banner318
Öne Çıkanlar mersin mezitli sinankoc aşı masatenisi mersin temsilci pazartesi spor federasyon imecehaber imecegazetesi

“TEHLİKELİ IRKLARIN SAHİPLERİ TESTTEN GEÇİRİLMELİDİR”

Milletvekili Sıdalı  “Türkiye’de köpek ticareti almış başını gitmiş valizlere koyuyorlar 20 tane yavruyu. Büyük bölümü ölüyor kalan 5 tanesini alıyorlar. Her birini bilmem kaç dolardan satıyorlar. İnternetten istediğiniz gibi satıyorsunuz, pet shoplar da istediğiniz gibi satıyorsunuz. Nerden geldiği belli değil. Ne şeceresi belli, ne kontrol, ne kimlik var. Burası tam Teksas’a dönmüş durumda. Ayrıca burada inanılmaz da bir rant var.” dedi.

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU

İyi Parti Mersin Milletvekili ve aynı zamanda TBMM Hayvan Hakları Komisyon Üyesi Zeki Hakan Sıdalı İmece Gazetesine özel olarak verdiği röportajda Hayvan hakları ve tehlikeli ırk köpekler konusuna ve çözüm önerilerini açıkladı. Milletvekili Sıdalı; “Gaziantep'te yaşanan gerçekten bir dram, ben de bir kız çocuğu babasıyım. Bir baba olarak, hatta sokaklarda akşamları dolaşan bir insan olarak toplumun endişelerini tabii ki paylaşıyorum, çok üzücü bir olay. Yaşanmaması gereken olaydı. Ama biz sorunları doğru bir şekilde analiz etmez, sorumlulukları doğru şekilde dağıtmazsak, suçları da doğru tespit etmezsek, sadece sözde bırakıp anlık olaylar üzerinden de tepki gösterirsek bir sonuç elde edemiyoruz. Zaten geldiğimiz durum da aslında bunun çok açık bir göstergesi.” dedi.

ŞİDDET EĞİLİMLİ İNSANLARIN ŞİDDETE YÖNELİK HAYVANLAR YETİŞTİRİYOR

Sokaklardaki köpeklerin insanlar üzerinde yaratığı endişeye de değinen Milletvekili Sıdalı; “ Bu hayvanlardan endişe eden insanların da haklarını dikkate almamız lazım. Ona göre de bir kanun çıkartmamız lazım. Benim tekrar gündeme getireceğim bir kanun teklifi var. O kanunda biz bunları çok açıkta tanımlamıştık. Bu hayvanların sahipleri kimler olacaklar? Popülasyon kontrolü nasıl olacak? Böyle tehlikeli ırkların sahipleri için gerekli araştırma yapılmalı, çeşitli testlerden geçmek zorunda olmalı, psikolojileri müsait mi? bunların hepsinin incelenmesi gerekiyor. Bir örnek verecek olursak, yurt dışında insana karşı işlenen vahşice suçların yüzde 90’a yakını tespit edilmiş ki bunlar öncesinde bir hayvan üstünde deneniyor.  Dolayısıyla şiddet eğilimli insanların şiddete yönelik hayvanlar yetiştirmesi çok önemli bir gösterge. Biz bunu kontrol altına aldığımızda insanlara karşı da oluşabilecek benzer suçları önlemiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

İDARECİLERDE SAMİYETSİZLİK VAR

Üç yıl öncesinde kurulan Hayvan Hakları Komisyonuna değinen Milletvekili Sıdalı; “ Ben o komisyonda İYİ Parti'yi temsilen katıldım. Biz bu araştırma komisyonunu çalışmalarını çok ciddi bir zaman önce 2019 yılının sonu gibi tamamladık. İçersin de çok kapsamlı önerileri olan problemin nereden kaynaklandığını anlatan çok doğru da bir rapor yapıldı komisyonda. Tüm partiler buna dahil oldu. Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi de dahil katkı verdiler. Ortak bir rapordu ve bu raporda belirli konulara biz öncelik vermiştik ve gerçekten problem ve yasaklı ırklar ile ilgili konularda temeline inerek detaylı araştırmıştık.” şeklinde konuştu.

Milletvekili Sıdalı tehlike arz eden ırklar olarak tanımlanan grupla ilgili de çok ciddi bir çalışma ve önerilerinin olduğunu söyledi. Milletvekili Sıdalı şöyle konuştu: “Oradaki hocalarla veterinerlerle, veteriner hekimlerle, profesörlerle de görüştük. Bu raporlar sonrasında bir buçuk sene bizim raporlar raflarda kaldı. Hükümette bu konuda bir samimiyetsizlik var. Siyasiler veya parti temsilcilerinde değil ama idare edenler de bu konuda bir samimiyetsizlik var. Ama geçen sene kanun çıktı biliyorsunuz Temmuz ayında son çıkan kanunlardan bir tanesiydi. Fakat bu kanun teklifi bizim konuştuğumuz, ürettiklerimiz üzerine değil son derece sınırlı, günü kurtaran bir kanun teklifiydi. Dolayısıyla da o noktadan sonra yapılacak olanlar veya o kanun teklifi 20 küsur sene sonra yapılan bu düzeltme hiçbir işe yaramadı. Bir kere hayvan hakları kanunu bile diyemedik kanuna. Bu hayvan hakları kanunu gerçekten çok başarısız bir kanundu.. Çok iyi bir çalışma yapıldı. Çok iyi hazırlıklar yapıldı. Çok daha verimli ve bu problemleri büyük ölçüde üç dört sene içerisinde ortadan kaldırabilecek bir hukuki metin oluşturulabilirdi. Ama orada işi gene şova döktüler.” açıklamasını yaptı.

TEHLİKE ARZ EDEN IRKLAR TANIMLANMALI

Hayvan Hakları Komisyonunda öğrenilenlere değinen Milletvekili Sıdalı; “ Mesela Pitbull'lar aslında çok güçlü köpekler. Acı eşikleri çok düşük. Dolayısıyla da acıyı hissetmiyorlar. Hissetmedikleri için de saldırgan olarak yetiştirildiklerinde çok ciddi zararlar verebiliyorlar. Bunları genelde belirli insanlar özellikle de suç şebekeleriyle ilintilidir. İşte uyuşturucuyla ve çetelerle ilintili insanlar yetiştiriyor. Çözüm olarak tehlike arz eden ırkların tanımlanması lazım. Bunları yetiştiren bunların sahiplerinin de muhakkak ki bu konuda kontrol altında tutulması, takip edilmesi lazımdır” dedi

Milletvekili Sıdalı; “Mesele köpekleri sokaktan almak değil, tehlikeli olan köpekleri ayırmak, tehlikeli olan köpeklerin daha fazla yetiştirilmesine engel olmak kısırlaştırmak, sahiplerini kontrol etmek, sorumluluğu sahiplerine de aksettirmek.Mesela bir köpeğin saldırdı diyelim, Ondan sonra bunun eğer bir adli yaptırımı olmayacaksa, bunun bir suçu olmayacaksa, kötü yetiştirdiğinden dolayı o kişi bununla ilgili bir bedel ödemeyecekse. O zaman zaten hiçbir şey yapmamış oluyorsunuz.” olduğunu ifade etti.

“POPİLASYONUN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Milletvekili Sıdalı konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Bir kere özel olaylar üzerinden ve anlık tepkiler aslında problemleri çözmüyor. Dolayısıyla bize burada oturup gerçekten bu hayvanlar neden bu şekilde davranıyorlar, sokakta bulunmaları tehlikeli mi ? Biz bunlara nasıl önlem alacağız, Belediyelerin buradaki sorumlulukları ne? Bunları hep araştırmamız gerekir. Belediyelerdeki en önemli problem olarak komisyon şunu görmüştü çok inanılmaz bir popülasyon var. Bu popülasyonla birlikte inanılmaz sayıda da sokaktaki sokak köpeklerinin sayısı artıyor. Bir kere öncelikle bir popülasyon kampanyası başlayacaktı. Bu dört bir süreçte yapılacaktı ve maalesef kanunda bununla ilgili hiçbir adım atılmadı. Bu işler Orman Bakanlığı’na bağlandı onlarda o noktadan itibaren fazla bir çözüm üretmediler.” dedi.

MERSİN’DE ÖRNEK BİR HAYVAN BARINAĞIMIZ VAR

Mersin’de tüm şehirlere göre örnek bir barınak olduğunu vurgulayan Milletvekili Sıdalı ; “ Bakın bizim Mersin'de bu konuda gerçekten Türkiye’ye insani davranış olarak da örnek oluyoruz. Hani Türkiye'ye örnek olabilecek seviyede çok iyi bir kapasitede ve düzgün biçimde bir hayvan barınağımız var. Burhanettin Başkan zamanında yapılmış olan, sonrasında Vahap Başkanın da gerçekten ihtimam gösterdiği bir barınağımız var. Zaman zaman şöyle duyumlar gelirdi bize; Sokak hayvanları belediyeler için bir maliyet ve yan şehirlerden geliyorlar, bizim bölgeye atıyorlar köpekleri. Bu yüzden hep söylüyorum; devlet belediyelere bu konularda yardım yapması gerekir ve kaynak aktarması konusunda destek vermelidir. Belediyeler tek başına yetersiz kalır.” açıklamasını yaptı.

ÇÖZÜM ÜRETİLMİYOR

Suçun öznelliğinden çıkıp problemin temeline inilmesi gerektiği ve bu doğrultuda çözüm üretmesi gerektiğini ifade eden Sıdalı; “Kanunlar, kurallar çıkartmamız, bu kuralları da tamam yönetmeliklerle yapacağız. Belki Tarım ve Orman Bakanlığı üstünden yada bir dönemde Süleyman Soylu bununla ilgili bir adli kuvvet oluşturacağını da söylemişti bunların hayata geçmesi gerekir. Adli kuvvet üzerinden de yapalım. Ama bunun kurallarını çok net bir şekilde hayvan severlerle birlikte insanların da endişelerini dikkate alarak yapalım ve uygulayalım. Bütün bunları yapamadığınız sürece biz bu vakaları defaten göreceğiz. Hiç kimse elini taşın altına koymuyor. Cumhurbaşkanı diyor ki; Belediyelere sorumluluk veriyorum, hepsini toplasınlar. Kaynak veriyor musun? Hayır. Bu senin kendi yasağına uygun mu? Hayır değil zaten bu kanunda yeni çıkan kanunun 6 maddesine diyor ki; Hayvanı alacaksın, barınağa götüreceksin, kısırlaştıracaksın. Kısırlaştırdıktan sonra sokağa bırakıyorsun. Bu tehlikeli ırkların hepsini barınaklara toplayacağız. Onu da demiyorsunuz. O an siyaset nerede cazibe yaratıyorsa, ondan faydalanılıyor. Problem ortada kalıyor. Çok zor bir şey değil. Bakın yapılmış çalışmalar, anlaşmalar yani aramızdaki uzlaşmalar ve metinler var. Bunlara uygun kanunu çıkartırsak zaten bir sıkıntı olmayacak.” ifadelerini kullandı.

“HAYVAN REFAH FONU KURULMALI”

Milletvekili Sıdalı ; “ Biz kanunlar hazırlanırken şunları şöyledik; Bunların sorumlusu olsun ve onlara belli kaynaklar ayıralım. Hatta bunun için hayvan refah fonu kurulması gerektiğini belirttik. Benim kanun teklifimde de var bu. Belediyeleri sokak hayvanlarından sorumlu kılalım ama onları bunları gerçekleştirecek maddi imkanları da sağlayalım. Eğer mesela ben böyle bir mevzu bahis ırklarından birini yetiştiriyorsam benimle ilgili kontrolleri, hayvanın kontrolleri, hayvanların belgeleri bunlar belli periyotlarda belediyeler üzerinden yapılsın. Her hayvanın bir kimlik belgesi olsun. Dolayısıyla gerçekten bir kimlik üzerinden kontrol mekanizması oluştursun. Biz bütün bunların hepsini önermiştik fakat hayata geçmedi” diyerek kanunların tekrar gözden geçirilerek düzenlenmesi gerektiğini vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner306

banner291

banner307

banner313