banner214
Öne Çıkanlar ihrac mersin liman KATEGORİ YOKSUL KENTİN YOKSUL KONUKLARI alitoprak alimetoprak antalya

STK’LAR UYARIYOR

Haber: Seren SABUNCU

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) yaşanan patlamadan sonra projenin durdurulması gerektiğinin altını bir kez daha çizen çevre örgütleri, “Akkuyu NGS’nin şu anki hali yakın gelecekteki yaşanabilecek felaketin habercisidir” diyerek Mersin-Akkuyu’nun Nükleer Santral için uygun zemin olmadığına vurgu yaptı.

Mersin Akkuyu’da yapımı süren Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaat sahasında 19 Ocak'ta kontrollü patlatılan dinamitlerden kaynaklı çok sayıda ev ve sera zarar gördü. Mersin Valiliği’nce patlamalara dair yapılan açıklamada, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) bölgesinde yapılan planlı patlatma sonucu, patlamanın etkisiyle Büyükeceli bölgesinde ev ve seralarda meydana gelen zararların tespitine yönelik zarar tespit komisyonu kurulup, patlamaya dair inceleme başlatıldığı belirtildi.

VEKİL ANTMEN PATLAMAYI MECLİSE TAŞIDI

Yaşanan olayı meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Alpay Antmen, Rusya tarafından inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaatı çalışmalarının, halen hukuken geçerli ÇED raporu olmaksızın yürütüldüğünün altını çizerek zeminindeki betonda çatlak oluşmasına, nükleer reaktörün oturtulacağı bölümün iki kere çatlamasına rağmen inşaata devam edildiğini söyledi. Vekil Antmen, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları sordu;

-Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaatı başladığı günden bu yana inşaat alanı, yol ve zeminde kaç defa çatlak veya yıkılma meydana gelmiştir? Bunlar inşaat alanının nerelerinde yaşanmıştır?

- İnşaatın başlamasından bu yana geçen sürede gerçekleştirilen dinamit patlamalarında yaralanan veya hayatını kaybeden vatandaşımız bulunmakta mıdır?

-İnşaatın başlamasından bu yana geçen sürede kaç tane planlı dinamit patlatması yapılmıştır? Bu patlatmalarda zarar gören ev, araba, işyeri sayısı nedir?

-Dinamit patlatmaları nedeniyle seraları, araçları ve evleri zarar gören vatandaşların hasarları ve kayıpları ne zaman karşılanacaktır?

 -Bir dinamit patlamasında bu kadar yoğun risk oluşabilen Akkuyu Nükleer Santral İnşaatının deprem alanında olduğu düşünüldüğünde; herhangi bir deprem anında yaşanabilecek felaketler hesaplanmış mıdır? Bunlar nelerdir? Bu felaketlerin yaşanmaması için Akkuyu Nükleer Santral İnşaatını durdurmayı düşünmekte misiniz?

-İnşaat çalışmaları nedeniyle bu kontrollü dinamit patlatmalarını yapan firma ya da firmalar hangileridir? Konuyla ilgili hukuki ve idari soruşturma başlamış mıdır? Varsa ne aşamadadır?

“SADECE MERSİN'E DEĞİL HİÇ BİR YERE YAPILMAMALIDIR”

Nükleer Enerjiye Karşı Platformu (NKP) Dönem Sözcüsü Aycan Özkan doğaya karşı rant saldırılarının çok arttığı bir dönemde olduğumuzu söyleyerek, “Akkuyu NGS’de yüklenici firma ve onun taşeronları o kadar hoyrat ve fütursuzca çalışmalarıyla daha inşaat halinde bile büyük yıkıma yol açıyorlar. Nükleer santraller kurulma aşamasından kapanana kadar geçen sürede kaza veya arıza olmazsa bile doğada geri döndürülemez felaketlere yol açıyorlar” dedi. NKP Sözcüsü Özkan, “Akkuyu ve çevresinin kaya yapısı tonlarca ağırlığı taşıyacak yapıda değil. Nükleer santrallerin potansiyel tehlike olmasından kaynaklı ne ülkemizde ne de dünyanın herhangi bir yerinde nükleer santraller kurulmamalıdır. Son yaşanan patlama zaten var olan temel çatlağını genişletmiş mi, etkilemiş mi bilmiyoruz, ancak nükleer santraller varlığı nedeniyle tehlikedir ve yasaklanmalıdır. Nükleer santral sadece Mersin'e değil hiç bir yere yapılmamalıdır” diye konuştu.

‘GELECEKTEKİ FELAKETLERİN HABERCİSİ’

Mersin Çevre ve Doğa Koruma Derneği Başkanı Sabahat Aslan ise Yaşanan patlamalardan kaynaklı olarak bölge halkının sürekli tedirgin olduğunu kaydeden Aslan, “Mersin eğer ciddi bir şekilde mücadele etmezse buranın kurulumu engellemezse NGS inşaatı bitimine kadar hep tedirgin yaşayacak. Yöre halkı şimdilik bir dinamitten dolayı tedirgin yaşıyor fakat NGS faaliyete başladığı zaman asıl tedirginlik o zaman başlayacak. Çoğu insan bölgeyi terk etmek zorunda kalacak. Yöre haklı ile yaptığımız konuşmalarda her gün tedirgin olduklarını ifade ediyorlar. Hükümetin insanları bu kadar tedirgin etmemesi ve bu projeyi sonlandırması gerekiyor. Şuan ki hali yakın gelecekteki yaşanabilecek felaketin habercisidir” dedi. Akkuyu sahasında inşaat alanı genişletmek ve yol yapım çalışmalarında dinamitlerin patlatıldığını söyleyerek bu dinamitlerin hem gürültü kirliliği hem de yer sarsıntılarına neden olduğunu vurguladı. ifadelerini kullandı. Akkuyu NGS’nin yapıldığı bölgenin fay hatlarına yakın olduğunu ifade eden Aslan, “Akkuyu NGS’nin yapıldığı zeminin çok yumuşak yapıda olduğu bilim insanları tarafından tespit edildi” diyerek bundan dolayı inşaat yapıldığı zaman temelde çatlaklıklar meydana geldiğini söyledi.

“BU ISRARCILIK NEDENDİR”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yücesoy,  Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yerinin, güzergâhının ve şartların uygun olmadığını tekrarlayarak şu açıklamalarda bulundu, “Mersin’de yaşayan bizler, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yerinin, güzergâhının ve şartların uygun olmadığını, yapılmaması gerektiğini yıllardır dile getiriyoruz. Fakat halkın ve teknik kişilerin seslerine kulak tıkanıp, nükleer güç santralinin yapımına başlandı. Bilindiği üzere Akkuyu Nükleer Güç Santrali; inşaatından yakıt ihtiyacına, işletmesinden atık yönetimine kadar Rusya tarafından yapılacaktır. Biz yerli ve milli üretime ihtiyaç duyarken bu ısrarcılık nedendir. Başkan Yücesoy, “Türkiye’nin yüzde 30 oranında enerji potansiyeli ortadayken, nükleer santral gibi her zaman bir risk oluşturacak politikanın belirlenmesi mantıklı değildir. Yılın 315 günü güneş gören kentimizde yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanımı arttırılarak, çevreye ve doğaya zarar vermeden enerji üretimi yapabiliriz” diye konuştu.

“GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN SONUÇLAR YAŞATABİLİR”

Patlamaya ilişkin ise şu ifadeleri kulandı, “Maalesef Akkuyu’da inşaat çalışmaları sırasında bir patlama yaşanmış ve Mersin Valiliği tarafından Akkuyu Nükleer Güç Santrali bölgesinde ev ve seralarda oluşan zararın tespitine yönelik komisyon kurulduğu bildirilmiştir. Kapı, pencere, duvar, sera zararları onarılabilir ancak kontrolsüz bir patlama geri dönüşü olmayan sonuçlar yaşatabilir. Bir daha söylüyoruz; Mersin-Akkuyu, Nükleer Santral için uygun değildir!” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet