banner214
Öne Çıkanlar bayırdır mersin müzisyenleredestek MersinİmeceGazetesi Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği düzenledi. Geniş katılımlı etkinlikte

ESNAFIN EKONOMİK HARİTASI ‘DAR’DA GÖSTERİYOR

Mersin CHP Milletvekili Mahir Başarır, pandemi sürecinin iş dünyasını şu ana kadar görmediği belirsiz, sıkıntılı bir sürece soktuğunu söyledi. Bu problemden küçük, orta veya büyük olsun olumsuz anlamda etkilendiğine dikkat çekti. Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kış öncesi merkezi ve yerel idarelerin esnafa, hibe, destek ve yardımları acilen planlaması gerektiğini hatırlatırken, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan ise, bugün tüm süreçlerin ve klasik ekonomik krizlerin çok ama çok ötesinde büyük bir sorun yaşadıklarını ifade etti.

Korona virüs salgınının yaklaşan kış ile birlikte artan vakalar ve ölümlerle yeniden dünyanın birinci gündem maddesi haline geldi. Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgının en çok esnaf sanatkarları etkilemesi üzerine İMECE Gazetesi, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ticaret Sanayi Odası ve Mersin CHP Milletvekili Mahir Başarır’ın sorunlarının çözümü konusu hakkında görüş aldı.

“İLK 6 AY ÖDEMESİZ VE UZUN VADELİ TAKSİTLENDİRME”

Konu ile ilgili görüştüğümüz CHP Mersin Milletvekili Mahir Başarır, TBBM'ye Orta ve küçük ölçekli şirketler dahil tüm esnafın borçlarının faizsiz ve uzun vadeli taksitlendirilme yapılması için yasa taslağı meclise sunacaklarını söyledi. Başarır, “TBBM'ye biz de bir teklif sunacağız. Esnaflara sıfır faiz, uzun vadeli taksitlendirme önerisinde bulunacağız. Taksitlendirme 18, 36 ve 72 şeklinde yapılmaktadır, Esnaf-sanatkarlar özellikle İlk 6 ay ödemesiz ve uzun vadeli taksitlendirmeye ihtiyacı vardır” Dedi. 

“ESNAFA, HİBE, DESTEK VE YARDIMLAR ACİLEN PLANLAMALI”

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını nedeniyle ilk etapta alınan tedbir ve yasaklar döneminde Mersin’de faaliyetini durduran 15 bin esnaf sanatkarın aylık 60 ila 90 milyon lira gelir kaybına uğradığını, 45 bin üzerinde kişinin ise istihdamdan çekildiğini söyledi.

Salgının başladığı Mart ayından bu yana 1100 işletmenin kepenk indirdiğini vurgulayan Dinçer, kış öncesi alınacak tedbirlerin esnaf sanatkârların yaşaması için hayati öneme sahip olduğunu kaydederek merkezi hükümet ve yerel idarelerin gerekli destek, hibe ve yardımlarını acilen planlanması gerektiğini ifade etti.  Başkan Dinçer, “Mart ayından bu yana 1100 işletme kepenk indirdiğini belirterek, “Kış öncesi merkezi ve yerel idareler esnafa, hibe, destek ve yardımlarını acilen planlamalı” dedi.

Pandemi nedeniyle Esnaf-sanatkarların kepenk kapattığını, işletmelerine son verdiklerin dikkat çeken Başkan Dinçer,”Kışa girerken alınacak tedbirler esnaf-sanatkarlarımızın yaşaması için hayati öneme sahiptir. Bu kapsamda başta merkezi hükümetimiz olmak üzere yerel yönetimlerimizden gerekli destek, hibe ve yardımların planlanması gerekmektedir” diye şunları söyledi “ Mart ayından Temmuz/Ağustos dönemine kadar alınan olağanüstü tedbirler ve yasal düzenlemeler kapsamında ilimizde 15 binin üzerinde esnaf sanatkarımız faaliyetini durdurmuştur. Bu işletmelerin ortalama çalışan sayıları hesap edildiğinde 45 binin üzerinde kişinin istihdamdan çekildiği öngörülmektedir. Covid-19 öncesinde, işletmelerin aylık kazançlarının gider beyanları yöntemine göre hesapladığımızda 

esnaf-sanatkârların ortalama aylık 4.000 ile 6.000 TL gelire sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bu tahminden hareketle COVİD-19 sürecinde esnaf-sanatkar işletmelerinin aylık 60 milyon TL ile 90 milyon TL arasında gelir kaybına uğradığı bilinmektedir Bu tespite ek olarak mal ve hizmet sağlayıcıları, tedarikçileri ve yanlarında çalışanları da göz önüne alındığında bu işlem hacminin büyüklüğünün çok daha fazla olduğu öngörülmektedir”

“KAPSAMLI VE ADİL BİR AF VE FAİZSİZ UZUN VADELİ BİR YAPILANDIRMA İŞ DÜNYASINI NEFES ALDIRACAKTIR"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, bugün tüm süreçlerin ve klasik ekonomik krizlerin çok ama çok ötesinde büyük bir sorun yaşadıklarını belirterek, "Devletimiz bu süreçte anlamlı destekler verdiyse de, pandeminin devam etmesi hala işi yerlerinin para kazanamamasına neden oluyor. Ama ödemeler, masraflar durmuyor. Bu süreçte gerek kapsamlı ve adil bir af ve faizsiz daha uzun vadeli bir yapılandırma iş dünyasını tamamen kurtarmasa da bu yıl için nefes aldıracaktır" dedi.

Başkan Kızıltan, pandemi sürecinin iş dünyasını şu ana kadar görmediği belirsiz, sıkıntılı bir sürece soktuğunu söyledi. Bu problemden küçük, orta veya büyük olsun olumsuz anlamda etkilenmeyen firma ve sektörün olmadığını ifade etti. Başkan Kızıltan şöyle konuştu: "Özellikle küçük esnaf ki sayıları bakımından 2 milyonun üzerinde olduğunu düşünecek olursanız olayın ekonomik ciddiyeti daha da ortaya çıkmaktadır. ülke ekonomisinin omurgasının yani, neredeyse yüzde 95’inin küçük ve orta ölçekli firmalar olduğunu ve bunların sayısının da girişimci bazında 1 milyon 300 bin olduğu göz önünde tutulduğunda toplamda kayıtlı Türkiye çapında 3 milyon 300 bin girişimci, şirket ve esnaf olduğunu görüyoruz. Geçindirdikleri ailelerle ortalama 10 milyon kişiden, yanlarında çalıştırdıkları istihdamın neredeyse en az 25 milyon kişi olduğunu görüyoruz. Yani, istihdam edilen, çalışan Türkiye nüfusunun neredeyse yüzde 80’den fazlasını işte bu ekonomik sorunlarla boğuşan girişimciler, firmalar, esnaf yani devlete yük olmayan, vergisini vererek aksine devletin yükünü sırtlayan özel sektör sağlıyor. Şimdi bu noktadan bakıldığında iş dünyasına verilen her desteğin ne anlama geldiği sanırım daha da net ortaya çıkmaktadır. Devletimiz bu süreçte anlamlı destekler verdiyse de, pandeminin devam etmesi hala işi yerlerinin para kazanamamasına neden oluyor. Ama ödemeler, masraflar durmuyor. Bu süreçte gerek kapsamlı ve adil bir af ve faizsiz daha uzun vadeli bir yapılandırma iş dünyasını tamamen kurtarmasa da bu yıl için nefes aldıracaktır. Unutmayalım, iş dünyası ayakta durursa Türkiye ayakta durur”

Başkan Talat, “Öncelikli olarak esnafa 0 faizli kredi verilmesini ve 1 sene sonra ödemesi olsun istedik. Esnafın bugüne kadar olan borçlarını zaten ödeme imkanı ve gücü yok. Faizsiz ve uzun vadeli taksitlendirme olsun ve insanlar bunu ödemekte zorlanmasın dedik. Şimdi de en az 72 taksit yapılması taraftarıyız” diyerek Mart ayından bu yana bin 100 işletmenin kepenk indirdiğini hatırlattı.

HABER: Seren SABUNCU-Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255