Öne Çıkanlar mersin YAĞMUR KAGİDER Women TÜİK Serkan AVCI

MERSİN’DE İNŞAAT SEKTÖRÜ İŞ BIRAKTI  “UCUZ KONUT HAYAL OLDU”

Mersin İnşaat ve Müteahhitler Birliği Dernek Başkanı ve İMKON Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Peker “Fahiş zamlarla birlikte inşaat sektöründe yaşanan her olumsuzluk; 250 alt sektörü, milyonlarca tüketiciyi, kentsel dönüşümü, vatandaşın ucuz konuta erişimini, istihdam gücünü ve piyasa istikrarını olumsuz etkilemektedir” dedi.

İnşaat sektöründe yaşanılan zorlukları ve müteahhitlerin aldıkları grev kararı hakkında İmece Gazetesine görüşlerini bildiren Mehmet Tekin “Ben Mersin’de 35 yılla yakındır inşaat sektörü ile uğraşıyorum. Hem malzeme alım satımı hem de inşaat yapıyorum. COVİD-19 ‘un ülkemizde patlak vermesinden bu yana biz müteahhitler zamlardan dolayı başımızı kaldırımaz olduk.  Yapılan grevi destekliyorum “dedi.

Haber: Mikail PELİT

Tüm sektörleri durma noktasına getiren fahiş zamlar inşaat sektörünü de vurdu. Uzun süredir inşaat malzemelerine yapılan zamlardan şikayetçi olan müteahhitler Mersin dahi toplam 50 il de greve giderek 50 bine yakın şantiyede iş bırakma kararı aldı. Mersin’de ise şantiyeler 2 aya yakındır kapalı halde ve müteahhitler bir an önce çözümün bulunmasını bekliyor.Mersin’de Müteahhitler çimento fiyatlarındaki artışları protesto etmek amacıyla 24 Eylül’e kadar Türkiye’deki 50 İl ile birlikte şantiyelerini kapatma kararı aldı.

“YAPILAN ZAMLAR BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLDU”

Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu İMKON öncülüğünde temel inşaat malzemelerinde yaşanan fahiş fiyat artışlarıyla uzun zamandır mücadele edildiğine dikkat çeken Mersin İnşaat Müteahhitleri Birliği Dernek Başkanı Kenan Peker şöyle konuştu: “Türkiye ekonomisinin stratejik sektörleri arasında başı çeken inşaat sektörünü en çok etkileyen girdi mamullerinin başında çimentoya yapılan fahiş zamlar gelmektedir. Fahiş zamlarla birlikte inşaat sektöründe yaşanan her olumsuzluk; 250 alt sektörü, milyonlarca tüketiciyi, kentsel dönüşümü, vatandaşın ucuz konuta erişimini, istihdam gücünü ve piyasa istikrarını olumsuz etkilemektedir. Türkiye İnşaat sektöründe kullanılan birçok malzemeye enflasyon ve döviz artışı üzerinde zamlar yapılmış, özellikle ÇİMENTO sektöründe fahiş oranlara varan zamların yapılması, müteahhitlik sektörü ve kamu adına artık kabul edilemez seviyeye ulaşmıştır. İnşaat sektörünün karşı karşıya kaldığı fahiş fiyat artışlarını; başta Ticaret Bakanımız ve diğer ilgili bakanlarımıza defaten aktardık, maalesef fiyatlara yansıyan olumlu bir netice alamadık. Özellikle çimento fiyatlarında yaşanan tekelci fiyat uygulaması ve keyfiyete bağlı zamlar, bardağı taşıran son damla olmuştur.”

“ÇİMENTO SEKTÖRÜNÜN FAHİŞ ZAMLARI GERİ ÇEKMELİ”

Başkan Peker; İnşaat sektörünün STK’sı olarak, son çare olarak demokratik hakları olan “İş Bırakma ve Boykot” hakkını on zamanlarda ülkenin yaşadığı doğal afetlerle mücadele ettiği günlerde baskı aracı olarak kullanmayı uygun bulmadıklarını belirterek; “Yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen sabrettik. Ancak, sosyal medya ve basın üzerinden mücadelemize devam ederek, özellikle çimento sektörünün fahiş zamları geri çekmesi yolunda verdiğimiz mücadeleye çimento sektörü yeni zamla karşılık vermiş, Türkiye inşaat sektörüne “İş Bırakma ve Boykot” dışında seçenek bırakmamıştır” dedi.

“24 EYLÜL GÜNÜNE KADAR İNŞAATLAR DURDURLDU”

Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu olan İMKON tarafından 02 Eylül’de toplanarak kamu yararı gözeterek, Kamu İhalesi alan süre sorunu olanların dışında ‘İŞ BIRAKMA VE BOYKOT’ kararı alarak, sektörü bu eyleme sürükleyen süreci, bugüne kadar verilen mücadelenin özetini, iş bırakma kapsamını, beklentilerini ve boykot tarihlerini açıkladığını ifade eden Peker, “Alınan karar gereği bizlerde Mersin İnşaat Müteahhitleri Birliği Konfederasyon üyesi olarak çimento sektörünün haksız ve fahiş fiyat artışlarına sessiz kalmayarak inşaatlarımızı 24 Eylül 2021 tarihine kadar durduruyoruz. Türkiye inşaat sektörü Türkiye ekonomisinin taşıyıcı lokomotifidir, Türkiye inşaat sektörünün haklı talepleri karşılık buluncaya kadar demokratik şartlarda ’Boykot’ kararımız sonuç alıncaya kadar yenilenerek devam edecektir. Bu konuyu ilgili bakanlarımızın ele alıp kısa sürede çözeceğine inanıyorum ve hükümetimize güveniyoruz.” diye konuştu.

“EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMUYOR”

Mersin’de 35 yıllı aşkındır inşaat sektöründe bulunduğu belirten Mehmet Tekin inşaat malzemeleri üreticileri ile müteahhit firma sahipleri arasında uzun süredir bir gerginliğin olduğunu dile getirdi. Tekin, “Malzeme üreten firmalar enflasyon ya da tefe tüfe oranlamasına yönelik bir fiyat artışı yapmıyorlardı. Özelikle 3 ya da 4 firmanın elinde olan çimento üretim sektöründe ise uçuk bir fiyat artışı mevcut. Çimento üreten firmalar pandemiyi fırsat bilerek fiyatları olması gereken oranların çok üstünde satıyor.  Diğer inşaat malzemelerinde büyük bir oranda yükseliş var. Bizler inşaat başlamadan önce çıkarttığımız gider fiyat listemiz ile inşaat bittikten sonra çıkan gider fiyat listesi arasında yüzde 30’luk bir oynama var. Evdeki hesap çarşıya uymuyor. Bu durumda biz müteahhitleri derinden etkiliyor.” diyerek tepkilerini dile getirdi.

“1/5000’LİK NAZIM İMAR PLANI ŞANTİYEMİZİ DURDURAN BİR DİĞER ETMEN “

Mersin de inşaat sektörünün durmasına neden olan bir diğer faktör ise 1/5000’lik nazım imar planlarının olduğunu ve uzun süredir bu planların yürüklüğe girmesini beklediklerini dile getiren Tekin, “Malzemeye zam yapılınca daire fiyatlarında da yüksek oranda oynamalar oluyor. Daire fiyatları yüksek olunca satamıyoruz ve yapılan konut elimizde patlıyor. Ben ayrıca inşaat malzemeleri de alıp satıyorum ve sattığım ürünü geri yerine koyamıyorum.  Bu durumlarda şantiyelerin kapanmasına neden oldu. Bir diğer problem ise Büyük Şehir Belediyesinden geçemeyen 1/5000 nazım imar planlarıdır. Projelerimizi yapıyor hazırlıyoruz fakat imar planının daha yürürlüğe girememesi bizleri ve şantiyelerimizi durduran diğer bir etmen. “dedi.

“YAPILAN GREVİ DESTEKLİYORUM”

Müteahhitlerin 50 ilde yaptıkları grevi desteklediğini delirten Mehmet Tekin.” Ben müteahhit arkadaşların yaptığı grevi destekliyorum umarım yapılan grev inşaat sektörünün önünü tıkayan engelleri kaldırır. Mersin’de bir grevin yapılmasına gerek yok zaten şantiyeler kapalı. Bizler bir an önce müteahhitlerin sırtında kambur olan bu sıkıntıları çözmelerini rica ediyorum. Çünkü ülkemizde konut alımına rağbet var ama fiyatların çok yüksek olması alımı ciddi oranda düşürmektedir.” ifadelerini kullandı.

“HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ”

İnşaat malzemesi üreten firmalara hepimiz aynı gemideyiz diyen Tekin “Bu kadar uçuk fiyat oynamaları yapmanın bir anlamı yok. Bizler bu ülkenin topraklarında evler yapıyoruz ve bu ülkenin insanları bu yaptığımız evlerde oturacak. Pandemiden bu yana yapılan zamlar biz müteahhitleri bir hayli etkilemektedir. Bizlerde aldığımız malzeme oranında evlere fiyat biçiyoruz bundan dolayı vatandaşlar ev almaya yanaşamıyor. Bizler aynı gemideyiz bu gemi batarsa hepimiz batarız.” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291