Öne Çıkanlar GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE otobüs ücretleri ABD

YENİŞEHİR’DE YÜKSEK KATLI BİNALARDA YANGIN TEDBİRİ YOK

Haber: Elif KURTTAŞ

Mersin Yenişehir’de 30 kat ve üzeri binalar artıyor. Yenişehir’de en yüksek kat yüksekliği 21 olarak belirlenmesine rağmen inşaatlar artıyor.  Yangın yönetmeliğine göre müdahale edildiğini bildiren yetkililer 18’inci kattan sonrası için fıskiye takıldığını ifade ederek yeterli müdahale yapılmadığı görülüyor.

“EN YÜKSEK BİNA KATI 21 OLARAK BELİRLENDİ”

Yenişehir ilçesinde son zamanlarda mantar gibi 30 kat ve üzeri binalara başladığına tanık olunduğunu ifade eden Abdurrahman Yıldız “Bu günlerde askıda bulunan Yenişehir ilçesi 1/1000’lik planlar gereği yapılabilecek en yüksek bina katı 21 olarak belirlenmesine rağmen, bu inşaatlar nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim.” ifadelerini kullandı.

Kamuoyunda Haziran yönetmeliği olarak bilinen ve 2016 yılında yayınlanan yönetmelik gereği yükseklik sınırlamasının kaldırıldığını söyleyen Yıldız “Ancak bir müddet sonra bu yönetmeliğin sonuçlarının kentleri yağmaladığı, kontrolsüz ve kuralsız birçok inşaatın ruhsatlandırıldığı görülünce hemen müdahale edildi ve yönetmelik yeniden düzeltilerek kat yüksekliği meselesi kontrole alındı. İlçe meclislerinin yetkisine verildi.” şeklinde ifade etti.

34. KATTA YAŞAMAK İSTER MİSİNİZ?

İnşaatların ruhsatlarının o dönemde alındığını vurgulayan Yıldız “Düzeltme yapıldı yapılmasına ama bir dolu ruhsat alınarak müktesep haklarda elde edilmiş oldu. Şimdilerde bilboard panolarında, televizyon, radyo ya da sosyal medya reklamlarında gördüğümüz 34. katta yaşamak ister misiniz şeklinde yayınlanan inşaatların ruhsatları o zamanlara alındı.” dedi.

YÜKSEK KATLI BİNANIN DEPREM BÖLGESİNDE YAPILMASI DOĞRU MU?

Mersin’in Ecemiş fay hattı üzerinde kurulu olduğunu söyleyen Yıldız “Sık sık küçük çaplı depremler oluyor, eskiden büyük depremlerde oldu gelecekte de olacağı bilim insanlarınca söyleniyor. Yani birinci sorun bu kadar yüksek katlı binanın deprem bölgesinde yapılması doğru mu? Her an hepimizin kapısında bu tehlike binlerce sebepten kaynaklı çıkabilir. Dolayısıyla yangına müdahale oldukça önemli.” diye belirtti.

İtfaiyelerin bu durumlar karşısında donanımının ne durumda olduğunu belirten Yıldız “Mersin Büyükşehir Belediye itfaiyesi oldukça donanımlı bir kurum. Yeni araçlarla da sürekli takviye ediliyor. Yazın yaşanan orman yangınlarında görevleri olmadığı halde nasıl canla başla çalıştıklarını ve başarılı olduklarını gördük.” diye ifade etti.

“18 KATTAN DAHA FAZLASINA İTFAİYE MÜDAHALE EDEMİYOR”

Ancak bu yüksek katlı binalarda bu durumun farklı olduğunu belirten Yıldız “Dünyanın her yerinde 18 katlı binalardan daha yüksek yapılara itfaiye müdahale edemiyor. Yani bu binalar, dünyanın her yerinde kendi yangın tedbirlerini alıyorlar. Teknik detayları da itfaiye dairesi başvuran müteahhitlere raporlaştırarak veriyor. Bahsi geçen yükseklikteki binalara nasıl yangın tedbiri alınması gerektiğini, inşaatın temel atma aşamasından itibaren nasıl kurulması gerektiğini rapor olarak veriyorlar.” ifadelerini kullandı.

“ZORUNLU YANGIN YÖNETMELİĞİ ÖNERİMİZ KABUL GÖRMEDİ”

30-35 katlı binayı yapanların itfaiyeye yangın tertibatı konusunda hiç bir şey sormadıklarının altını çizen Yıldız “Yaptığım küçük araştırma neticesinde bu güne kadar itfaiyemize herhangi bir başvuru olmamış. Yani 30-35 katlı bina yapanlar itfaiyeye yangın tertibatı konusunda hiç bir şey sormamışlar. Biz de bunu mecliste dile getirdik. Yüksek katlı binalarda yangın tedbiri konusunda ne yapıyoruz dedik. Teknik elemanlar genel yangın yönetmeliği var dediler. Peki yönetmelik ne diyormuş bu binalar için. Fıskiye takın diyormuş. Yanlış anlamadınız 33. katta çıkan bir yangına odanın tavanındaki fıskiye müdahale edecekmiş. Şimdilerde mahalle kahvelerinde bile zorunlu olan fıskiyeler yüzlerce insanı yangından kurtaracakmış. Biz üzerimize düşeni yaptık, yangına karşı insanları betonların içinde mahsur bırakmayın dedik, dinleyen olmadı. Her zaman olduğu gibi sadece kâr odaklı, rant odaklı bakıldı meseleye ve yüzlerce insanın canı müteahhidin insafına terk edildi. Zorunlu yangın yönetmeliği önerimiz kabul görmedi.” diyerek durumun ciddiyetini anlattı.

“İNŞAATA BAŞLAMAZSA RUHSATI İPTAL OLUR”

Binaların ruhsatlarına değinen Yıldız “Başa dönmek gerekirse, anılan inşaatların ruhsatları iptal edilen yönetmeliğe göre alınmış. Birçoğu inşaatına başlamamış, şimdilerde temel atanlar var. Hâlbuki yönetmelik diyor ki, ruhsatı alınan bina 2 yıl içinde temel atıp inşaata başlamazsa ruhsatı iptal olur. Ama ülkemizde meşhurdur hukuki yorum yoluyla dolanma hadisesi. Burada da farklı hukuk yorumları ile 2 yıl içinde inşaata başlamayanların ruhsatları cari tutulmuş.” şeklinde açıkladı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291