'a tayin yapılıp diğer taraftan aynı merkezden iki dağıtıcı personelin Mersin merkeze tayininin yapılması hangi hizmete yöneliktir. Burada keyfiyete dayalı suç işlenmiştir. Burada ki suç emekçiye ve vicdanlara karşı görevi kötüye kullanma suçudur.” dedi.

“EMEKÇİLER BİRLEŞİRSE ÖNLERİNDE HİÇ BİR KUVVET DURAMAZ”

PTT Başmüdürlüğü tarafından tepkiyle karşılandığının altını çizen Temiz “Haber-Sen olarak üzerimizde yaratılan baskı ve kuşatmaya karşı mücadeleden aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz. Hiçbir güç karşısında eğilmeden, ilkelerimize bağlı emek ve demokrasi yolunda yürümeye devam edeceğimizi ve emekçilerin sorunlarının takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz. Tüm ezilen emekçileri aynı yolda yürümeye davet ediyoruz.” diyerek ‘Emekçiler birleşirse önlerinde hiç bir kuvvet duramaz’ şeklinde ifade etti.

AKP Türkiye’sinde emekçilere baskıların arttığını ifade eden Mersin CHP Milletvekili Alpay Antmen “Maalesef Türkiye’de 20 yıllık AKP iktidarının geldiği nokta özellikle emekçilere baskı kamuda ve diğer iş yerlerindeki çalışma alanlarında emekçileri ayrıştırmak ve yandaş sendikalar dışındaki KESK ve KESK’in şubelerine karşı yıldırma politikalarıdır. Ben bir hukukçu ve milletvekili olarak ayrımcılığı kabul etmediğimizi söylemek istiyorum. Burada PTT’in yapacağı en doğru iş bir an önce yeterli derecede dağıtıcı alınması. Burada PTT’nin bir kar amacı değil kamu görevi olarak hizmete devam eden bir kurum olması gerek. Bu bağlamda Mersin şubesi KESK’i, Haber SEN’i biz her zaman destekleyeceğiz.” diyerek bunların geçeceğini vurguladı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner306

banner291

banner307

banner313