Öne Çıkanlar mersin ORTAKBİLDİRİ bakan EMEKLİLİK Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber

Taşucu kirli sanayilerle yok edilmeye çalışılıyor

HABER: Muzaffer DURU

Mersin’in Silifke İlçesine bağlı Taşucu Mahallesi’nde bulunan Seka Limanı’nı Cey Grup serbest bölge yapmak için çalışmalara başladı. Sahilden denize kadar örülen duvarla yapılan çalışma 7 Haziran’da yapılmak istenilen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı halkın itirazları sonucu yapılmadı. Taşucu halkının itirazları üzerine durdurulan ÇED toplantısında liman çalışması henüz iptal edilmiş değil. Yapılması planlanan liman projesi  üzerine konuştuğumuz mahalleli ve çevre örgütleri serbest bölgenin yapılmasıyla çevreye asbestli ve kanserojen maddelerin yayılmasıyla hem çevre halkının zarar göreceği hem de deniz ile denizde yaşayan diğer canlıların etkileneceğini söyledi. Proje yapımına karşı olan çevre halkı limanın yapılmasına izin vermeyeceklerini iptal edilene kadar mücadele edeceklerini belirtti.

‘DENİZ EKOSİSTEMİ BOZULACAK’

Taşucu’nun daha önce nükleer santral yapılmak istendiğini kaydeden Türkiye Çevre Platformu Sözcüsü Suna Kılıççı, duruma tepki göstererek mani olduklarını söyledi. Şimdi de Cey Holding’in Taşucu’nu alıp limanı genişletip burada ticaret yapmak istendiğini aktaran Kılıççı, “Sermaye bir yere adım attı mı o adım binlerce kez büyür ve çevre biter. Biz yaşamak istiyoruz, onlar sermayeyi koruyorlar” dedi.  Kılıççı, “Buraya liman kurulursa deniz ekosistemi bitecek, denizlere bir sınırlama getirecekler, içindeki doğal yaşam ve balıklar ölecek. Biz, bizim ve bizden gelen sonraki nesillerin yaşam haklarını savunuyoruz. Bu kadar hor kullanırsan doğanı sonunda hayat zor duruma düşecek. Yaşamı düşünüyorsak çevreyi doğayı devam ettirmek zorundayız. Halk kirlenmenin farkında. Doğamıza önem vermemiz gerekiyor. Burada turizm de etkilenecek” diye konuştu.

‘UTANÇ DUVARINI İSTEMİYORUZ’

 53 yıldır Taşucu’nda yaşadığını anlatan Resmiye Özer, limanı istemediklerini belirterek, “Halkın girdiği plaja utanç duvarı istemiyoruz. Denize girdiğimiz yere duvar ördüler. Cey Holding'in burada yaptığı kirli sanayiye karşıyız. Biz kirli sanayiden değil Eko turizmden para kazanmak istiyoruz. Taşucu halkı burada büyük bir tehlike altında, büyük kin ve öfke duyuyoruz. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek” mesajını verdi.

‘BÖLGEMİZ YAĞMALANIYOR’

Bölgede zaten binlerce kirli yatırımın olduğunu hatırlatan mahalleli Mürsel Tekin,  bölgede yapılan nükleer santral, mermer ocakları kentin yapısını bozduğunu kaydetti. En son bölgeye yapılacak tersaneye karşı çıktıklarını ve bu davayı kazandıklarını aktaran Tekin, bu kazandıkları davayla Göksu delta ovasını koruma altına alındığını anlattı.Tekin, “Burası kendi dinamikleriyle turizme yatkın durumdayken, kirli sanayiyle bölge yok ediliyor. Mevcut iktidar ekonomiyi kötü hale getirip insanları mecbur bırakarak buraları da bir iş kapısı gibi gösteriyor. Bunları yaparak tarihi olan yerleri yok ediyor. Akdeniz foklarının yaşadığı yerler buralar. Maalesef ki şimdi tamamen yaşanmaz durumda, çocukluk anılarımızın  halka kapatılıyor yok ediliyor ve yağmalanıyor. Bölge halkı bölgeye sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

‘İŞ BİRLİKÇİLERİ BURADA BARINDIRMAYACAĞIZ’

Proje yapımına karşı açılan davanın avukatlarından Semra Kabasakal ise, hedeflerinin Mersin’de yapılacak zararlı ve kirli teknolojili projelere karşı savaşmak olduğunu aktardı. Projenin hayata geçmesiyle koruma altında olan Göksu deltasının da zarar göreceğinin altını çizen Kabasakal, sanayiye karşı olmadıklarını fakat kirli teknolojili sanayiyle denizin, toprağın ve havanın kirlenmesine karşı olduklarını ifade etti. Yapılacak serbest bölgeyle çevre halkının birçok hastalıkla karşı karşıya kalacağını anlatan Kabasakal şunları söyledi: “ Asbestli ve kanserojen maddeler oluşacak ve bu maddelerden dolayı zarar meydana gelecek, Kanser ortaya çıkacak.  Bu kirli teknolojinin havaya verdiği zararlı gazlar, bir kere havayı kirletecek, iklim değişikliği meydana gelecek. Biz bunun karşısındayız. ÇED toplantısını  ne kadar yaptırmadıysak, bu sürecin takipçisi olacağım. 30 gün içerisinde idari mahkemeye dava açacağız ve hukuki sürecimiz başlayacak. Çekilen bu duvar tamamen yasadışı ve kaçak inşaatla yapıldı. Biz bunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirdiğimiz halde bu şirketle iş birliği içerisinde olmaya devam ediyorlar. Bu iş birlikçileri burada barındırmayacağız. Mücadeleyle karşı duruş sergileyeceğiz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291