Öne Çıkanlar SİLİFKE tarım gıda TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI mersin Mersinli gazeteciler yeni binaya taşınıyor

YARGI KARARI ETKİSİZLEŞTİRİLİYOR

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerden Mehmet Demirçelik, vergi dairesi tarafından özel esaslara tabi mükellefler listesine alındı. Demirçelik, Mersin 1. Vergi Mahkemesi’ne Davacının özel esaslara tabi mükellefler listesine alınması işleminin; hukukun temel ilkelerine aykırı olduğu, mükelleflerin bu şekilde sınıflandırılmasının Anayasal ve yasal bir dayanağı bulunmadığı, Anayasada güvence altına alınan temel kişi hak ve hürriyetlerine aykırılık teşkil ettiği iddia edilerek öncelikle yürütmesinin durdurulmasına akabinde ise iptaline karar verilmesi için dava açtı. Mahkeme tarafından “yürütmeyi durdurma” kararı verilmesine rağmen İstiklal Vergi dairesi kararı uygulamadığı ileri sürülüyor.

Mahkeme tarafından 18 Nisan’da verilen karara ilişkin dilekçe yazan Demirçelik’e İstiklal Vergi Dairesi tarafından şu cevap verildi: “ Söz konusu Yürütmeyi Durdurma Kararı Dairemize 18/04/2022 tarihinde tebliğ edilmiştir. Dairemizce yapılan işlemler sonucu 17/05/2022 tarihi itibarıyla Genel Esaslara tabi olduğunuz ( İade Taleplerinde KDV Genel Uygulama Tebliğinin Özel Esaslar Bölümündeki Usul ve Esaslar Geçerlidir) tespit edilmiştir” dedi. Duruma tepki gösteren Demirçelik, çalışma hürriyetinin elinden alındığı, kurumun yargı kararlarına uymamasını eziyet olarak nitelendirdi.

‘MAHKEME KARARININ RUHUNA TERS’

Duruma tepki gösteren Demirçelik, “Herşeyden önemlisi vatandaş ile devlet arasında adeta köprü vazifesi gören serbest meslek erbabı olarak ben uluslar arası muhasebe hizmeti verip de KDV iadesi talep etmeyeceğime göre Verdiğim hukuk mücadelesinden anlaşılacağı gibi kişisel temel hak ve hürriyetimi korumak amacıyla hukuk mücadelesi vermekteyim. Kısaca yüce mahkeme de bu amaçla yürütmeyi durdurma kararı vermiştir ve tarafınıza tebliğ etmiştir. Karara itiraz istinaf mahkemelerinde ayrıca red olmuştur. Bu açıdan da (temel hak ve özgürlükler konusu) bakıldığında hukuksuz uygulamalardan derhal vazgeçip mahkeme kararının uygulanması gerekmektedir. Yukarıda izah edilen hususlar nedeniyle mahkeme kararına rağmen kişisel hak ve hürriyetim, çalışma özgürlüğüm bir şekilde zedelenmeye devam ettirilmektedir. İdarenin yazmış olduğu yazıyla bana tesis edilen işlemle kategorize edilmem mahkeme kararının lafzına ve ruhuna terstir” dedi.

‘EZİYET-İŞKENCE’

Durumun artık eziyet olduğunu ifade eden Demirçelik, “Tabiki kamu görevlisi vergi kaçağını önlemek temel amacı olduğu gibi kamu görevliliğinin yanında vatandaş olarak da yasalara ve yargı kararlarına uymak zorundadır.  Kişinin temel hak ve özgürlüklerini korumak devletin anayasal sorumluluğudur. Zaten yasalarımız ve mahkeme kararları bu amaçtadır. Hal böyle iken mahkeme kararına rağmen ısrarla idarecilerin bir şekilde özel esaslara devam ettirmesi bana göre görevi kötüye kullanmaktan çok vergi mükelleflerine yapılan eziyet ve işkencedir.  İdari yargı kararlarını hiç uygulamamak, muvazaalı uygulamak ya da idari yargı kararlarını etkisizleştirmek görevi kötüye kullanmak suçunu değil, ‘eziyet-işkence’ suçunu oluşturur” olduğunu ileri sürdü.

‘YANLIŞ TUTUM DEVAM ETTİRİLİYOR’

Durumunun hukuksuzluk olduğunu ifade eden Avukat Onural Ziya Kayın, “Somut dayanağı olmayan, yeterli inceleme ve araştırma yapılmaksızın ve önyargılı müfettiş raporları sonucu mali, disiplin ve cezai yönde mağduriyetler yaşanmaktadır. Belirtildiği gibi yaşanılanlar idarenin zamanında yeterli denetim ve tedbir almaması nedeniyledir. Ancak elinde her türlü vasıta ve imkânı bulunan devletin idarecileri bu yükümlülüğü muhasebecilerden beklemektedir. 3568 ve 213 sayılı kanunda serbest muhasebeci mali müşavirlerin tanımı ve sorumlulukları çok net belirlenmiştir. Kanunla çerçevesi çizilen meslek mensuplarının sınırlı ve şekli bir sorumluluğu bulunmaktayken, kanun maddesi geniş yorumlanarak yeminli mali müşavirlerin haiz olduğu yetki ve sorumluluklar kendilerine atfedilmektedir. Yargı kararlarında açıkça belirtilmesine rağmen idare tarafından vergi uyuşmazlıklarında ısrarla yanlış tutum devam ettirilmektedir” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291