banner165
Öne Çıkanlar yılan pitonyılanı mukaddes özdoğan imece usulü başkan ziyaret esnaf mersin

Bu haber kez okundu.

TZOB’dan kritik uyarı: Eldeki patates ve soğan acilen pazarlanmalı

Bayraktar, kuru soğan ve patateste geçtiğimiz hafta yüksek seyreden hava sıcaklıklarından dolayı ürünlerin depo ömrünü azalttığını ve fire oranlarını da artırdığını söyledi.

“ARTAN FİRELERİN DE ÜRETİCİNİN CEBİNDEN ÇIKMAKTADIR’’

Bayraktar artan firelerin de üreticinin cebinden çıktığını ve önümüzdeki günlerde artacak olan hava sıcaklıkları ile birlikte soğan ve patateste yeni mahsul ürünün hasat tarihlerinin öne gelebileceği de dikkate alındığında, eldeki patates ve soğanın acilen pazarlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bayraktar sözlerine şöyle devam etti “Bu ürünlerle ilgili üreticilerimizin yaşadığı pazarlama sorunlarını Sayın Cumhurbaşkanımıza, ilgili Bakanlarımıza, vali, belediye başkanları ve illerin milletvekillerine pazarlama sorunlarının başladığı günlerde iletmiştik. Bu sorunlarla ilgili yaptığımız açıklamalar yazılı basında ve televizyonlarda geniş bir şekilde yer aldı. Üreticilerimizin karşılaştıkları pazarlama sorununun çözümlenmesi için Belediyelerin alıma başlaması memnuniyet vericidir. Belediyelerimize teşekkür ediyoruz.’’

“BEKLENTİMİZ, DAHA FAZLA BELEDİYENİN ALIM YAPMASIDIR.’’

(Tzob) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar “Beklentimiz, daha fazla belediyenin alım yapmasıdır. Belediyelerin soğan alımına da girmesini bekliyoruz. Belediyelerin alımlara girmesi, Milli Savunma Bakanlığı, ceza evleri, huzur evleri, hastanelerin yemek menülerinde bu ürünlere daha fazla yer vermeleri, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Türk şeker gibi kuruluşların alım yapmaları üreticilerimizi rahatlatacağı gibi, gıda israfının da önüne geçilmiş olunacaktır’’ dedi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı gıda kaybı ve israfı konularını kamuoyunun farkındalığını arttırmak ve gıda tedarik zincirindeki tüm aktörleri harekete geçirmek için “Gıdanı Koru” ulusal kampanyasını başlattığından bahseden Bayraktar ‘’bu noktadan hareketle üreticilerimizin bin bir emekle gecesini gündüzüne katarak ürettiği ürünlerin zayi olması da bir israftır’’ dedi. Bu ürünlerin değerlendirilmesinin de son derece önem arz ettiğini dile getirdi.

“ÜRETİMDE MEYDANA GELEN DALGALANMALAR FİYAT İSTİKRARSIZLIĞINI DA BERABERİNDE GETİRMEKTEDİR’’

Bayraktar, patates ve soğanın fiyatlarının arttığı dönemde tüketiciler, fiyatların düştüğü dönemde de üreticilerin de mağdur olduğunu söyledi. Bayraktar sözlerine şöyle devam etti “Ürünlerin ihracat imkanlarının artırılması da pazarlama sorunlarının çözümüne katkı sağlayacaktır. Özellikle Azerbaycan gibi bazı ülkelerin kendi üreticilerini korumak ve kendi üretimlerini artırmak üzere başta yüksek gümrük vergileri olmak üzere aldıkları tedbirler ihracatı zorlaştırmaktadır. İkili görüşmelerle üreticilerimiz adına kazanımlar elde edilmesi ve ihracat teşviklerinin verilmesi ürünün zayi olmadan değerlendirilmesini sağlayacaktır.’’

“ÜRETİCİLERİMİZ İSTİKRARLI BİR GELİR ELDE EDİP ÜRÜNLERİNİ SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE PAZARLAYABİLMELİ’’

Üreticilerin istikrarlı bir gelir elde edip ürünlerini sorunsuz bir şekilde pazarlayabilmeli diye konuşan Bayraktar , “Tüketicimizin de makul ve istikrarlı bir fiyatla ürün tüketebilmelidir, aksi takdirde üreticimiz patates ve soğan üretiminden kaçarsa seneye bu ürünleri çok pahalı tüketiriz’’ dedi.

“PLANLI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ÜRETİMİN GERÇEKLEŞMESİ, ÜRETİCİLERİMİZİN EN BÜYÜK BEKLENTİSİDİR’’

Planlı ve sürdürülebilir bir üretimin gerçekleşmesi üreticilerin en büyük beklentisidir diye konuşan Bayraktar “Soğan ve patates gibi üretimde dalgalanmaların çok sık yaşandığı ürünlerde, üretim planlaması yapılarak, üreticilerimiz nerede, ne kadar ürün yetiştireceğini bilmeli, üretim Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmeli, üretimde, fiyatlarda ve üretici gelirlerinde istikrar sağlanmalıdır’’ dedi.

Son dönemde artan gübre fiyatlarının kura bağlı olarak düşmesinin beklenildiğini söyleyen Bayraktar yüksek gübre fiyatları çiftçilerimizin gübre tüketimini azaltacak ve bu durum üretimi olumsuz etkileyecektir diye devam etti.

Bu nedenle acilen gübre fiyatları düşürülmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Bayraktar “Aksi takdirde, üretici üretime küsmekte, milli servet israf edilmekte, gıda fiyatları da artmaktadır’’ dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner185