Öne Çıkanlar BABALARGÜNÜ seyirci Tamamla Bizi Ey Aşk Tere yağında tavuğun Mersin tarihi milli eğitim

Bu haber kez okundu.

OHAL KOMİSYONU LAĞVEDİLSİN

Haber: Şirin ALP

Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlenen açıklamaya Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş’da katıldı. Baş,” Biz 12 Eylül mücadelesinin devamcısı olan bir sendikadan söz ediyoruz. Kamu emekçilerinin mücadelesinden söz ediyoruz. Sürekli olarak iktidarda kalacaklarını hiç hesap vermeyeceklerini düşünüyorlar. Ama bugün herkes o darbecileri lanetle anarken bizler o gün o darbecilere karşı mücadele etmenin onurunu taşıyoruz” ifadelerini kullandı.

19 yıllık AKP iktidarının meclisi işlevsizleştirdiğinin altını çizen Sümbül, “Aradan on yıllar geçmesine rağmen demokratik bir yapıya kavuşturulamayan Cumhuriyet’in kuruluşunun 98. Yılında 19 yıllık AKP iktidarında Meclisin işlevsizleştiği, yargının adalet değil adaletsizlik dağıttığı, yürütmenin tek adamda toplandığı rejim krizinin iyice derinleştiği bir süreçten geçmekteyiz” dedi.

“TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK KAMU GÖREVLİSİ TASFİYESİ YAŞANMIŞTIR”

Darbe girişiminin iktidarın siyasal ajandasını tamamlar nitelikte olduğuna dikkat çeken Sümbül bu sebepten dolayı darbenin karanlıkta kalan yüzü halen tartışıldığını dile getirdi. Sümbül, “Aradan on yıllar geçmesine rağmen demokratik bir yapıya kavuşturulamayan Cumhuriyet’in kuruluşunun 98. yılında 19 yıllık AKP iktidarında meclisin işlevsizleştiği, yargının adalet değil adaletsizlik dağıttığı, yürütmenin tek adamda toplandığı rejim krizinin iyice derinleştiği bir süreçten geçiliyor. Tek adam rejiminin kurumsallaşmasında en önemli dönemecin 15 Temmuz darbe girişimin fırsata çevrilmesi olduğu aşikârdır. Darbe girişiminin iktidarın siyasal ajandasını tamamlar nitelikte olması dikkate değerdir ve bu yüzden darbenin karanlıkta kalan yüzü halen tartışılmaya devam etmektedir. OHAL döneminde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük kamu görevlisi tasfiyesi yaşanmıştır. 12 Eylül döneminde 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu kapsamında yaklaşık beş bin kişi kamu görevinden çıkarılırken 20 Temmuz sivil darbesi sonrası 32 KHK ile 134 bin 207 kamu emekçisi ihraç edilmiştir. Bunlardan 4 bin 284’ü KESK üyesidir” şeklinde konuştu.

BU NEDENLERLE BİZ KHK’LILAR DAHA ÇOK SES ÇIKARMALIYIZ

 23 Ocak 2017 günü 685 sayılı OHAL KHK’sinin 4 yıllık süre zarfında yaklaşık 3 bin dosya incelenebildiğini belirten Sümbül “Hala 8 bin 343 dosyayı karara bağlamamıştır. Komisyonun bu hızla çalışması halinde dosyaların bitmesi için bir yılı aşkın bir süre daha gerekmektedir ki, bu da toplam altı yıllık çifte maaş almaya devam edecekleri bir oyalama demektir. Tüm bu nedenlerle biz KHK’lılar daha çok ses çıkarmalıyız, daha aktif bir muhalefete, daha gür sesle taleplerini dillendirmeye ve daha dirençli bir mücadeleye doğru koşar adım gitmelidir.” diye konuştu.

TIPKI 12 EYLÜL, TIPKI 28 ŞUBAT GENERALLERİ GİBİ

 İktidar ortakları iktidarda kalma ve kendi iktidarlarını mutlaklaştırma amacıyla en temel insan hak ve özgürlüklerini yok sadıklarını dile getiren Sümbül, “İnsanlığa dair temel değerleri kendi kişilik ve siyasal yapılarında eritmiş olduklarından tıpkı 12 Eylül, tıpkı 28 Şubat generalleri gibi kurdukları düzenin bin yıl süreceğini sanmaktadırlar. Oysa eminiz ki, iktidar ve onun atadığı komisyon tüm bu yaşananların hesabını vicdanen olmasa da hukuken er ya da geç verecektir. Çünkü aileleriyle birlikte yüzbinlerce insanın anayasal haklarının ellerinden alınarak açlık ve sefalete mahkûm ettirilerek sisteme biat ettirilmeye çalışılması insanlık suçudur ve bunun hesabını vereceklerdir. Komisyon ve idare mahkemeleri eliyle süreci uzatma bir şeyi değiştirmeyecektir.” şeklinde konuştu.

“İKTİDARA KARŞI DİMDİK BİR DURUŞ SERGİLEMİŞLERDİR”

Erkan Baş ise katıldığı basın açıklamasında arkadaşlarının tamamen uyduruk sebepler ile ihraç edildiklerini belirterek, “İrtibat, iltisak gibi kavramlarla arkadaşlarımızı ihraç edenleri bırakın irtibatı iltisakı bizatihi ortak olduklarını hep beraber yaşadık. Biz şahidiz. Bugün suçlanan, elinden ekmeği işi alınan kamu emekçileri bu iktidarla darbe faillerinin en üst düzeyde ortaklık kurdukları birlikte hakla karşı mücadele ettikleri dönemlerde dahil olmak üzere her zaman iktidara karşı dimdik bir duruş sergilemişlerdir. Bugün yaptıkları iktidarın en güçlü zamanında bile ona boyun eğmeyenlerden hesap sorma girişimidir. Ama haksızlar. Halkın çok daha geniş kesimlerinin her gün bu iktidarın arkasından çekilmesine tam karşısına geçmesine neden olan en önemli nedenlerde bir tanesi kurdukları bu adaletsiz düzendir. O yüzden belki bizim hesaplaşmamız yarına kalıyor ama herkes bilsin ki kimsenin yanını kalmayacak.” şeklinde konuştu.

“DİRENMENİN ONURUYLA YAŞAMLARINI SÜRDÜRECEKLER”

“Arkadaşlarımız işlerine mutlaka geri dönecek. KHK’lar gidecek bu iktidar gidecek biz geleceğiz. Gelecek bizim.” diyen Baş, konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Biz 12 Eylül mücadelesinin devamcısı olan bir sendikadan söz ediyoruz. Kamu emekçilerinin mücadelesinden söz ediyoruz. Sürekli olarak iktidarda kalacaklarını hiç hesap vermeyeceklerini düşünüyorlar. Ama bugün herkes o darbecileri lanetle anarken bizler o gün o darbecilere karşı mücadele etmenin onurunu taşıyoruz. Bugün bu iktidarın gücünün şehvetine kapılıp onun etrafında toplananlar yarın lanetle anılırken bugün burada gördüğümüz kamu emekçileri en büyük zorbalıklara karşı direnmenin onuruyla yaşamlarını sürdürecekler. “

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner410

banner416