banner214

Bazen daha farklı, iyi fikirler için yol değiştirmek, kendi yoluna gitmek gerekir. Her geçen gün gelişen teknolojik gelişmelere şaşırmakta, yeni çıkan farklı mesleklerle karşılaşmaktayız.

Sahip olduğunuz yeteneklerinize göre iş fikirleri oluşturabilir, iş kurma düşüncelerinizi harekete geçirebilirsiniz.

                                                                                                                                                               Günleriniz birbirine benzer geçmeye başladı ise, elinizde sürekli incelediğiniz akıllı telefonlar sayesinde her gün açıldığınız dünya da siz de her gün fark yaratan kişilerden biri olmaya karar veriyorsanız eğer,

zaman hızla ilerliyor, yeni bir  iş kurma,  işinizi büyütme ve günümüz teknolojisine entegre etme projeleri, yatırım planlarınız ve iş kurma hayalleriniz için düşüncelerinizi bir an önce harekete geçirmeye başlamalısınız.

Girişimci Kimdir ?

Bir girişimci, yeni bir iş, inovasyon veya başka bir girişim türü arayışında aldıkları kişisel riskle tanımlanır. Bu riski üstlenmeleri karşılığında, çoğu zaman en önemli ölçüde işletmelerinin başarısından kâr ederler. Bir girişimcinin kesin tanımı üzerinde bazı tartışmalar var. Bazılarının kendisi için çalışan herkesi içeren geniş bir tanımı vardır. Diğerleri daha dar bir bakış açısına sahipler, bu da bir girişimcinin sadece kendi işleri için bağımsız olarak çalışmadığını, aynı zamanda işlerinin de yenilik ve liderlik içermesi gerektiğini öne sürüyor.

Girişimci, bir fırsatı değerlendirmek, bir iş fikrini tanımlamak, gerekli kaynakları bulmak, daha sonra bu girişimi faaliyete geçirmek, uygulamak ve sonuçlarını almak için gerekli olan faaliyetlerin bütününü gerçekleştiren kişi olarak açıklanabilir.  Girişimci ile ilgili olarak yapılan tanımlarda dört temel unsura dikkat çekilmektedir. Bu unsurlar; yaratıcılık, yeni bir mal veya hizmet için çaba gösterilmesi, belirli bir risk üstlenilmesi ve bunun sonucunda bir gelir sağlanmasıdır. Yaratılan şeyin hem girişimciye hem de tüketiciye fayda sağlaması, bir değer kazandırması gerekir.

Girişimciler Nasıl Çalışır

Girişimciler ekonominin önemli bir yönüdür. Yenilikçi fikirler üzerinde risk alarak büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olurlar.  Girişimciler, hedeflerine ulaşırken finansman, çalışan ve örgütsel zorluklar gibi engellerin üstesinden gelmek zorundadır.

Girişimci Türleri

Bir girişimci tanımı konusunda anlaşmazlık olmasının nedenlerinden biri, çok farklı türde serbest meslek sahibi işletmeleri içermesidir. İşte bazı yaygın girişimcilik türleri.

Evden yapılan işler

Ev tabanlı bir işletme, küçük işletme kategorisine girebilir, ancak bu durumda birincil faktör, bir ofis veya başka bir konum yerine evden yürütülmesidir. Bir işletmenin evden yönetilmesi, daha büyük işletmelerle rekabet edemeyeceği anlamına gelmez. Birçok büyük şirket, bir ofis alanına taşınmadan önce evde işe başlar.

Çevrimiçi iş

İnternet tabanlı işletmeler küçük, ev tabanlı ve hatta büyük şirketler olabilir. Buradaki temel fark, işletmenin öncelikle çevrimiçi olarak yürütülmesidir. Bu, e-ticaret platformları gibi şirketleri veya diğer e-ticaret işletmelerini, blog yazarlarını, online müzayede sitelerini, ve işlerinin çoğunu çevrimiçi yapan diğer tüm işleri içerir.

                                                                                                                                                                                                                          

Mucitler

Bir mucidin girişimci olarak görülmesi için, ürünü inşa etmek ve piyasaya sürmek için fikir aşamasının ötesine geçmesi gerekir.

Seri girişimci

Bu tür girişimciler bir iş kurarlar, sonra onu satarlar ve yeni bir fikir başlatmak için dönerler. Yine de girişimci olarak görülüyorlar çünkü işletmede sahip oldukları süre boyunca faaliyet gösteriyorlar ve risk alıyorlar. Diğer zamanlarda, seri girişimciler aynı anda birkaç işle uğraşarak birden çok gelir akışı elde ederler .

Yaşam Tarzı Girişimcisi

Bir yaşam tarzı girişimcisi fikri yeni olmasa da, herkesin küresel bir kitleye erişmesini sağlayan YouTube gibi teknolojinin yükselişiyle popülerlik kazandı. Bir yaşam tarzı girişimcisi, ilgi alanlarını ve tutkularını birleştiren ve yaşam hedeflerini sürdüren bir iş kuran kişidir. Bu kategorideki çoğu kişi, seyahat etmelerine izin veren çevrimiçi işletmelere sahip oldukları için dijital göçebeler olarak adlandırılır. Bununla birlikte, seyahat, yaşam tarzı girişimcilerinin tanımlayıcı bir yönü değildir. Bir yaşam tarzı girişimcisinin kilit faktörü, en sevdikleri hobileri, alışkanlıkları ve yaşam tarzlarından para kazanmanın bir yolunu bulmuş olmalarıdır.

Nasıl Girişimci Olunur?

Başarılı bir girişimci olmak için zengin ya da ünlü olmanıza gerek yok. Bir fikri olan ve onu gelişen, kârlı bir işletmeye dönüştüren sayısız küçük, az bilinen girişimci örneği var.  İcat yapan veya bir yaşam tarzı blogu başlatan anneler, kendi YouTube şovlarında rol alan gençler ve ömür boyu deneyimi koçluk veya danışmanlık işlerine dönüştüren emekli insanlar .

Girişimci olmak zor değildir, ancak İş’tir ve aşağıdakiler dahil birçok adım gerektirir;

•             Girişimciler yoktan bir şeyin gelmesini ve bir şeylerin olmasını beklemezler. Beklemek yerine harekete geçerler. Zorlukların üstesinden gelirler ve ertelemekten kaçınırlar,

•             İnsanların para ödeyeceği harika bir fikire sahip olmaları gerekir,

•             Başarı için ayrıntılı bir planları vardır.

•             Tutarlı uygulama ve bu plana bağlılık gerekir,

•             Varlık, bilgi ve kaynak eksikliği yaygındır, ancak girişimciler ihtiyaç duyduklarını elde edebilir veya iş hedeflerine ulaşmak için sahip olduklarını nasıl kullanacaklarını çözebilirler. Asla sorunların ve zorlukların yollarına çıkmasına izin vermezler ve bunun yerine zorluklara rağmen başarıya ulaşmanın yollarını bulurlar.                                                                                                                        

Ülkemizde girişimcilik denildiğinde akla ilk olarak KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ve Destekleme Dairesi Başkanlığı ) gelmektedir. www.kosgeb.gov.tr sitesinde desteklenen sektörler listeleri içerisinde yer alan işletmelere;

•             Geleneksel Girişimcilik Programında 65.000TL

•             İleri Girişimcilik Programında Teknoloji seviyesine göre 365.000TL ye kadar geri ödemesiz destek verilmektedir.                                                                                                                                                                    

Desteklere başvuru için öncelikle lms.kosgeb.gov.tr ‘den Online Girişimcilik Eğitimi alınması gerekmektedir. 

Eğitim sonrasında sertifikaya hak kazanan girişimciler, sertifika tarihinden sonra iş yeri açarak,  hazırladıkları iş planı ile proje başvurusunda bulunabilmektedirler.

E-mail: ozlem.polatt@yardimciiste.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner231

banner232

banner228

banner239