banner165
Öne Çıkanlar Erdemli Belediyesi Kadın Spor Merkezi Küresel Gazeteciler Konseyi homurlu vahap muhtar adayı

‘BİLİRKİŞİ HEYETİN EKSİKLERİ ORTAYA ÇIKTI’

Karaduvar’a yapılması planlanan Polipropilen Tesisi için açılan davaların ardından Merin 2. İdare mahkemesi tarafından atanan bilirkişi heyetinin yapmış olduğu keşfin eksikleri ortaya çıktı. Tesis kurulacak alanda keşfin yetersiz olduğunu tespit eden Kent Konseyi bileşeninden yapılan açıklamada, “ÇED olumlu raporuna karşı Mersin 2. İdari Mahkemesinde görülen davalar üzerine bilirkişi olarak atanan heyetin söz konusu alanda yaptığı keşfin rastgele bir ziyaretten öteye geçmediği, kaygılarımızı arttırmıştır” denildi.

- Bu haber 26 kez okundu.

‘BİLİRKİŞİ HEYETİN EKSİKLERİ ORTAYA ÇIKTI’

Mersin Akdeniz İlçesine bağlı Karaduvar Mahallesi'nde kurulmak istenen polipropilen (plastik) fabrikasına karşı açılan davaların, yapılan keşfi incelemesine tepkiler sürüyor. Kent Konseyi, Mersin Karaduvar’da yapılması planlanan Polipropilen Fabrikasına karşı açılan davaların keşfi incelemesine bilirkişi olarak atanan heyetin, söz konusu alanda yaptığı keşfin rastgele bir ziyaretten öteye geçmediğini ve kaygılarını arttırdığını açıkladı.

Mersin Akdeniz ilçesi Karaduvar mahallesinde yapılması planlanan Polipropilen tesislerine tepkiler artarak büyüyor. Kent Konseyi, Toros Tarım aracılığıyla 500 bin ton kapasiteli polipropilen üretim tesisi kurulmasının çevre felaketine yol açacağını öne sürdü. Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi yaptığı açıklamada, bilirkişi olarak atanan heyetin hazırladığı raporda eksik bırakılan ve özellikle belirtilmesi gerekenleri tek tek açıkladı.

“TEKNİK VE İDARİ PERSONEL HEYETE DÂHİL EDİLMEMİŞTİR”

 Başkan Burakgazi, “Bilirkişi hâkimi kararı gereğince; Bilirkişi heyetine davalı ve davacı tarafların teknik personeli alınmamıştır. Davacı konumunda olan Mersin Büyükşehir Belediyesi keşif incelemesine katılması için mahkeme heyetine yazılı olarak bildirdiği teknik ve idari personel heyete dâhil edilmemiştir. Buna karşın davalı konumda olan Cfs Petro Kimya A.Ş 'nin avukatları, idari ve teknik personelleri heyete dâhil edilmişlerdir. Heyete dâhil edilen bu personeller keşif süreci boyunca bilirkişi heyetini yönlendirmiş ve müdahalede bulunmuşlardır. ÇED raporunda üretim esnasında tesisin soğutulması için gerekli suyun Deliçay Deresinden ve yer altı sularından karşılanacağı belirtilmiştir. Bilirkişi inceleme esnasında Deliçay deresi ve çevresinin Hidrolojik Etüt potansiyelinin ve hali hazırda hidrolojik çalışmaların ortaya konulmadığı görülmüştür. Ayrıca, Deliçay deresinden yılda 9 milyon m3 su kullanımı öngörülmüştür. Deliçay'dan yeterli su alınamadığı takdirde ihtiyacın yer altı sularından karşılanacağı belirtilmiştir. Bilirkişi heyeti incelemesi esnasında bu mevsimde bile tüm dere yataklarının kuru olduğu Deliçay havzası ve dip sularına ulaşan sondaj kuyularında, hatırlatılmasına rağmen bir inceleme yapmayı gerekli görmemiştir.”

“DSİ TARAFINDAN SU TAHSİSİ ONAYI ALINMAMIŞTIR”

Keşif esnasında davalı tarafı, DSİ tarafından su tahsisi kararının alınmadığı, sadece sözlü öneriler ışığında kararlar verildiğine dikkat çeken Burakgazi bu durum, nihai ÇED raporunun ve verilen taahhütlerin bir dayanağının olmadığını söyledi. Başkan Burakgazi şöyle konuştu; “Davacılar polipropilen Tesislerinin zeytincilik yasasına aykırı olarak kurulmak istendiğini ısrarla belirtmiş ise de Bilirkişi heyeti bu iddiayı göz ardı ederek Karaduvar Mahallesi'nde bulunan zeytin ağaçlarının tesise olan mesafesinin belirlenmesi için bir inceleme veya tespit gerçekleştirmemiştir. Proje alanı çevresinde bulunan Caretta Caretta'ların yaşam alanı olarak bilinen doğal sit alanı hatırlatmalara rağmen yerinde görülmemiş ve inceleme kapsamına alınmamıştır. Mersin ili Akdeniz İlçesinde proje alanına yakın noktalarda yer alan çevresel açıdan mevcut kirletici olarak nitelendirilen aralarında ağır kimya sanayi tesislerinde yer aldığı endüstriyel tesislerin yerinde incelemesi yapılmamış ve bilirkişi tarafından çevresel etkilerin kümülatif açıdan değerlendirilmesi konusunda inceleme ve değerlendirme sağlanmamıştır”

“RAPORDA YERLEŞİM UZAKLIK ÖLÇÜLERİ YAPILMAMIŞ”

Başkan Burakgazi yapılması planlanan Polipropilen tesislerinin yerleşim alanına yakınlığını keşif raporuna yazılmasını istemelerine rağmen konunun raporda yer almadığını savundu. Burakgazi  “Bilirkişi heyetinin yerleşim alanına yakınlığının Yapılmak istenen Tesis alanının yerleşim yerlerine 60 metre mesafede olduğu ve bu durumun hazırlanacak keşif raporuna mutlaka geçirilmesinin istenmesine rağmen ölçümler yapılmamış ve konuya raporda yer verilmemiştir. Planlanan projenin olası etkisinin belirlenmesi açısından bölgenin mevcut çevresel yük değerlerinin belirlenmesi yönünde çalışmalar yapılmamıştır. Proje alanının hali hazırda var olan kent planları ile paralellik göstermediği, proje içeriği hazırlanırken sürdürülebilir planlama politikalarıyla hareket edilmediği ve bu nedenle temel şehircilik ilkelerine uyulmadığı davacılar tarafından ifade edilmiştir. Fakat bu konuda bilirkişi heyeti hiçbir inceleme ve tespit gerçekleştirmemiştir. Planlanan projenin etkileyebileceği bölgenin ekonomik kaynakları arasında yer alan tarım ve gıda sektörlerine olan etkiler konusunda tespitler yapılmamış ve değerlendirilmemiştir. Bu da bölge adına önemli bir eksikliktir” diye konuştu.

“TURİZME OLAN ETKİSİ KONUSUNDA KEŞİF YAPILMAMIŞTIR”

Başkan Burakgazi, “Bilirkişi Tesisin ağır kirlilik oluşturan sanayi alt yapısı ile Mersin Limanı'nın verimliliğini ve Serbest Bölge gelişimine olan etkileyebilme potansiyeli konularında inceleme gerçekleştirilmediğini söyledi.

Burakgazi, “İlgili Projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen Mersin Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesine olan etkinin belirlenmesi için Turizm bölgesine gidilmemiş ve tesisin turizme olan etkisi konusunda keşif yapılmamıştır. Tesisin Karaduvar Balıkçı Barınağının işlevini kısıtlayabilme ve Mersin merkezde balıkçılık potansiyeline zararlar verebilme olasılığını ortaya koyacak bir keşif. Bilirkişi heyeti Mersin'e doğu girişinde hâlihazırda var olan büyük trafik sorunları olmasına rağmen tesisin işletmeye geçmesi ile birlikte bu trafik sorunlarının daha da artacağı iddiasını araştırma gereğini bulmamıştır. Bilirkişi keşif incelemesi esnasında Proje’nin olası etkileri arasında yer alabilecek kentleşme ve kentlileşme bağlamında sosyolojik dönüşüm, kent içi ve kent dışı göçe neden olabilecek durulmamış tespitler gerçekleştirilmemiştir. Bilirkişi keşif esnasında projenin halk sağlığına olabilecek etkilerini değerlendirme ve ihtiyacı hissetmemiştir” şeklinde konuştu.

Kent Konseyi Başkanı Burakgazi, sonuç olarak gerçekleştirilen keşif incelemesi esnasında yukarıda belirtilen talep ve tespitlerin mahkeme heyeti tarafından dikkate alınmadığını ifade ederek; “Yapılacak yargılama neticesinde verilecek kararın sağlıklı olmayacağı izlenimini edinmiş bulunmaktayız. Sayın mahkemenin belirtmiş olduğumuz itirazları dikkate alarak kamuoyuna mal olmuş ve kamuoyunun yakından takip ettiği bu davada vicdanları tatmin edecek hukuki bir karar vereceğine inanmak istiyoruz ”dedi.

HABER: Seren SABUNCU-GizemTOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.