Öne Çıkanlar MİMARLAR 2temmuz1993 mersin Mithat Paşa imecehaber imecegazetesi mersin sivas

SAĞLIK EMEKÇİLERİ ANILDI

HABER: ŞİRİN ALP

Mersin Sağlık Örgütleri (MSÖ) tarafından pandemi döneminde kaybedilen sağlık çalışanları anıldı. Mersin’de tüm sağlık kurumları önünde MSÖ tarafından anma ve saygı duruşu yapıldı. Toros Devlet Hastanesi’nde yapılan anma ve saygı duruşundan sonra basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı Mersin Tabip Odası Genel Sekreteri Cemil Galioğlu okudu.

PANDEMİDE 550 SAĞLIK ÇALIŞANI HAYATINI KAYBETTİ

Covıd-19 nedeniyle bu zamana kadar 550'nin üzerinde sağlık çalışanı, 200'ün üzerinde hekimin hayatını kaybettiğini ifade eden Galioğlu, “ Sağlık çalışanları hala hastalanmakta, yaşamını yitirmektedir. 1 Nisan 2020'de covid-19 nedeniyle görevi başındayken kaybettiğimiz ilk hekim Dr. Cemil Taşçıoğlu idi. Taşçıoğlu'nun ve kaybettiğimiz tüm sağlık çalışanlarının anısına Türk Tabipleri Birliği (TTB) 72. Büyük Kongresi'nde, 1 Nisan, ”Covıd-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Hekim ve sağlık Çalışanlarım Anma Günü” olarak belirlenmiştir.” dedi.

“HEKİMLER, SAĞLIK EMEKÇİLERİ, YURTTAŞLAR YAŞAMINI YİTİRDİ”

İlk kez 17 Mart'ta, bir eczacı sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini söyleyen Galioğlu, “ Ne yazık ki yöneticiler pandemi bitmiş gibi davranmasına rağmen halen hekimler, sağlık emekçileri, yurttaşlar yaşamını yitirmektedir. Tüm bilimsel gerekliliklere rağmen koruyucu sağlığın öncelendiği birinci basamak yerine ikinci ve üçüncü basamaklarda salgını karşılamanın bunda etkisi çok büyüktür. Salgının ikinci ve üçüncü basamakta karşılanması ile birlikte, sağlık çalışanları pandemi sürecinde büyük bir riskle yüz yüze gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

“100 BİN KİŞİ KAYBEDİLDİ”

Sağlık çalışanlarını, hekimleri koruyamayan bir "Salgınla Mücadele Politikasının” toplumu da koruyamayacağını belirten, Galioğlu “ Nitekim koruyamamıştır. Gerçek verilerden çok uzak olduğunu belirttiğimiz resmî rakamlarla dahi Türkiye'de bu güne dek hastalanan yurttaşlarımızın sayısı 15 milyona, kaybettiğimiz yurttaşlarımız ise 100 bine yaklaşmıştır.” açıklamasını yaptı.

“VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Bugün Türkiye'nin dört bir yanında yitirilen sağlık çalışanlarının anıldığını belirten, Galioğlu “ Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Biz onların anılarını yaşatmaya, bu salgınla doğru temelde mücadele etmeye devam edeceğiz, buna söz veriyoruz. Bu salgını bilimsel ilkelerle yönetemeyenlere rağmen yaşamlarını yitirme pahasına mücadele eden tüm meslektaşlarımıza, sağlığa emek verenlere verebileceğimiz en güçlü söz: Toplum sağlığını onlara bırakmayacağımız, bilimin gereklerini yapacağımız, doğruları söylemekten asla vazgeçmeyeceğimizdir.” dedi.

“SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR”

Hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlara hürmetsizlik yapıldığını vurgulayan, Galioğlu “ Kaybettiğimiz mesai arkadaşlarımızın ailelerine bile hürmetsizlik edip "Covıd-19'un Meslek Hastalığı Sayılması” için illiyet bağı isteyenler; pandemi sürecinde istediğimiz 120 gün yıpranma payını bize çok görenler; "giderlerse gitsinler", "gidişleri olsun da dönüşleri olmasın” diyebilecek kadar minnetsiz olanlar bilsinler ki: Kaybettiklerimizin haklarını sormak; emek verenlerimizin haklarını korumak için gitmiyoruz, kalıyoruz! Sağlık mücadelesi size bırakılamayacak kadar değerlidir, yaşamın özüdür, topluma karşı sorumluluğumuzdur. Topluma sözümüz var, hekimlere sözümüz var: Gitmeyeceğiz. Sizin, bizim, hepimizin sağlığı için, emeğimiz için söyleyecek sözümüz var.” şeklinde konuştu.

“YIPRANMA PAYI UYGULANSIN”

Sağlık emekçilerinin yalnızca haklarını istediklerini ifade eden, Galioğlu “ Bizler toplumun sağlık hakkını korumak istiyoruz. Covıd-19'un illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı sayılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Hakkımız olan yıpranma payının uygulanmasını istiyoruz. Hayatımızı korumamıza yardım edecek çalışma koşullarını istiyoruz. İsteklerimiz o kadar zor mu ki bizleri hedef göstermeye, itibarsızlaştırmaya, toplumla karşı karşıya getirmeye çalışmayı; haklarımızı vermeye tercih ediyorsunuz.” dedi.

Son olarak sözlerine şunları ekleyen, Galioğlu “ Küresel salgında kaybettiğimiz tüm sağlık çalışanlarının anıları önünde bir kez daha saygı ile eğiliyoruz. Onlara, topluma sağlıklı bir gelecek için mücadele sözümüz olsun. Anıları, sağlık hakkı mücadelemiz de bize ışık olacaktır. Unutmayacağız. Unutturmayacağız. Unutulmayacaklar.”

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291