Öne Çıkanlar SİLİFKE tarım gıda TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI mersin Mersinli gazeteciler yeni binaya taşınıyor

TBB’DEN TEPKİ

HABER: ŞİRİN ALP

Mersin Adliyesi bahçesinde yapılan basın açıklamasına TBB Başkanı Ramiz  Erinç Sağkan, Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, Mersin Barosu yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Veli Küçük aynı zamanda Adana, Gaziantep, Diyarbakır,  Şanlıurfa, Bingöl, Van, Muş, Siirt, Hakkari, Batman ve Şırnak baro başkanları açıklamada hazır bulundular.

18 Şubat tarihinde ÖHD Eş Genel Başkanı İlknur Alcan, ÖHD Mersin Şubesi üyeleri ve avukatlar Mersin Adliyesi bahçesinde basın açıklaması yapmak istemişlerdi. Bu açıklama sırasında kolluk kuvvetleri ve avukatlar arasında çıkan arbede yaşanmış ve bazı avukatların haklarında soruşturma başlatılmıştı.

“YALNIZ DEĞİLLER”

Meslektaşlarının yalnız olmadıklarını ifade etmek amacıyla bugün burada toplanmış olduklarını söyleyen Özdemir “ Bilindiği üzere, 18 Şubat tarihinde saat 12.30 da, Mersin Adliyesi bahçesinde basın açıklaması yapmak isteyen meslektaşlarımız hem meslek onuru, hem de insanlık onuruna yaraşmayacak bir şekilde kolluk kuvveti tarafından ağır saldırıya uğramışlardır. Meslektaşlarımız olay günü, düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında basın açıklaması yapmak ve avukatlık mesleğinin de bir gereği olarak barışçıl talep ve çağrılarını dile getirmek amacıyla bir araya gelmiş ancak henüz açıklamaya dahi başlayamadan kolluğun biber gazlı ve plastik mermili saldırısına maruz kalmışlardır. Yapılan saldırı neticesinde 9 meslektaşımız yaralandığı için darp raporu almak zorunda kalmıştır.” şeklinde konuştu.

22 KİŞİYE SORUŞTURMA

Aysel Tuğluk hakkında ATK tarafından 15 Şubat 2022 tarihinde düzenlenen rapora ilişkin açıklama yapmak ve dikkat çekmek adına ÖHD Mersin Şubesi, 18 Şubat tarihinde basın açıklaması yapmak için çağrıda bulunduğunu ifade eden Özdemir, “ Yapılan çağrı neticesinde de birçok meslektaşımız adliye bahçesinde toplanmış ancak açıklamaya dahi başlayamadan şiddetli bir saldırıya uğramışlardır. Baromuz tarafından 22 Şubat tarihinde Mersin Adliyesi bahçesinde yeniden basın açıklaması yapılarak, meslektaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen saldırı kınanmış ve Mersin Barosu olarak meslektaşlarımızın yanında olduğumuz ifade edilmiştir. Ancak Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, meslektaşlarımıza yapılan saldırının üzerinden henüz sayılı günler geçmiş olmasına rağmen kabul edemeyeceğimiz bir hukuksuzluğa imza atarak, 22 meslektaşımız hakkında, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna Muhalefet, Görevli Memura Mukavemet ve Kamu Kurumu veya Kamu Kurumu Niteliğindeki Meslek Kuruluşlarının Faaliyetlerinin Engellenmesi iddialarıyla soruşturma başlatmıştır” ifadesini kullandı.

HUKUK DEVLETİN GÜVENCESİDİR

Şiddetin ve baskının gün geçtikçe arttığını, temel hak ve hürriyetlerin yok sayılmaya çalışıldığı bu dönemde yargının, toplumun tüm muhalif kesimleri ve hak savunucularının üzerinde bir baskı ve sindirme aracına dönüştürülmeye çalışıldığının altını çizen Özdemir,  “Bizler bağımsız savunmanın temsilcileri olan avukatlar olarak hukuk, ahlak ve meslek onuru üzerine ant içerek cübbelerimizi giydik. Unutulmamalıdır ki avukatlar için; hak ihlallerine karşı mücadele etmek, hukukun üstünlüğünü savunmak ve hukukun üstünlüğünü ülkenin her yerinde geçerli hale getirmek, Avukatlık Kanununa göre bir haktan öte sorumluluk ve görevdir. Bizler hukuksuz soruşturmalar ve kovuşturmalara maruz kalsak dahi, meslek yeminimize bağlı kalarak, yapılan her hukuksuzluğa, mesleğimizin onuruna yakışacak şekilde karşı durmakla yükümlüyüz. Hak savunucusu avukatlar, insan haklarının, özgürlüklerin ve hukuk devletinin güvencesidir. Bilinmelidir ki savunma makamını temsil eden avukatların özgür ve etkili olmadığı bir toplumda hiç kimsenin özgürlüğü garanti altında değildir.” dedi.

Özdemir şöyle devam etti, “ Meslektaşlarımızın en temel anayasal haklarından birini kullanmak üzere bir araya gelmelerine dahi tahammülsüz davranılarak kendilerine saldırılmasını, bu saldırının utancı henüz devam ederken bir de meslektaşlarımız hakkında soruşturma başlatılmış olmasını kabul etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Bu hukuksuzluğun bugün itibari ile derhal sonlandırılmasını istiyor ve Anayasa ile güvence altına alınan temel hak ve özgürlüklerden hiçbir şekilde geri adım atmayacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

HUKUK ARAYIŞI

Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir’in açıklamasından sonra konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, “Arkanızda gördüğünüz bina, bir adliye binası. Yurttaşlarımız bu binanın içerisinde hak ve hukuk arayışı içerisindeler. Şiddete uğrayan kadın, istismara uğrayan çocuk, alacağını tahsil edemeyen emekçi, işçi hepsi buradalar ve yanlarında avukatları var.” dedi.

“BASIN AÇIKLAMASI ANAYASAL HAKTIR”

Avukatların Türkiye’deki hukuk sistemini ilgilendiren Anayasal temel hak ve özgürlüklerinin ilgilendiren her türlü konuda basın açıklaması yapmanın hakkı olduğunu ifade eden Sağkan, “ Anayasal haklarıdır. Ama daha da önemlisi, hak olmanın dışında bu durum, avukatların ve baroların yasandan kaynaklanan görevi ve sorumluluğudur. Bu sebeple, Mersin Barosu avukatlarının gerek 24 Şubat Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde, gerekse 18 Şubat’ta yaptığı açıklamalar, hem ifade özgürlüğü kapsamında avukatların hakkıdır, hem de yasadan kaynaklanan görevleridir. 24 Şubat Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde açıklama yapmak isteyen avukatlara müdahalede bulunulması, hem de son derece sert bir müdahalede bulunulması, gerçekten Türkiye’deki avukatların tehlikede olduğunun herhalde tek başına göstergesidir.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’deki avukatlar tehlikedeyse, aslında tehlikede olan yurttaşlar olduğunu belirten Sağkan, “ Yurttaşların başta adil yargılanma hakkı olmak üzere, temel hak ve özgürlükleridir tehlikede olan. Üzülerek ifade etmek isterim ki, her iki açıklamada da kolluğun son derece sert müdahalesi, açıkça yurttaşı savunma hakkından mahrum bırakan müdahalelerdir. Bu anlamda değerlendirdiğimizde, adliye önünde açıklama yapan avukatlara yönelik müdahalenin Barolar Birliği ve barolarımız  tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Biz hak ve özgürlükler için mücadele eden tüm meslektaşlarımızın ne bir adım önünde, ne de bir adım arkasında değiliz. Tam da yanı başlarındayız. Onlarla birlikte mücadele etmeye onlarla birlikte hak ve hukuk için mücadele etmeye sonuna kadar devam edeceğiz” diye konuştu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291