banner214
Öne Çıkanlar mersin eğitim olimpiyat öğrenci millieğitim singapur matematik ödül mersin imecehaber imecegazetesi fadime taner salgın Bozyazı

DİSK, “TORBA YASA GERİ ÇEKİLSİN”

DİSK Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Milletvekillerine seslenerek, “İktidara ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sesleniyoruz; İşçiler arasında yaşa göre ayrımcılık uygulamak adaletsizdir. Anayasa’ya aykırıdır. Genç işçilerin ve EYT sorununun mağduru olan 50 yaş üstü işçilerin haklarına el uzatmaktan hemen vazgeçin. Halka karşı sorumluluğunuzu unutmayın. Küçük bir azınlığın çıkarı için, isçilerin haklarını, geleceğini yakmayın” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Mersin Şubesi, TBMM’de görüşülen torba yasası ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Genel-İş Sendika binası önünde yapılan açıklamaya siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra onlarca işçi katıldı.

 “AYIRIMCILIK ANAYASAYA AYKIRIDIR”

Disk Genel İş Sendikası Mersin Şubesi Başkanı Kemal Göksoy, İzmir’de bir felaketin yaşandığı günlerde işçilerin haklarına el uzatan bir yasa teklifinin Meclis’e sunulduğunu vurgulayarak, şunları dile getirdi: “İşçi sınıfı başta olmak üzere halkımız işsizlik, hayat pahalılığı, pandeminin etkileriyle mücadele ederken ve üzerine Ege bölgemizde büyük bir yıkım ve can kaybı yaratan deprem felaketi yaşanmışken işçilerin haklarına el uzan bir yasa teklifi karşımıza çıkarılmıştır. Bu yasa teklifine göre 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçiler için koşulsuz olarak belirli süreli sözleşme yapılabilecek. Belirli süreli sözleşme geçici işçiliktir. Belirli süreli sözleşme kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanmadan çalışmaktır. Belirli süreli sözleşme güvencesiz çalışmaktır” dedi.

MİLLETVEKİLLERİNE SORUMLULUKLARI HATIRLATILDI

Başkan Göksoy ayrıca Milletvekillerine de seslenerek halka karşı sorumluluklarını hatırlattı. Göksoy, “Küçük bir azınlığın çıkarı için, işçilerin haklarını, geleceğini yakmayın. Genç işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, emeklilik hakkını yok eden, işçiler arasında yaş ayrımı yaparak bir kısmını feda eden bir girişime verilen onay, hiç çıkmayacak bir kara leke olarak tarihe kazınacaktır. Bu teklife onay veren her milletvekili seçmenine, hatta kendi ailesine, çocuklarına, torunlarına dahi bunun açıklamasını yapamayacaktır. İşçiler ve çocuklarımız, hatta torunlarımız bu yapılan haksızlığı, hukuksuzluğu, vicdansızlığı hep hatırlayacaktır. Tüm milletvekillerini haklarımızı korumaya, istisnasız bütün sendikaların karşı olduğu, bu dayatmadan vazgeçmeye davet ediyor ve “milletin vekili” olarak asli görevinizin halkın ve emekçilerin yaşamsal çıkarlarını korumak olduğunu hatırlatmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“KÖLELİK YASALARI GERİ ÇEKİLMELİDİR”

Göksoy, son olarak şu ifadelere yer verdi, “Meclis’te görüşmelerine yeniden başlanacak olan bu kölelik yasaları geri çekilmelidir. DİSK’in Türk-İş’in ve Hak-İş’in ortak bir irade gösterdiği bu konuda, haklarımız ve çocuklarımız için gereğini yapmak hepimizin boynunun borcudur. Bu yasa teklifinin geri çekilmemesi halinde bugüne kadar ortaya koyduğumuz iradeyi daha da büyüteceğimize, üretimden gelen gücümüzü kullanmak da dahil olmak üzere demokratik direnme hakkımızı kullanacağımıza kimsenin şüphesi olmasın. Bir kez daha altını çiziyoruz: Bu yasa teklifi meclisten geri çekilmez ise üretimden gelen gücümüzü kullanarak meydanları doldurmaya kararlıyız. Tüm emek örgütlerini ve tüm dostlarımızı köleliğe karşı bu iradeye güç vermeye çağırıyoruz.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.