banner214
Öne Çıkanlar bayırdır mersin müzisyenleredestek ogm ormanspor MEHMET TEKKANAT ŞEHİR TİYATROLARINI KALEME ALDI...

İMECE İŞ İNSANLARI SÖYLEŞİSİ SÖNMEZ:"İLİŞKİLER CUMHURBAŞKANI DEMİREL DÖNEMİNDE GELİŞTİ"

-Konuya dair biraz ayrıntı verir misiniz?

Sönmez: Bunu iki dönemde anlatmakta fayda var.

Birinci dönem Osmanlı İmparatorluğu ve Brezilya İmparatorluğu dönemidir. Osmanlı ile Brezilya, Brezilya İmparatoru Peter II’nin 1871 yılında Osmanlı topraklarını ziyareti ile başlamıştır. 1858 yılında ise iki devlet arasında “ Dostluk, İkamet, Ticaret ve Seyrisefain Anlaşması” imzalanmıştır. İmparator Peter II, 1876 yılında Osmanlı topraklarını bir kez daha ziyaret etmiştir. Hesap edildiğinde diğer bir kıtadan o zamanki şartlara göre çok zor görünen ilişki başlamıştır ve Türk’lerle Brezilya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının bu sene 160. yıl dönümüdür.

İkinci dönemi ise Cumhuriyet dönemidir. Her iki ülkenin imparatorluk döneminde başlayan ilişkileri, iki ülkenin de demokratik cumhuriyet olmasından sonra da devam etmiş ve bu dönemde Türkiye Cumhuriyeti ile Brezilya Federatif Cumhuriyeti arasında siyasi ilişkiler 1927 yılında Roma’da imzalanan “ Dostluk Anlaşması “ ile yenilenmiştir.

-Son süreçte ilişkiler nasıl ivme kazandı?

Sönmez: İki ülkenin arasındaki mesafelerin çok uzak olması, o zamanki şartlar göz önüne alındığında tabii ki ilişkilerin gelişmesini yavaşlatmıştır. Ancak, 1995 yılında Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in bu ülkeye ziyareti, Cumhurbaşkanı seviyesinde yapılan ilk ziyaret olup, Dışişleri eski Bakanı Sayın İsmail Cem 1998 yılında bu seviyedeki ilk ziyareti gerçekleştirmiştir. 2010 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlıkları döneminde Brezilya’ya yaptıkları resmi ziyaret sırasında iki ülke arasında “Stratejik Ortaklık Eylem Planı” imzalanmıştır. Bu çerçevede, Brezilya, bölgedeki iki stratejik ortağımızdan (diğer Meksika’dır) ilki olmuştur.

Başbakan Erdoğan döneminde Brezilya Cumhurbaşkanı Sayın Lula ve Sayın Dilma Houssef karşılıklı ikişer defa ziyaret etmişlerdir. Istanbul’da yapılan IDEF 2019 fuarına Brezilya Devleti büyük bir askeri heyet ile katılmışlardır.

-Brezilya'nın ticaretinde biraz bahseder misiniz?

Sönmez: Brezilya, Güney Amerika’da en büyük ticaret hacmine sahip olduğumuz ülkedir. Brezilya’nın hiçbir ülkeyle ikili Serbest Ticaret Anlaşması (STA) bulunmamakta ve STA müzakerelerini MERCOSUR (Güney Ortak Pazarı) aracılığıyla yürütmektedir. Ülkemiz ile MERCOSUR arasında, AB ile sürdürülen müzakerelere paralel olarak, STA imzalanması yönünde 30 Haziran 2008 tarihli MERCOSUR Zirvesi sırasında bir Çerçeve Anlaşması imzalanmıştır. Ancak Anlaşma, Paraguay tarafından onaylanmadığı için yürürlüğe girmemiştir.

Silah endüstrisinin gelişmişliği ile öne çıkan Brezilya, 80’li yıllarda dünyanın önemli silah üreticisi ülkeleri arasında yer almış, daha sonra bu teknolojiyi sivil teknolojiye çevirmiştir. Embraer yolcu uçaklarını üreten Brezilya’da son dönemde özellikle savaş uçakları ve askeri nakliye uçaklarının üretimi başta olmak üzere savunma sanayii alanında yatırımların arttığı görülmektedir.

Brezilya enerji kaynakları bakımından zengin bir ülkedir ve nükleer teknolojiye sahiptir. Dünyanın en büyük 15. petrol üreticisi olan Brezilya, Venezuela’dan sonra Güney Amerika’daki ikinci büyük petrol üreten ülkedir.

Brezilya Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi pek çok uluslararası kuruluşun ve ülkemizin de üyesi olduğu G-20’de yer almaktadır. Latin Amerika ülkeleri ile yakın ticari ve siyasi bağları bulunan Brezilya, Güney Ortak Pazarı’nın (MERCOSUR) kurucu üyesidir ve STA müzakerelerini MERCOSUR aracılığıyla yürütmektedir.

İki ülke arasında, özellikle ticaret ve tarım, savunma, havacılık ve kültürel işbirliği ve ilişkilerimizin yanı sıra birçok alanda da stratejik ortaklık ilişkimiz bulunmaktadır.

2013 Brezilya için büyük bir ekonomik çöküntü içinde geçtiğinden ve daha sonra da 2016 yılında her iki ülkenin de ekonomisinde gerilemeler olduğundan birçok ilişki ister istemez ağır seyretmiştir.

-Peki, Türkiye, Brezilya ticaret ilişkileri ne durumda?

Sönmez: 2017 yılında toplam ticaret hacmi iki ülke açısından 2.500.000.000 Dolar civarında iken, bu hacim 2018 yılında artarak 2.900.000.000 Dolara ulaşarak artış göstermiştir. 2018 yılında Brezilya’dan Türkiye’ye yaklaşık 2.365.000.000 Dolarlık mal ihraç edilmiştir. Türkiye ise yaklaşık 532.000.000 Dolarlık mal ihraç etmiştir. Bu da 2017 yılının ihracatı ile kıyaslandığında Türkiye yaklaşık %14 tutarında ihracatını arttırmış demektir.

Brezilya özellikle soya, canlı hayvan, yarı mamül demir ve çelik malzemeleri, demir cevheri, yuvarlak demir ve çelik ürünleri, sanayi malları, karbonatlar, kahve ,küspe, pamuk, traktör ve araba parçaları gibi malları Türkiye’ye satmaktadır.

Türkiye’den ise, taze veya kuru fındık, demir profil, motor parçaları, çimento, araç lastikleri, kuru incir, krom sülfat, suni lifsiziplik, sofra, mutfak, tuvalet, yazıhane, ev tezyinatı ve benzeri işler için cam eşya, flot cam, vida, buzdolapları, dondurucular, döer pistonlu motorlar gibi mallarımızı almaktadır.

-Mesafe oldukça uzak turizm ilişkileri ne durumda?

Sönmez: Turizm alanında ise artış inanılmazdır. Şu anda 100.000 leri geçmektedir ve Türkiye Brezilya’da iyice popüler olmaya başladı. Başta Istanbul olmak üzere, Brezilya’lıların en çok ziyaret ettiği ve etmek istediği yer Kapadokya Bölgesidir.

-Son olarak biraz da sanayiden söz eder misiniz?

Sönmez: Manisa’daKlimasan Klima San. Ve Tic. AŞ -Hayes Lemmerz JantaşJant Sanayi A.Ş. (jant),- ŞENOCAK HOLDİNG A.Ş. (100 % Brazilyayatırımı -soğutmasistemleri)

Owns 61 % of Metalfrio Solutions Mersin’deAnadolu Etap Holding-Cutraleİşbirliği (içecek-meyve) ,

Ankara’daNO:ON KAHVE ile VotorantımCımento San. Ve Tıc. AŞ,

İzmir’deGökova Granit Mermer San. İçVeDışTic.LtdSti -Minexo,

Balıkesir’deBANVIT - BRF(tavuk)

İstanbul’daDEMAK LTD ( gıdamaddeleri-İstanbul) , Nutroquimica Turkuaz (kimya ) , Tricon Energy-BRASCEMortaklığı (enerji) , ALPARGATAS -N2N Tekstil (Havainas ve Dupe ayakkabı -terlik) ,SAORTEX- BOAONDA (ayakkabı) ,Grendene (Ipanema, Ipanema Gisele Bunchen, Rider Sandals, Grendha brands-ayakkabı-sandalet),Elsint A.Ş. -Condor Tecnologias(mühendislik), Nao Letais(savunmasanayi) , Deg – Dal Engineering Group- Wef Transmission & Distributionin Turkey (elektrikmotorları-güçakımları), Twiggy (giyim)

Türkiye’dekurulufirmalarınyanındabirçokBrezilyamalınındistribütörlüğünüyapanTürkfirmalar da mevcuttur.

-Çok teşekkür ederiz.

Söyleşi: Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255