Öne Çıkanlar pınargültekin 35 yıllık mağduriyet sürüyor! Tere yağında tavuğun Mersin tarihi 33kadın belgesel mersin ziyaret imecehaber cumartesi Engelli Danışma Merkezi

12 EYLÜL DARBESİ KINANDI  HEP BİR AĞIZDAN ‘ORTAK MÜCADELE’ ÇAĞRISI YAPILDI

Mersin Dayanış Platformu “AKP başarıya ulaşmamış ve deşifre olmuş darbe girişimleri için işin derinine inmeden göstermelik yargılamalar yapıyor. Ordu ile sürekli uzlaşan, Kürt sorununu ve çözümsüzlük politikalarını birlikte sürdüren AKP’den daha iyisi beklemek hayaldir” dedi.

Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; “Kentin belediye başkanı birçok siyasi kültürü temsil etmek zorunda. Yani benim ortaya koyacağım siyasi tavır ya da lisanım birçok siyasi partiden gelmiş olan insanı bağlaması gereklidir. Örneğin Çay ve Çilek Mahallesinde gerçekleştirmiş olduğum hizmeti Tarsus ve Anamur’da da gerçekleştirmem eşitliğin oluştuğunun temsilidir.” diye konuştu.  

12 Eylül darbesinin ardından 42 yıl geçti. Mersin 68’ler Kuşağı Derneği 42 yıl öncesinde yaşanılan katliamları kınamak ve yaşamını kaybeden insanların anılması için bir kahvaltı organizasyonu düzenledi. Etkinlikte darbelerin yarattığı yıkıcı havaya değinilirken, günümüz de aynı tip sorunların yaşanıldığı belirtildi. Bu sorunlara karşı ortak bir cephenin kurulmasını ve birlikte mücadele edilmesi yönünde ortak açıklamalar yapıldı.

“İDAM SEHPALARINDA DEVRİMCİ ŞİARLARLA CAN VERDİ.”

12 Eylül darbesinde yaşamını kaybeden insanları anmak adına gerçekleştirilen kahvaltı etkinliğinde konuşan Mersin Dayanışma Platformu “27 Mayıs’ı, 12 Martlar, 12 Eylüller ,28 Şubatlar, Balyoz ve Ergenekon darbe planları izledi. Son olarak 15 Temmuz 2016 darbe girişimi AKP iktidarının darbe içinde darbesine dönüştü. Ve bu süreçte Türk- İslam milliyetçiliğine dayayan AKP -MHP ittifakı bir rejim değişikliği gerçekleştirildi. 125. madde ile ilgi yargılananlar ‘Bölücülükle’, 146. madde yargılananlar anayasayı ‘İlga Etmekle’ etmekle suçlandı. Bu maddeler ile yargılananlar idam sehpalarında devrimci şiarlarla can verdi.”

“HALA DARBE HUKUKUNA DAYALI BİR ANAYASA VAR”

Tüm darbecilerin önceliği anayasa ve yasları değiştirmek olduğunu belirten Mersin Dayanışma Platformu, 12 Eylül anayasasının birçok kez değiştiğini fakat halen darbe hukukuna dayalı olduğunun dile getiren Platform “Darbe hukukuna dayanan ve askerin yaptığı son anayasa olan 12 Eylül anayasasıydı. Bu anayasa da birçok kez değişiklik yapıldı ama hiçbir zaman özüne dokunulmadı. Hala darbe hukukuna dayalı olarak geçerliliğini koruyor ve tek adam rejimiyle birebir uyuşuyor. Siyasal iktidar hiçbir darbecilerden hesap sormadı ve onların çizdiği sınırlar içinde vesayetçi olarak varlıklarını sürdürüyor. “diye konuştu

“HERHANGİ BİR DARBEYİ SAVUNMAK İNSAN HAKLARINI RET ETMEK DEMEKTİR”

“Hangi gerekçelerle olursa olsun hiçbir askeri darbe savunulamaz.” diyen Mersin Dayanışma Platformu “Herhangi bir darbeyi savunmak insan haklarını ret etmek demektir. Bu ülkede darbeciler ve totaliter rejim heveslileri ile hesaplaşmadan ne demokratik değerler yaşatılabilir nede demokrasi bilinç ve kültür geliştirilebilir.   Akılda tutulması gereken şey şudur: Demokrasi ancak demokratik usullerle korunabilir ve yaşatılabilir.” dedi.

“PARÇALANDIKÇA BAŞARISIZLIK DAHA DA YAKIN OLUR”

Kahvaltı etkinliğe katılan Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanı Vahap Seçer kendin belediye başkanın tüm siyasi kültürü temsil etmek zorunda olduğunu belirtti. Seçer, “Kentin belediye başkanı birçok siyasi kültürü temsil etmek zorunda. Yani benim ortaya koyacağım siyasi tavır ya da lisanım birçok siyasi partiden gelmiş olan insanı bağlaması gereklidir. Örneğin Çay ve Çilek Mahallesinde gerçekleştirmiş olduğum hizmeti Tarsus ve Anamur’da da gerçekleştirmem eşitliğin oluştuğunun temsilidir. Çamurlu sokaklarda yaşan gariban halkında Türkiye kaynaklarında hakkı olduğunu gözeterek politikalar gerçekleştirmemiz gereklidir ve ben bu şekilde demokrasiyi, insan haklarını ve eşit paylaşımı hayata geçirebilir. Birlik beraberlik vurgusun daha sarsılmaz bir zemin almasını istiyorum çünkü parçalandıkça başarısızlık daha da yakın olur. “ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291