banner214
Öne Çıkanlar mersin Nuriye turkcell VALİ mtb

CHP ESNAF İÇİN TALEPLERİNİ YİNELEDİ

Haber: Gizem TOKKUZUN

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) mart ayının başlarından beri ülkemizin ağır bir salgın sürecinden geçtiğini, tüm yurttaşların bu süreçten olumsuz etkilendiğini ve en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnaflarımızın geldiğini belirtti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  6 Ekim Salı günü Grup Toplantısında dile getirdiği “Esnafımız İçin 17 Talep” başlıklı öneriyi CHP İl Başkanı Adil Aktay  bir kez daha dile getirdi.

"İKTİDAR ESNAFA YARDIMDA BULUNMADI"

Basın açıklamasında konuşan CHP İl Başkanı Adil Aktay ,  “Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkânını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için Sicil Affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır" dedi.

"İNTİHAR EDEN ESNAFLAR VAR"

Aktay, esnafın her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullardan dolayı dayanacak gücünün kalmadığına değinerek şunları söyledi, ” Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgahına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir"

"335 BİN ESNAF KEPENK KAPATTI"

Aktay, TÜİK’ in verilerine de dikkat çekerek, "TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır” dedi ve esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcıların, 500 bin kağıt toplayıcısının, 30 bin simitçinın,10 bin çiçekçinin, 6 milyon kişinin sokaklardan, 1 milyon gündelikçinin ise temizlikten geçimini sağladığını, bu emekçilerin hükümet tarafından görmezden gelindiğini sözlerine ekledi.

"İKTİDAR ESNAFIN DERDİNE ÇARE ÜRETMEMİŞTİR"

Açıklamada iktidarın, esnafın tek bir derdine bile çare üretmediğini, esnafa sadece faizle kredi verildiğini, verilen kredilerin üzerine de faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelendiğinin altını çizen Aktay, “Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı kaşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa İBAN numarası gönderip para istenmiştir” dedi.

ESNAFA YARDIM DEĞİL FAİZ GELDİ

Aktay, saray hükümetinin 8 ayda rakamla 510 milyar 418 milyon vergi topladığını, 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç aldığını, Merkez Bankasının 44 milyar 460 milyon liralık karını hazineye transfer ettiğini, Merkez Bankasına 66 milyar liralık kağıt para bastırdığını ifade ederek, “Merkez Bankasının kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray hükümetinin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa bir kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu 8 ayda tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir” diye konuştu.

Esnafın çaresiz ve yalnız olmadığını belirten Aktay, “Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk partisi vardır. Genel Başkanımızın 6 Ekim Salı günü Grup Toplantısında dile getirdiği “Esnafımız İçin 17 Talep” başlıklı önerimizi bir kez daha seslendiriyoruz” dedi ve o 17 talebi şöyle sıraladı;

1.            Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.

2.            Esnafımız için Sicil Affı çıkarılmalıdır.

3.            Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.

4.            Kiralarda Stopaj Kaldırılmalıdır.

5.            Zincir mağazalar ve AVM ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM ler haftanın bir günü kapanmalıdır.

6.            Esnafın Sosyal Güvenlik Primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde hazine tarafından karşılanmalıdır.

7.            Esnafa salgın sürecinde haksız- insafsız cezalar yazılmamalıdır.

8.            Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.

9.            Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerden oyunlara izin verilmelidir.

10.          Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.

11.          Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.

12.          Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.

13.          Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.

14.          Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.

15.          Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.

16.          Altı Milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.

17.          Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinde sosyal devletin ne kadar önemli olduğunun altını çizen Aktay, başta esnaflara olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli desteğin sunulmasını gerektiğini söyleyerek, “İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ nun da ifade ettiği gibi, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231