banner214
Öne Çıkanlar mersin Nuriye turkcell VALİ mtb

İMECE KENT SÖYLEŞİLERİ Dr. Özge "Hastalarımızın durumu iyi"

Haber : Gizem TOKKUZUN


Alzheimer Derneği Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge, pandemi sürecinde Alzheimer hastalığının arttığına da dikkat çekti.


Alzheimer Derneği nasıl kuruldu? Ve bu dernek çatısı altında nasıl hizmetler sunuluyor?


Alzheimer Derneği çatısı altında kurulan yaşlı yaşam derneği adıyla oluşturulan bina hepinizin bildiği gibi mersin şehrinin değil tabii ağırlıklı olarak mersin şehrinin ama en az onun kadar da tüm Türkiye’deki hayırsever duyarlı vatandaşlarımızın katkılarıyla oluşturuldu. Yenişehir belediyesi bunun arsasını bize verdi. Büyükşehir belediyesinin 3’te birlik katkısıyla aldık ve büyük oranda da hayırseverlerin katkısıyla biz bu binayı oluşturduk. İddiamız burada ideal bir bütünleşik yaşam derneği oluşturmaktı. Bütünleşik yaşam modeli; Alzheimer farkındalığıyla ilgili yaptığımız çalışmaları Alzheimer hasta yakınlarına yönelik yaptığımız destek hizmetlerini, Alzheimer olmamış ama her potansiyel aday olan kişiye yönelik yaptığımız aktif yaş alma çalışmalarına katkı sunuyoruz. Bu bütünleşik bakım çerçevesinde biz Alzheimer Derneği üzerinden farkındalık, evde hasta bakan kişilere yönelik deste ve hasta yakınlarına destek çalışmalarını zaten sürdürüyorduk. Bu merkezleri açtıktan sonra bunları daha yoğun bir şekilde daha koordine bir şekilde yaptık. Daha sonra bu binamıza gündüz bakım ruhsatı aldık ve orada hali hazırda 30 büyüğümüze gündüz kreş gibi sabah gelip akşam gidecek şekilde hizmet verme imkanı bulduk. Onun dışında 93 büyüğümüze 24 saat sürekli bakım verme ruhsatı aldık. Şuan tam kapasite çalışıyoruz ve bunların içerisinde de 31 büyüğümüz palyatif bakım dediğimiz yani mide tüpüyle beslenen kendi iradesini ifade imkanı olmayan tüm ihtiyaçları bizim personelimiz tarafından karşılanan bir hizmet modelimiz var. Aynı zamanda aktif yaş alma çok önemli dedik. Onla ilgili de Tarsus ‘ta Ülker Aydın, Mezitli’de Gülbahar Özmen, bir de bizim aktif yaş alma birimimiz olmak üzere 3 birimde de pandemiye kadar bu hizmetimizi dernek çatısı altında ücretsiz olarak haklımıza ulaştırıyorduk.


Mersin’de kaç Alzeimer hastası var?


Net bir rakam veremem yalnız, kentimizde bugün en iyimser tahminle 15 bin hasta olduğunu düşünüyorum. Aile sosyal il müdürlüğü ile birlikte saha çalışmasına başlamıştık yalnız o arada pandemi olunca yarım bırakmak zorunda kaldık o yüzden böyle bir envanter elimizde henüz yok.
Hâla vatandaşın desteğini alıyor musunuz, gönüllü destekçileriniz var mı?
Dünyanın her yerinde bu tür kamu yararı çalışan kâr amacı gütmeyen kurumlar, sivil toplum kuruluşlarına entegre yapılan kurumlar her zaman toplumun desteğiyle, yerel yönetimlerin desteğiyle ayakta durur. Çünkü bugün Alzheimer hastalığı gibi bir hastalığa ve bakım gibi 7/24 çok zor çok pahalı çok meşakkatli bir işe destek olmadan başarmak mümkün değil. Biz de katlarımızda 24 saat kalan hastalarımıza kurumda istihdam ettiğimiz ki 64 kişiye istihdam sağlıyoruz personellerimizde kalifiye uzman personellerimizle bu hizmeti veriyoruz. Ama diğer tarafta dernek kanadında yürütülen aktif yaş alma faaliyetleri, farkındalık faaliyetleri, evde bakıma destek faaliyetleri gönüllülerin omuzlarında yükseliyor. Pandemi döneminde gönüllüler, gönüllü olarak üstlendikleri görevlere ilaveten kurumdaki personelin kişisel koruyucu ekipmanlarına destek olmak için boneler, maskeler, yıkanabilir önlükler, hastalarımıza tulumlar diktiler. Biz o kumaşları evlerine götürdük onlar diktiler ve bize destek oldular. Dikiş yapamayanlar nakdi yardımda bulundu. Yiyecek yardımı yapanlar oluyor. Kurumlardan hâla bize ayni bağış yapan, bakliyat, yaş sebze meyvemize destek olan kişi ve kurumlar olduğu gibi bireyler de büyüklerimizi ihmal etmiyorlar. Biz de bu desteğe layık olacak şekilde hareket ediyoruz.

Nerelerden ve nasıl destek alıyorsunuz?


Demans ihtisas merkezi olarak ruhsatlıyız ve Türkiye’de tekiz. Bizim idealimiz bu işin doğrusunu, sürdürülebilirliğini ortaya koymak. Ve bir örnek model ortaya çıkarmak. Bunun üstü artık yerel yönetimlere devlete düşer bizi şu anda birçok yerel yönetim ziyaret ediyor. Sadece Mersin değil diğer şehirlerimizden de belediye ziyaretleri alıyoruz ve merkezle ilgili danışmanlık veriyoruz. Çünkü bu tarz bir merkez Türkiye’de ilk. Ve sadece Mersin’de var. Onlara danışmanlık veriyoruz. Belediyelere yerek yönetimlere bu konuda çalışacak insanlara danışmanlık veriyoruz. Biz bir model ortaya koyduk ve bunun yaygınlaştırılmasını isteriz. Ama Alzheimer Derneği olarak bizim ikinci bir bina yapmak, binayı büyütmek, daha fazla hasta bakmak gibi bir imkanımız yok.


Pandemi sürecinde dernek nasıl bir yol izledi biraz bahsedebilir misiniz?


Pandeminin etkilerini konuşmak lazım ve buradan da net mesajlar vermek lazım açıkçası. Bugün bizim burada neler yaptığımızı takipçilerimiz zaten biliyorlar. Önemli olan pandemi ve getirdikleri. Mart ayından beri herkesin normali değişti. Tokalaşmıyoruz, sarılmıyoruz, selamlaşamıyoruz. Evde çocuklarımı bile ben aşağı yukarı 6 aydır öpmedim. Dolayısıyla yeni bir normal tanımı yapıyoruz. Bu yeni normal en çok 65 yaş üstünü etkiledi. Neden çünkü yıllardır en azından dernek olarak yıllardır “aktif yaşa, evden çık, şunu yap” gibi şeyler diyorduk. Bir anda her şeyi değiştirdik. “Evde kal sakın bir yere çıkma kimseyle görüşme” demeye başladık. Bu durum da bu insanlarda çok büyük sorunlar yarattı. Çünkü evde kaldılar ve kısıtlandılar. Akşama kadar hastalığın ne kadar ölümcül olduğuna dair haberler gördüler ve riskli grup olduklarını öğrendiler. Bu insanlar içinde yalnız olanlar var ve onlar daha da psikolojik olarak yıprandı ve daha da kötü hissettiler. Ve fiziksel olarak da evde kaldıkları için kas yapıları bozuldu ve fiziki olarak hastalıkları arttı. Üstüne üstlük bu dönemde sağlık hizmetlerine erişimleri kısıtlandı. Hastanelerden devamlı corona hastalarından dolayı, hastanelerin meşgul olduğu zorunlu bir durum olmadıkça gelmemelerine dair mesajlar aldılar. Dolayısıyla olağan sağlık kontrollerini yaptıramadıkları gibi planlan kontrollerine de gidemediler.

Geçtiğimiz günlerde Alzheimer Derneği’nin Yaşlı Bakım Merkezi’nde pozitif vakalar çıktı, enfekte olan hastaların sağlık durumları nasıl, son durum nedir?

Covıd-19 pandemisi sırasında kurumda bilimsel olarak önerilen tüm önlemleri aldık. Ayrıca ilk günden itibaren AÇSHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün titizlikle uyguladığı tüm önlemleri de aldık. Koruyucu ekipmanlar ve dezenfeksiyon ürünleri konusunda dernek gönüllülerimiz, yerel yönetimler ve pek çok kuruluştan destek aldık. Ancak bizde kalan büyüklerimiz genellikle demansın ileri evresinde olan çoklu organ sorunları da olan hastalar. Personelimizin ve kurum hekimimizin yakın takibine rağmen zaman zaman hastane ziyaretleri gerekiyor kaçınılmaz olarak. Şehrimizde hasta sayısında artış olan son haftalarda çember giderek daraldı hepimiz için.
Nitekim geçen hafta yapılan tetkiklerde 17 hasta ve 2 personelde, takip tetkiklerinde ise ilave 2 hasta ve 5 personelde PCR testi pozitif çıktı. İlgili kurum ve kuruluşlar ile hemen temas kurduk, aileleri bilhilendirdik ve vakit kaybetmeden hastalarımızın sevklerini gerçekleştirdik. Bu noktada hastanelerde yer sıkıntısı olduğu için hastalarımız 5 ayrı kuruma dağıtıldı mecburen. Ekip arkadaşlarımla birlikte bir yandan kalan hasta ve personeli steril tutmak, morallerini yüksek tutmak için çaba harcarken bir yandan da kurumlardaki hastalarımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz gece gündüz. Aileler de bizim kadar üzüldü ve tedirgin oldu doğal olarak. Elimizden geldiği kadarıyla hepsine bilgi akışı sağlamaya çalışıyoruz. Bu noktada en büyük tesellimiz hiçbir hastamızda ciddi organ tutulumu olmaması. Hastalarımızın durumu iyi. Sanıyorum bu haftadan itibaren büyüklerimiz teker teker yuvalarına geri dönecekler. Diliyorum can siperane fedakarca çalışan mesai arkadaşlarımız bir an önce kavuşur sağlıklarına. Ve diliyorum bu pandemi bir an önce kontrol altına alınır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yıldız Timuçin 1 yıl önce

Derneğin üyesiyim.Çalışmalarını yakından izliyorum.Hepsinle gurur duyuyorum.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231