Öne Çıkanlar mersin aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER ayhankızıltan vahap

RANT ODAKLI PROJELERE TEPKİ

Haber: Metin KEYKUBAT

Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu, Mersin’deki planlama süreçleri hakkındaki açıklama yaptı.

“PLANLAR TAMAMLANAMIYOR”

Kentte son dönemde özellikle Anamur İlçesi 1/5000 ölçekli nazım imar plan onayı sürecinde başlayan süreçten sonra kent planlarında kamu yararı ve eşitlik ilkesinden daha çok meclis çoğunluğuna göre kararlar alındığını gözlemlendiği söylenen açıklamada, “Maalesef Belediye meclislerinde gün geçtikçe bilimsel ve teknik konular yasa ve yönetmeliklerle karara bağlanması gerekir iken son dönemde meclis çoğunluğu çerçevesinde Özel kararlar alınmaya çalışıldığı gözlemlenmektedir. Bunun en temel örneğinin ise komisyon kararlarının meclis oylamalarında değiştirilmesidir. Öyle ki geçmiş dönemde oluşan mahallelerde, sokaklarda belirlenmiş olan kat yükseklikleri ve oluşmuş dokunun aksine boşta yer alan birkaç alan için özel kat yükseklikleri belirlenmeye çalışılmaktadır. Yine kamu yararı ve eşitlik ilkesinden ayrı olarak yatırım kisvesi altında bazı alanlara yoğunluk talep edilmekte ve bu süreçlerden dolayı da alt ölçek planlar tamamlanamamaktadır” denildi.

“EŞİTSİZ İMAR HAKLARI”

Tisan’ın yapılaşmaya açılmasına değinebilene açıklamada, “Kamuoyunu son dönemde meşgul eden Tisan Mahallesi planlarında da görüldüğü üzere mevcut oluşmuş dokuların aksine plan kararları üretilmesi hem o bölgenin özelliğini yitirmesine hem de aynı bölgede yaşayan insanlar arasında eşitsiz imar hakları tanınmasına neden olmaktadır. Son dönemde yoğunluk artışı yapılarak gerekli sosyal donatı alanları ayrılmadan Mersin Büyükşehir Belediyesi meclisinde oy çokluğu ile onaylanan Anamur ilçesi 1/5000 Ölçekli nazım imar planını mahkemeye taşıyacaktır” ifadelerine yer verildi.

MAHKEME KARARLARI TEHLİKE ARZ EDİYOR”

İmar planlarına ilişkin mahkeme kararlarının tehlike arz ettiği öne sürülen açıklamada, “İlgili kanun ve yönetmeliklere uygun hazırlatılan imar planlarında son dönemde hızlı bir şekilde mahkemelerden geri dönmekte bu süreçte konu ile ilgisi olmayan bilirkişi raporları ve mahkeme kararları dikte edilerek rant edinilmeye çalışılmaktadır. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu olarak kentimizde plan onama yetkisine sahip tüm idarelere çağrımızdır. Kentimizde onaylanacak imar planları kamu yararı ve eşitlik ilkesine göre hazırlatılması, ilgili kanun ve yönetmeliklerin dışına çıkmadan onaylanması gerekmektedir. Planlar onaylanır iken en önemli kriter kamu yararı ve planda eşitlik ilkesi olmalıdır” denildi. Son dönemde merkezi yönetimin başta orman dışına çıkartılan alanlar ve birçok kamusal alan üzerinden rant odaklı projelerin çalışmasını sürdürür iken yerel yönetimlerin de aynı bakış açısıyla plan kararları üretmesinin kaygı oluşturduğuna dikkat çekilen açıklamada, kentte yapılması düşünülen bütün projelerin takibinde olduğumuzu ve kamu yararı gözetilmeden yapılmaya çalışılan tüm projeler için de TMMOB’un yasal haklarını kullanacağı bildirildi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291