Öne Çıkanlar MİMARLAR 2temmuz1993 mersin Mithat Paşa imecehaber imecegazetesi mersin sivas

HALLIOĞLU: ÇAĞDAŞ HEKİMLER OLARAK TEKRAR ADAYIZ

HABER: ŞİRİN ALP

20 yılı aşkın bir süredir Mersin Tabip Odası yönetiminde olan Mersin Çağdaş Hekimler, 16-17 Nisan 2022 tarihinde yapılacak Mersin Tabip Odası Genel Kurulu'nda yönetime aday oldukları basın açıklaması yaparak duyurdu. Açıklamayı okuyan Prof. Dr. Olgu Hallıoğlu, “ Kurulduğu yıllardan bu yana Çağdaş, Laik, Etkin ve Demokratik anlayışın hakim olduğu Mersin Tabip Odası Yönetim Kuruluna Mersin Çağdaş Hekimler olarak tekrar adayız.” ifadelerini kullandı.

“ÖFKE DOLUYUZ”

20 yıldır sağlıkta dönüşüm programının hekimlere dayattığı ağır koşullarla mücadelesi içinde olduklarını belirten Hallıoğlu, “ Son iki yıldır da Pandemi ile mücadele etmeye başlayan çalışma arkadaşlarımızın 554’ünü kaybetmenin üzüntü ve öfkesi ile doluyuz. Ülkemizde artık dayanılmaz bir hâl alan çalışma koşullarımıza dayanamayan 1805 arkadaşımızın 2021 yılı içerisinde yurt dışına gitmesinin üzüntüsü ve öfkesi ile doluyuz. Son yıllarda giderek artan sağlıkta şiddet vakalarının cezasız kalmasının ve etkin bir sağlıkta şiddet yasasının çıkmamasının, güvenli çalışma ortamları oluşturulmamasının üzüntüsü ve öfkesi ile doluyuz.” açıklamasını yaptı.

Hallıoğlu şöyle devam etti, “ OSGB’lerde sömürülen hekim emeği, ASM’lerde kaderine terk edilen aile hekimlerinin, üniversitelerde angarya çalışmaya ve 36 saatlik nöbetlere maruz kalan asistan hekimlerin, hastanelerde performans ve puan hesabına zorlanan uzman hekimlerin, çalıştığı birimlerde şiddetle karşılaşan pratisyen hekimlerin ve fakültelerde bilimsel araştırma yapmaları engellenen öğretim üyesi hekimlerin üzüntüsü ve öfkesi ile doluyuz.

“HEDEFLERİMİZ”

Önlerindeki iki yıllık dönemde üzüntü ve öfkelerini umuda dönüştürmek için daha çok çalışılması  gerektiğinin bilincinde olduklarını ifade eden Hallıoğlu, “ Bu bilinçle hedeflerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz;

•             Tüm hekimlere insanca yaşayacağı ve emekliliğine yansıyan bir temel ücret,

•             Etkin bir sağlıkta şiddet yasası ve güvenli çalışma ortamları,

•             COVID-19’un illiyet bağı aranmaksızın Meslek Hastalığı sayılmasını,

•             Aile Hekimleri Ceza Yönetmeliğinin kaldırılmasını, ASM Binalarının ve donanımının kamu tarafından karşılanmasını,

•             Angarya çalışma ve asistanların 36 saatlik nöbetlerin kaldırılmasını,

•             Sağlık sistemi ve kurumsal sorunlardan kaynaklı malpraktis davalarına yasal düzenlemelerin yapılmasını,

•             Hasta randevularının en az 20 dakika ayrılacak şekilde düzenlenmesini,

•             Herkese eşit, ücretsiz, nitelikli bir sağlık hizmeti istiyoruz.”

Hallıoğlu son olarak şunları ekledi, “Biz Çağdaş Hekimler, bundan önce olduğu gibi önümüzdeki iki yıl da bu taleplerin yerine getirilmesi için mücadele etmek üzere tekrar adayız. Tüm meslektaşlarımızı da bilimden ve gerçekten yana tutum almaya “BU MÜCADALEDE BİZ DE VARIZ” diyerek 17 Nisan 2022 Pazar günü oylarını kullanmaya çağırıyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291