Öne Çıkanlar CUMHURBASKANI RecepTayyipErdogan kırım mesaj cumartesi İmeceHaber mersin carsamba özelhaber imecehaber imecegazetesi SOMA tarsus

Bu haber kez okundu.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ’NDEN BASKI VE TEHDİT

HABER: ELİF KURTTAŞ

Tez-Koop İş Sendikası üyeleri, ekonomik ve sosyal haklarının geriye götürülmek istendiğini ve sendikadan istifa ettirilmeye çalışıldıklarını ifade ederek attıkları sloganlarla haklarının uygulanmasını istedi.

İşçiler adına açıklama yapan sendika Genel Sekreteri Çağdaş Duyar “Mersin Üniversitesi’nde imzaladığımız toplu iş sözleşmesinin 11 Ağustos 2011 tarihinde  Hükümet ile Türk-İş arasında imzalanan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolüne uyumunu sağlamak üzere sürdürülen ek protokol oluşturma görüşmelerinde, yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmesinin ekonomik ve sosyal haklar ile ilgili maddelerini geriye götürmek isteyen Mersin Üniversitesi Genel Sekreterliği, yasal olmayan dayatmalardan sonuç alamaması üzerine, üyelerimizi sendikamızdan istifa ettirmeye çalışmaktadır.” dedi.

“BU TUTUM YASA DIŞIDIR VE SUÇTUR”

Baskıların karşısında olduklarını altını çizen Duyar “Bunun için Mersin Üniversitesi Genel Sekreteri İsa Değirmenci tarafından hem geniş katılımlı toplantılar hem de tek tek görüşmeler gerçekleştirilmektedir. Bu tutum sendikal hak ve özgürlüklere açık aykırılık oluşturmaktadır. Belirtmek gerekir ki; bu tutum yasa dışıdır ve aynı zamanda suçtur. Mersin Üniversitesi Genel Sekreterliği nedeni ne olursa olsun sendikamız üyelerine dolaylı ya da dolaysız baskı yapamaz, zorlayamaz.” şeklinde ifade etti.

“TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İLE KAZANILMIŞ BİR HAKTIR”

Yapılan kanunun felsefesine uymadığını ifade eden Duyar “Toplu iş sözleşmesi ile kazanılmış bir hakkın ek protokol ile geriye götürülmesi ya da tamamen ortadan kaldırılması ne 6356 Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun ne de 4857 Sayılı İş Kanunu’ nun felsefesine uymamaktadır. Belirtmek gerekir ki, Bakanlıkça Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolünün yayımlamasındaki amaç; kamu kesiminde imzalanan toplu iş sözleşmelerindeki düşük kalan sözleşme maddelerinin belirli bir seviyeye çıkarılması istemidir. Uygulamada da tüm kamu kurumları, Kamu Çerçeve Protokolünde düzenlenmiş maddelerin üzerinde olan hükümleri aynen uygulayarak, altında kalan maddeleri ise Kamu Çerçeve Protokolüne uyumlu hale getirmiştir.” ifadelerini kullandı.

“TOPLU SÖZLEŞMEYE UYMAK ZORUNDADIR”

Mersin Üniversitesi Genel Sekreterliği, 2021 yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolüne ve toplu iş sözleşmesinin tüm hükümlerine koşulsuz biçimde uymak zorundadır diyen Duyar “Bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Kamu Çerçeve Protokolü konusunda 7 Ocak 2022 tarihinde yayınladığı duyurusunu bir kez daha hatırlatıyoruz: “Kanunun Ek 2’nci maddesi kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları (üniversiteler dâhil) Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolüne uymakla yükümlüdür.” diye belirtti.

Kapsamdaki kamu idaresi yetkililerince çalışanların mağduriyet yaşamamasını teminen gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini söyleyen Duyar “Mersin Üniversitesi’nde yaşanan tüm yasa dışı anti-sendikal saldırıları şiddetle kınıyor, yasal haklarımızı sonuna kadar kullanmakta kararlı olduğumuzu vurgulamayı sendikal sorumluluğumuz anlamında bir görev sayıyoruz. Bu anlamda, mücadelemizin devam edeceğini belirtir, saygılarımızı sunarız.” dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.