Öne Çıkanlar bayram et tavuk fiyat halk vatandaş cuma kasap kurbanbayramı imecehaber imecegazetesi mersin unutmayacağız asayiş afyonkarahisar hapis jandarma JASAT cumhur

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE UYUMA

HABER: ŞİRİN ALP -  ELİF KURTTAŞ

Mersin Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube yetkilileri uyuşturucuyla mücadele ve uygulama politikalarını anlattı. Mersin Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarlar Mücadele Şubesi, 2021 yılında 884 oturum halinde Mersin ve ilçelerinde 16 Bin 624 kişiye birebir yüz yüze eğitimler verildiği öğrenildi. 884 eğitim, günde en az üç eğitime tekabül edildiğini ifade eden yetkililer “Yine 2022 yılında 137 oturum yaptık. Şu güne kadar 3 bin 530 kişiye ulaştık. En iyi narkotik polisi anne projemiz içerisinde annelerimize, eğitimlerimize ağırlık verdik. Köy köy dolaşıyoruz yeri geldiği zaman köylere gidiyoruz.” Açıklamasında bulundu.

Akdeniz Kent Konseyinde, “ Uyuşturucu Ve Madde Bağımlılığı İle Mücadele”  konusu masaya yatırıldı. Türkiye’de uyuşturucu ile mücadelede başarısı ile ilk sırada olan Mersin Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi yetkililerinin katıldığı toplantıda yapılan çalışmalar ve yürütülen projeler Kent Konseyi üyelerine birer birer anlatıldı. Emniyet Müdürlüğü, Narkotik Şubesi,hangi porjeler neler yapmışız? Neler yapıyoruz? Uyuşturucuyla mücadelede, uygulamalı politikaları nelerdir. ‘Narko Rehber’ eğitimi, ‘Anne, Gençlik Modülümüz ve Narko nokta’ faaliyetleri nelerdir? Konusunda bilgi verdi.

 “TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”

Narkotik Suçlarla üç temel ayak üzerinde ilerlemek zorunda olduğunu belirten yetkili, “ Birincisi arzla mücadele. Yani güvenlik güçleri tarafından yapılan arzla mücadele. Yine bunun yanında önleme faaliyetleri nelerdir? Bunlar bilgilendirme, bilinçlendirme faaliyetleri. Billboardlar afişler, eğitimler, toplantılar. Bu bu da bir nevi bilgilendirme faaliyetlerinin içerisinde yer alıyor. Aynı zamanda iyileştirme yeniden topluma kazandırma. Emniyet Müdürlüğü olarak biz son 5 yıldır çeşitli kategori kategorilerde hesaplanan branşlar içerisinde Türkiye birincisiyiz.” ifadelerini kullandı.

 Mersin Narkotik suçlarla mücadelenin önemine değinen yetkili, “ Birincisi, özellikle uyuşturucu madde, genç nesilleri tehdit ederek toplumların geleceğine zarar verir. İkincisi organize suç örgütleri ve terör örgütlerinin en büyük finans kaynağıdır. Üçüncü olarak uyuşturucu bir sağlık sorunu gibi görülse de güvenlik sorunudur aynı zamanda. Çünkü uyuşturucu suçlarının altında yatan birçok asayiş suçunu besler ve büyütür. Hırsızlık, gasp, cinayet, fuhuş bunların başında gelmektedir.” dedi.

62 SORUDA BAĞIMLI İLE İLETİŞİM

2018 yılı itibariyle alınan bir karar neticesinde narko anket denilen bir proje başlatıldığını belirten yetkili, “ Biz Türkiye genelinde 81 ilimizde uyuşturucu madde satıcıları ve kullanıcılarına yönelik olarak burada 62 soruluk bir anket çalışmamız var. Bu anket çalışmasında kaç yaşındasınız? Anneniz, babanız ne iş yapıyor? Uyuşturucuyu nerede kullanıyorsunuz? İlk olarak hangi uyuşturucuyu denediniz? Daha öncesinden sigara veya alkol var mıydı? Gibi sorulardan oluşan 62 soruluk bir anket çalışması. Tabi bunun öncesinde eğitimlerimiz vardı. Karma eğitimler veriyorduk. Yetişkinlere yönelik olarak yapılan araştırma neticesi sonucunda da en iyi narkotik polis anne projemiz başladı? Bu proje kapsamında da bizler hatta ilk faaliyetlerimizden bir tanesi de yerel televizyon kanallarımızdan. Sağ olsunlar moderatörümüzle birlikte en iyi narkotik polis anne projemizi başlatmış olduk.” ifadelerini kullandı.

EN İYİ NARKOTİK POLİSİ ANNE

Burada neden en iyi narkotik polisi anne olmalı? Sorusuna açıklık getiren yetkili, “ Bizler annelerimizi yanımızda görmek istiyoruz. Çünkü yapılan araştırma neticesinde Türkiye genelinde yüzde 47 bir kesim var ki uyuşturucu kullananlar içerisinde kendi evinde kullanıyor. Mersin'deki oran 60. Anneniz ne iş yapıyor diye sorduk. Yüzde 94 ev hanımı olduğu ortaya çıktık. Yani çocuklarımız kendi evimizde kullanıyor. Anne o evin içerisinde yani biz bu annelerimizi yanımızda görmek istedik. Bu amaçla bizler 2020 yılında bu projeye başladık. Devamında da bu projemiz şu anda da devam etmekte. Narko Rehber Eğitimleri 2021 yılında 884 oturum halinde Mersin ve dış ilçelerimiz dahilinde 16 Bin 624 kişiye birebir yüz yüze eğitimler verildi. Bakın 884 eğitim, günde en az üç eğitime tekabül ediyor, farkındaysanız. Yine 2022 yılında 137 oturum yaptık. Şu güne kadar 3 bin 530 kişiye ulaştık. En iyi narkotik polisi anne projemiz içerisinde annelerimize, eğitimlerimize ağırlık verdik. Köy köy dolaşıyoruz yeri geldiği zaman köylere gidiyoruz.” açıklamasını yaptı.

930 ÜNİVERSİTEDE EĞİTİM VERİLDİ

En iyi narkotik polisi anne faaliyetlerinden sonra yapılan yeni projeyi de akran yetkili, “2021 yılında İçişleri Bakanlığımız ve Narkotik Daire Başkanlığımız tarafından bir planlama yapıldı ve üniversite öğrencilerimize yönelik olarak da eğitimler açıldı. Bu da bizi çok sevindirdi. 2021 yılında dört oturum halinde 253 kişiye ulaştık. 2022 dört oturum halinde 930 üniversite öğrencimize birebir eğitimlerimizi verdik ve faaliyetlerimiz devam etmekte. Narko nokta faaliyetleri. Güvenlik güçlerinin yapmış olduğu çalışmaları vatandaşlara aslında anlatmaktır. İşte bunlar billboardlarla, afişlerle, AVM'lerde stantlarla, bu gibi çalışmalarla 105 etkinlikte 42 Bin 228 kişiye ulaştık. Burada yeri geldi kalem dağıttık. Yeri geldi karanfil dağıttık. Yeri geldi çiçek dağıttık. Anneler günlerini kutladık. 2022 yılında da beş etkinlikte 3 bin 30 kişiye ulaştık ve faaliyetimiz devam etmekte.” dedi.

UYUMA

Bunun yanında UYUMA aplikasyonuna değinen yetkili, “UYUMA uygulamamız var. Bu uygulama sayesinde Telefonlarımıza indirdiğimiz bir program sayesinde tek tuşla uyuşturucu olaylarıyla ilgili bir şeyle karşılaşırsak anında haber merkezimize bir tuş vasıtasıyla mesajımızı iletiyor. “ dedi.

Yetkili şöyle konuştu: “ Uyuma uygulaması. Lütfen bunu telefonlarımıza indirelim. Neden önemli? Bunu akıllı telefonlarımıza indirdiğimiz anda, az önce de bahsetmiştim. Bir tuşla bulunduğunuz yerde, konumunuz açık olmak suretiyle, nerede olursanız olun. Haber merkezimize mesaj iletilir. En yakın ekibimiz, bulunduğunuz yere gelir. İsminiz, telefonunuz, kimlik bilgileriniz kesinlikle açıklanmaz ve gizli kalır. Bu konuda da lütfen bilgilendirmek istedim.” açıklamasını yaptı.

2021 YILINDA 721 KİŞİ AMATEM’E BAŞVURDU

AMATEM çalışmalarına değinen yetkili, “ Hemen şu bilgiyi vermek istiyorum. 50 yataklı erkek tedavi merkezimiz varken şu anda 50 yataklı kadın ergen ve çocuk tedavi merkezimizde var. Yani toplamda 100 yataklı Mersin'imizde. Bu alanda da bizler tedavi merkezlerimizle de birebir çalışıyoruz. 2021 yılında 721 kişi bizlere başvurmuş. Demişler ki biz tedavi olmak istiyoruz. Bize yardımcı olun. 2022 yılında da 95 kişi kurumumuza başvuru yapmış ve bize tedavi olmak istiyor demişler. Hatta gelmeden önce de bir vatandaşımız özellikle bize ulaştı. Çocuğumuzun tedavi olmasını istiyoruz dedi. Ayrıca Yedam'la ilgili de faaliyet devam ediyor. Bu ayın sonunda da bütün eğitimlerimize Yedam'dan bir uzmanımızla birlikte devam edeceğiz. Bunu da belirtmek istiyorum.” dedi.

METRUK BİNALAR UYUŞTURUCU YUVASI MI?

Emniyetin önleme faaliyetlerine yönelik çalışmalarından bahseden yetkili, “ İl genelinde suç verileri yüksek mahallelerde, okul çevrelerinde halkın huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla bazen planlı ani şok uygulamalar bütün birimlerle koordineli olarak devam etmekte. Bunun yanında yine emniyet müdürlüğümüz tarafından biliyoruz ki uyuşturucu kullanımı metruk binalar kullanım açısından uygun yerler olarak görülmekteydi. Şu ana kadar  169 metruk bina güvenli hale getirilmiştir. 66 sit alanı olduğu için güvenli hale getirilmiş. Yıkılan 397,  çalışması devam eden, halihazırda da 99 binamızla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca burada da ilçe bazında bütün sayılarımız mevcut. Akdeniz'de 298 , Toroslar'da 48 , Yenişehir'de 75 Mezitli'de 50, Anamur'da 16, Bozyazıda 8, Erdemli 19 , Silifke 20 , Çamlıyayla 2 , Tarsus 146 , Mut 12  Aydıncık 13  Gülnar 24. Bunlar tespit edilen bunların içerisinde bakın 194 Akdeniz'de yıkılmış. Çok büyük bir rakam aslında.  Bu bölgelerinin tamamı da polis sorumluluğunda olan bölgeler.” şeklinde konuştu.

KURUMLAR ARASI İLETİŞİMİ HIZLANDIRIYORUZ”

Türk Ceza Kanunu madde 192-4 de değinen yetkili, “ Her bağımlı, adli makamlarca soruşturmaya başlamadan önce polis jandarma veya sağlık kuruluşuna müracaat ettiği taktirde kişi hakkında herhangi bir cezaiye hüküm olmaz. Vatandaş bize geliyor tedavi olmak istiyor. İkili ilişkilerimiz yeri geliyor. AMATEM'e, ÇEMATEM gidiyoruz. Hızlandırmaya çalışıyoruz. Yani aslında kurumlar arasındaki iletişimi birazda hızlandırıyoruz.” dedi.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Son olarak uyuşturucu ve madde kullanımında tedavi yöntemlerine değinen yetkili, “ Peki tedavi nasıl oluyor? Bu süreç nasıldır? Kişi 18 yaşından küçükse ailesi tarafından, ebeveynleri tarafından tedavi merkezine götürülür. Ancak kişi 18 yaşından büyükse akli dengesi yerinde kendi kararlarını kendi alabiliyorsa kişi ki istemedikten sonra kimse onu zorla tedaviye götüremez. Kişi 18 yaşından büyük, akli dengesi yerinde. Fakat kullandığı zaman veya kullanmadığı zaman kendisine veya çevresine zarar veriyorsa ne yapmamız gerekiyor? İşte burada da Sulh Hukuk Mahkemesine bir dilekçeyle başvuru yapmamız gerekiyor. Ne diyeceğiz burada? ‘ Türk Medeni Kanunu'nun 432.maddesine göre bakın akıl sağlığı, akıl zayıflığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, ağır tehlike arz eden bulaşıcı hastalık veya serserilik sebeplerinden biriyle toplum için tehlike oluşturan her ergin kişi kişisel korunmasının başka şekilde sağlanamaması halinde tedavisi, eğitimi veya ıslahı için elverişli bir kuruma yerleştirilir ’ der. Yani 20 günlük zorunlu tedavi süreci başlamış olur.” diyerek sözlerini tamamladı.

PROJENİN AMACI

 UYUMA projesi, teknolojik imkânlar aracılığıyla uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmak, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde ve daha etkin hale getirmek suretiyle kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturmak amacıyla hazırlandı. Bu proje ile uyuşturucu suçlarına daha seri müdahale imkânı sağlanması hedeflenmiştir.

 Uygulamanın önemli özelliklerinden biri ise bildirim yapanın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalması, bildirim yapanın numarasının görünmesi ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmeyecek olmasıdır.

Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, kişisel bilgilerini sisteme kaydettikten sonra uygulamayı kullanmaya başlayacaktır. Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaş, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunacak. Sisteme konum bilgisiyle birlikte düşen ihbar, bölgeye en yakın ekibe iletilecek. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacaktır. Suçla mücadelede vatandaşlarımız desteği ile bizlere büyük güç vermektedir.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291