Öne Çıkanlar BABALARGÜNÜ seyirci Tere yağında tavuğun Mersin tarihi milli eğitim mersin

Bu haber kez okundu.

TTB: “MESLEK ÖRGÜTÜMÜZE YÖNELİK ANTİDEMOKRATİK YÖNELİMLERE KARŞI DURACAĞIZ”

HABER: Hüsamettin TANRIKULU

“ÜLKE TABİP BİRLİKLERİNİN İSİMLERİNİ NEREDEN ALDIKLARI BELLİDİR”

Geçtiğimiz günlerde Dünya Tabipleri Birliği ile Alman (Bundesärztekammer), İspanyol (Organización Médica Colegial de España) ve İngiliz (British Medical Association) tabip birlikleri gibi birçok ülke tabip kuruluşlarından Merkez Konseyi Başkanı tutuklanan TTB’ye gelen destek mesajları hatırlatılarak; “Anlaşılacağı üzere ülke tabip birliklerinin isimlerini nereden aldıkları bellidir. Bu birlikler tarihleri, hekimlik mesleğinin icrasında üstlendikleri resmi roller ve evrensel etik ilkelerle olan ilişkileri yönüyle gündelik siyasi ihtiyaçlara göre yapısının değiştirilebileceği kuruluşlar değildir. Bugüne değin her bir siyasal baskı ve müdahale çabasının sonuçsuz kalması, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) bu konudaki haklılığının en somut göstergesidir” denildi.

“CİDDİYET VE SORUMLULUKTAN UZAK BİR KANUN TEKLİFİ”

Anayasal koruma altında olan TTB Kanunu’nun gündelik siyasi hesaplar adına değiştirilmesi için bir hekim milletvekili tarafından TBMM’ye sunulan teklif metninin, iktidar çevrelerinin kanunun ne anlama geldiğinin dahi farkında olmadığını gösterdiği belirtilen açıklamada şöyle denildi; “Zira kanunlar toplum için gerekli asli düzenlemeleri içeren; genel, soyut, objektif ve sürekli nitelikte temel hukuk kurallarıdır. Belirli bir günün ihtiyacını karşılamak için çıkarılan metinler, maddi anlamda kanun sayılmazlar. Bu çerçevede TBMM Başkanlığı’na sunulup Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na sevk edilmiş söz konusu metnin, ciddiyet ve sorumlulukla hazırlanmadığı ve bir kanun teklifi niteliği taşımadığı açıkça görülmektedir.”

“ANAYASA’NIN 135. MADDESİNE AÇIKÇA AYKIRI”

Görevini icra eden tüm hekimlerin, dünya örneklerinde de olduğu gibi kendi meslek örgütlerinin doğal üyesi sayılmalarının doğru ve ilkeli bir yaklaşım olduğunun altı çizilen açıklamada; “12 Eylül Darbesi’yle kamu için kaldırılan bu zorunluluğun bugün tümüyle isteğe bırakılması hekimlik mesleğinin icrasında deontolojik problemler oluşturacak ve Anayasa’nın 135. maddesine açıkça aykırılık oluşturacaktır. Böylesi bir çabanın meslek örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini, sendikaları ve sivil toplumu güçsüz hale getirme, etkisizleştirme, mümkünse tamamen susturma amacını taşıdığı açıktır”

“FIRSATÇILIĞIN SONUÇ ALMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

İktidar çevrelerinin verilen teklifle tüm topluma vermek istediği mesajın ve yaratmak istenilen korku ikliminin farkında olunduğu vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Geçmişte olduğu gibi bugün de evrensel hekimlik değerleri çerçevesinde toplum sağlığı, meslektaşlarımızın özlük hakları ve demokrasi için mücadele veren meslek örgütümüze yönelik antidemokratik müdahalelere karşı duracağız. Meslektaşlarımızla birlikte meslek örgütümüzün bağımsızlığını savunarak bu fırsatçılığın sonuç almasına izin vermeyeceğiz. Hekimler, kendi meslek örgütleriyle ilgili kararları siyasal iktidarlardan bağımsız olarak meslek örgütlerinin meşru organları aracılığıyla almayı sürdüreceklerdir.”

NE OLMUŞTU?

MHP Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören bir kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunmuştu.

Kanun teklifinde Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) isminin “Tabipler Birliği” olarak değiştirilmesi, “terör suçlarından mahkum olanların” ya da “KHK ile kamu hizmetinden çıkarılanların” üyeliklerin sonlandırılması ve sorumlu organlardaki görevlerine son verilmesi ve “üye olmak ve üyelik görevlerini yerine getirmekle yükümlüdürler” ibaresinin de “üye olabilirler” şeklinde değiştirilmesi istenmişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner410

banner416