banner214
Öne Çıkanlar toplu unutmayacağız Mersin Tarsus bitki persembe İmeceHaber Mersin Büyükşehir carsamba okul okuma kitap yazı heykeltraş marina İmeceHaber sinankoc

KAĞIT FABRİKASI KURULMASI TARTIŞILYOR

Pandemi sürecinde birçok işkolunda çalışanlar, esnaf ve meslek erbabı gibi Yerel Gazete Yayıncıları da çok zor bir süreçten geçiyor.  Mersin’deki yerel yazılı basın imtiyaz sahipleri kâğıt ihtiyacını karşılamak için Basın İlan Kurumu öncülüğünde bir kağıt fabrikasının kurulması fikrini tartışıyor.

Mersin’de faaliyet gösteren Yerel Gazete Sahipleri 2020 yılında yaşadıkları sıkıntıları ve 2021 yılından beklentilerini  İmece Gazetesine anlattı. Gazete sahipleri kağıt maliyetlerinin yüksek olması ve hükümetin açıkladığı destek paketlerinden yeterince faydalanamadıklarını ileri sürdü.

DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULMA İSTEĞİ ORTAYA ÇIKTI

Koronavirüs salgını birçok sektörü kötü etkilediği gibi basın sektörünü de etkiledi. Maliyetlerin fazlasıyla arttığı ama devletten hiçbir destek alamadıklarını söyleyen gazete imtiyaz sahipleri, yerel yönetimlerden de yeteri kadar destek alamadıklarını ileri sürdü. Bazı yerel yönetimlerden ise, hiçbir şekilde destek alamadıklarını ifade eden gazete sahipleri, maliyeti düşürmek adına Basın İlan Kurumu öncülüğünde hissedar olduğu bir kağıt fabrikası kurulması fikri ile dışa bağımlılıktan kurtulma isteğinin ortaya çıktığına vurgu yapıldı.

İmece Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sinan Koç:

Pandeminin yarattığı zorlu şartlar altında gazetelerin yayımlanmaya devam ettiğini hatırlatarak gelir-gider tablosunun bu süreçte çok fazla değiştiğini ifade etti.  Maliyetin arttığı ve artmaya devam ettiği bu zamanda maliyeti düşürmek adına Basın İlan öncülüğünde kağıt fabrikasının kurulup gazete sahiplerinin de hissedar olacağı fikrini onayladığını söyleyen Koç, “Bu fikrin hem ülkeye katma değer hem istihdama katkısı olacağı gibi ülke olarak dışa bağımlılıktan kurtulacağımızı düşünüyorum” dedi.

 Akdeniz Gazetesi  İmtiyaz Sahibi Turan Beyazateş:

“DIŞ PAZAR İLE REKABET EDEBİLMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Üretim maliyetinin yüksek olmasından dolayı mevcut fabrikaların kapandığını hatırlatan Turan Beyazateş, “Gazete kâğıdının dünya pazarı var. Bu dünya pazarı şu an Rusya ve Kanada’nın elinde. Kanada’da kağıt üreten bir fabrika, gazete kağıdına 380 dolara veriyor. Rusya’da üreten de, 410 dolara veriyor. Ama Rusya’da üretilen malın Türkiye’ye gelişi 440 doları buluyor. Kanada’dan Mersin limanı üzerinden gelişi de yaklaşık yine 440-445 doları buluyor. Bizim o maliyetlerle kağıt üretebilmemiz, dış pazar ile rekabet edebilmemiz mümkün değil. Gazete kağıdını 25-30 ülke üretirken ortalama 2 ülkeye düştü bu sayı. Kağıdı 450 dolarlara alırken, Türkiye’de maliyet 650-700 dolara mal olur. Zaten bizde bunun hammaddesi yok. Ağaçların kesilmesini kabul etsek ve kessek, tüketsek bile yerine koyabileceğimiz ağaç yok. Brezilya’da yeterince orman olmasına karşın Brezilya rekabet edemiyor” diye konuştu.

“BİRLİKTE HAREKET ETMEMİZ ŞART”

Pandemi döneminin gazeteleri nasıl etkilediğini ve yerel gazetelere nerelerden destek gelmesi üzerine de konuşan Beyazateş şöyle devam etti, “Devletin çeşitli kalemlere yatırımları vardı ve bu çeşitli yatırımlarla ilgili ihaleler oluyordu ve bu ihaleler kanalıyla resmi ilan giriyorduk. Ama bu pandemi koşullarında sağlık gelirleri doğal olarak yükseldiği için zaruri olmayan diğer ihaleler durdu. Bundan kaynaklı bizim resmi ihalelerimiz düştü. Resmi ilan fiyatında artış olabilseydi yerel gazeteler durumu toparlayabilirdi fakat zaten resmi ilanlar durdurulduğu için fiyat artışı olsa da yerel gazetelere bir faydası olmayacaktı. Yerel gazeteler olarak birlikte hareket etmemiz şart. Ve yerel yöneticilerin bizi desteklemesi gerekir”

Tanık Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Beycan Üçkardeş:

 “BÖYLE BİR FABRİKANIN KURULMASINI DESTEKLİYORUM”

Tanık Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Beycan Üçkardeş, “Türkiye’de var olan kağıt fabrikalarının bir şekilde kapatılması zaten yanlış bir karardı. Bunun olumsuz sonuçlarını basın sektörü olarak yaşıyoruz. Şu an bildiğimiz kadarıyla gazete kağıtları dolar üstünden ülkemize giriş yapıyor. Basın İlan Kurumu öncülüğünde böyle bir fabrikanın kurulması elbette basın sektörü için faydalı olacaktır. Böylelikle kağıt maliyetlerinin düşeceğine ve bu konuda dışa bağımlılığın sona ereceğine inanıyoruz. Kağıt maliyetlerinin düşmesi de dolayısıyla işletmeye daha fazla istihdam olarak dönecektir. Bu fikri sonuna kadar destekliyor ve fabrikanın hayata geçmesi için gazete sahipleri olarak bize düşen sorumlulukları yerine getirmeye hazır olduğumuzu ifade ederiz” diye konuştu.

“SATIŞLARI OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Pandemi döneminde gazetelerin son durumunu da değerlendiren Üçkardeş, çok okuyan bir toplum olmadığımızı savundu. Üçkardeş;  “Pandemi süreci de bu durumu elbette olumsuz etkiledi. Satışlar düştü, sağlık açısından zararlı görüldüğü için otellerde, kahvehanelerde, toplu taşıma araçlarında gazete bulundurulması yasaklandı. Elden ele gezip en az 100 kişi okuduğu için bu karar doğru bir karardı ancak bu satışları olumsuz etkiledi. Aynı şekilde sokağa çıkma yasaklarından dolayı da gazete satışlarının düştüğünü gözlemledik” dedi.

“ASIL GÖREV DEVLETİMİZE DÜŞMEKTEDİR”

Üçkardeş, “Yerel yönetimler, özellikle yerel gazetelere daha fazla ilan ve reklam desteği vermelidir. Bu konuda yerel yönetimlerin desteği kısıtlı olmakla birlikte asıl görev devletimize düşmektedir. Pandemi zamanında cumartesi günleri yerel gazetelerin çıkmama kararı yerinde bir karardır. Ancak bu girişimin tüm yasak günlerine yayılması gerekiyor. Bunun dışında basın emekçilerinin sigorta primlerinin düşürülmesi, iletişim mezunlarını çalıştıran işletmelere teşvik verilmesi, yerel gazetelerin asgari kadrolarının gerçekten o gazetede çalışıp çalışmadığının tam olarak denetlenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra abonelikte KDV oranın sıfırlanması oldukça önemli bir karardır aynı şekilde reklam ve ilan bedellerinin de yüzde 18’den aşağı çekilmesi gerekmektedir. Öte yandan pandemi sürecinde riskli gruplar içine gazetecilerin de alınarak aşılanması yerinde bir karar olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Mersin Times Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kerem Türk :

“EKSTRA MALİYET KÜLFET OLUR”

Mersin Times Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kerem Türk, dışarıdan alınan maliyetin altında bir durum söz konusu olacaksa bunun büyük bir avantaj olacağını söyledi. “Ödemeler konusunda da bir dizi imtiyaz sağlanacaksa bu büyük bir destek olur” diyen Türk, “Ancak dışarıdan aldığımız maliyetin üzerine ekstradan bir maliyet uygulanırsa bu külfet olur. Zaten pandemiden bu yana zarar gören firmaların ilanları, reklamları kesildi. Yerel zaten ilanlarla, reklamlara ve abone sistemiyle destekleniyor. Durum böyle olunca biz gazetelerimizi baskıya erdiğimiz zaman maliyet yüzde 300-400 kadar arttı. Maliyet var ama gelir yok” dedi.

“GELİR SIFIR AMA GİDER YÜZDE 500 ARTTI”

Devletin çeşitli firmalara, kalemlere bir dizi paketler hazırladığını hatırlatan Türk şöyle devam etti, “Fakat gazeteler bundan yararlanamadı. Doğrusunu söylemek gerekirse gazete sahipleri kan ağlıyor. Personel de çıkaramıyoruz. O nedenle çok zor ayakta duruyoruz. Gelir sıfır ama gider yüzde 500 arttı. Devlet yetkilileri, ilgili muhataplar iyileşme yönünde bir takım reformlar yapılmazsa birçok gazete ya personel çıkarmak zorunda kalacak ya da gazetesini kapatmak zorunda kalacak”

“TANITIMLARI İÇİN BEKLENTİ ÇOK İLAN İÇİN BÜTÇE YOK”

“Yerel yönetimlerin istenilen düzeyde destek verdiğini düşünmüyorum. Sanırım bekledikleri onların kalemşörleri olman” diyen Türk,  “Bayramlarda, özel günlerde verdikleri destek bir yama bile kapatmıyor maalesef. Yerel gazeteler demokrasinin teminatıdır. Yerel gazeteler ne kadar güçlüyse o ülkenin demokrasisi o kadar güçlüdür. Ancak ne yazık ki Mersin’de birkaç yerel yönetimin haricinde diğer yerel yönetimler destek sağlamıyorlar. İş onların tanıtımlarına gelince beklentileri çok, söz konusu reklam, ilan vermeye gelince de bütçe yok deniliyor” diye konuştu.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet