Öne Çıkanlar aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber mersin MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER ayhankızıltan vahap

KIZILTAN, “MERSİN EKONOMİSİNDE BİR ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜ BAŞLIYOR”

Mersin Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, yerli üretimin daha çok desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Yerli ürün ve üretime destek verilmelidir. Evet, liberal bir ekonomi politikamız var. Bundan vazgeçmek değil ama belki yerli üretime destek anlamında biraz daha korumacı olmalıyız” dedi.

Mersin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ayhan Kızıltan yapıtığı yazılı açıklamada, Son yıllardaki döviz kurlarındaki aşırı yükselmenin birçok alanda ithalata bağımlı bir ülke olmanın ne kadar riskli olduğunu bir kez daha gösterdiğine dikkat çekti. Başkan Kızıltan şunları söyledi;

“Özellikle kendi üretme imkanımız olan alanlarda artık ithalattan vazgeçmek zorundayız. Bugün dünyanın en liberal ülkeleri dediğimiz ülkeler bile kendi yerli ürünlerinde korumacılık yapmaktadır. Biz de tarıma, sanayiye yerli ve milli üretimimize daha çok destek vermek zorundayız. Bırakın ürünü, ABD bu hafta nitelikli göçmenlerin bile ülkeye girmesine izin vermeyen bir yasa çıkarıyor. Yani, insanına da korumacılık uyguluyor. Yani, konu sadece milli ürün veya üretim değil, bunun istihdama yansıyacağı katma değere de bakmak lazım.”

 “DÖVİZDEKİ BELİRSİZLİK GÜVENSİZLİK YARATIYOR”

Türkiye gibi üreten bir ülkenin bu gücü ithalatla yok edilmemesi gerektiğini vurgu yapan Başkan Kızıltan, Pandemiye rağmen üretim devam ettiğini söyledi. “Türkiye’nin, özelinde Mersin’in üretme anlamında bir sorunu yok. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak kapasite raporları artmaya bile işaret ediyor.” Diyen Başkan Kızıltan şöyle konuştu;

”Firmalar dövizdeki belirsizlikten dolayı ham madde ithalatında zirve yapmış durumda. Sanayi üretiyor ve stokluyor, çünkü ne olacağını bilmiyor. Bu çok önemli bir sorun. Kur dalgalanmalarından endişe duyan sanayici ve üretici ham madde ithalatını arttırıyor ve stok yapıyor. Bunu nasıl pazarlayacağı başka bir sorun. Bundan dolayı yerli ve milli üretimin, yerli markaların ve ürünlerin desteklenmesi hayati bir konudur. Bakın Türk savunma sanayinde yapılan şeyler, başarılar bunun bir rol modeli ve ispatıdır. Neden aynı şey tüm üretim alanlarında yapılmasın. Düne kadar satın aldığımız birçok şeyi savunma sanayimiz kendi yapabiliyor. Çünkü bu konuda bir kararlılık gösterildi, destek verildi ve sonuç ortada. Bu sahada artık çalışan ve her geçen gün daha verimli ve yetkin hale gelen insan kaynağı da cabası. Türkiye olarak savunma sanayinde yapılan yerli ve milli destek stratejisi tüm sanayi, üretim ve hizmet alanlarına yansımalıdır.”

“MTSO PROJELERİNİ MİLLİ VE YERLİ ÜRETİM VİZYONUNA GÖRE HAZIRLIYOR”

Başkan Kızıltan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak, kendi dinamikleri ve kendi kaynaklarını kullanarak, paydaşlar bularak Mersin’e ve ülkemize ekonomik ve sosyal anlamda destek olacak, katma değer yaratacak, istihdam yaratacak, firmalarımıza para kazandıracak projelere odaklandıklarını ifade etti.

Başkan Kızıltan “ Bunlardan özellikle 3 tanesi bizim için çok önemli. Bu projelerden ilki milli ve yerli üretim vizyonuna destek verecek olan “Mersin Tarım ve Gıda Teknoparkı”. İçinde yerli firmalarımızın ortak ar-ge alanlarında ar-ge yapacakları; tohumdan yeni ürünlere, tarım makinelerinden gıda raf ömrü ve paketlemelerine, pazarlamadan ihracata kadar tarım-gıda alanındaki tüm süreçleri daha teknolojik, daha dijital ve daha yerli yapacak bir merkezden bahsediyoruz.Bu noktada kentimize katma değer sağlayacak ve birden fazla sektörü (sağlık, medikal firmalar, turizm gibi)  tetikleyecek olan “Mersin Sağlık Köyü” Projemiz hem sağlık sektörünü hem de turizm sektörünü tetikleyecek bir proje olacaktır. Mersin’in alternatif turizm hedefine uygun bir proje olarak ortaya çıkmıştır. Mersin Sağlık Köyü Projesi’nin kurulumu için fizibilite çalışmalarına başladık. Yakında ilgili sektör temsilcilerinin katılacağı düzenlenecek bir toplantı ile kentin ve bölgenin bu konudaki ihtiyaçları belirlenecek, maliyet ve lokasyon çalışmaları yapılacak ve merkezin ulusal ve uluslararası pazarlama çalışmalarına yönelik ön çalışmalar başlayacaktır. Hedefimiz, Mersin’i sağlık turizminin lideri yapmaktır.”

“MERSİN EKONOMİSİNDE BİR ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜ BAŞLIYOR”

Ticaret Sanayi Odası olarak Önemsedikleri 2021 yılı başında MTSO tarafından hizmete başlayacak olan “MTSO Endüstriyel Tasarım ve Kobi Danışmanlık Merkezi” olduğuna dikkat çekerek şunlar söyledi;

“Bu merkezde sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu “catia ve solid” tasarım hizmeti verilecek, bu programlara yönelik uygulamalı eğitimler düzenlenerek sanayicimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli personel yetiştirilecek. “Ansy” programı ile yatırım öncesi fabrika simülasyonu ya da üretim süreçlerinin incelenmesi için simülasyon hizmeti verilecektir.  Merkezin diğer önemli bir hizmeti ise “tersine mühendislik” olacak. Var olan herhangi bir ürünün tasarımında değişiklik mi yapmak istiyorsunuz, artık merkezde yer alacak olan 3D tarayıcılar ile ürünü kopyalayıp katı modeli üzerinde değişiklik yaparak hızlıca istediğiniz tasarımı elde edebileceksiniz. Hatta prototipini bile merkezde üretebileceksiniz.”

Kızıltan kurulacak olan MTSO Endüstriyel Tasarım ve Kobi Danışmanlık Merkezi’ de Türkiye’de ilk “kendin tasarla kendin üret” yani FAB-LAB alt yapısını MTSO bu merkezde kurmuş olacağını kaydetti. Başkan Kızıltan “ Bu merkez tarafından; yalın üretim, üretim planlama, bütçeleme, İSG vb alanlarda saha çalışmaları yapılacak. Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu danışman, mentör eşleştirme çalışmaları yapılacak. Merkez aracılığıyla yapılacak, KOBİ’lerin uluslararası alanda ticari işbirliklerinin geliştirilmesi için ihracat destek ofisi merkez kapsamında kurularak fiilen sahada yer alarak çalışmalar yürütülecektir. Gerçekten kentimizde ekonomi anlamında bir zihniyet dönüşümünün düğmesine basıyoruz. “

“İYİ FİKRİ OLANLARI YATIRIMCILARLA BULUŞTURACAĞIZ”

Merkez kapsamında “Yatırım Destek ve Yönlendirme Ofisi” oluşturularak Mersin’e yatırımların çekilmesi veya ilimizin yatırımcılara tanıtılması için çalışmaların yürütüleceğini ifade eden Başkan Kızıltan, “iyi bir fikri olan ama sermayesi olmayan girişimcileri Odamız camiasında yatırımcı olmak isteyenlerin bir araya gelmesi için Mersin İş Melekleri Ağını da bu merkez ile hizmete alacağız. Param var iyi fikir arıyorum diyen üyemize al proje diyeceğiz. Merkez kapsamında gerek tüccarımızın gerekse sanayicimizin ihtiyaç duyduğu eğitim, seminer ve konferans gibi etkinlikleri de yine bu merkez ile düzenleyeceğiz” dedi.

Başkan Kızıltan, “Artık dileyen üyemiz merkez kapsamında yer alacak olan ortak çalışma alanlarını kullanarak iş takip süreçlerini Odamız ev sahipliğinde yapabilecek. Ulusal ve uluslararası hibe projeleri hakkında üyelerimiz ihtiyaç duyduğu danışmanlık hizmetini veya danışman, mentör eşleştirme hizmetlerini de bu merkezden alabilecek. Ayrıca her geçen gün iş yaşamının içine giren Mesleki Yeterlilik Birimimizde var olan akreditasyon kapsamlarını da geliştirerek yine bu merkezden hizmet verecek. Örneğin geçtiğimiz haftalarda emlak alanında 20 kişiye ve kaynakçılık alanında 40 kişiye Odamız tarafından Mesleki Yeterlik- MYK sınavı gerçekleştirildi” diyerek sözlerini tamamladı.

HABER: Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291