banner165
Öne Çıkanlar mezitli Sinan Koç sinan mersin korona

Bu haber kez okundu.

YER ALTINDA GÜNEŞİ HAYAL EDENLERİN GÜNÜ ‘BUGÜN’

Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Başkanı (TMMOB) Mersin Maden Mühendisleri Odası Temsilcisi Mustafa Saydam, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Saydam, “Ermenek’te olduğu gibi, maden emekçileri haklı alacaklarını alamaz hale geldiler ve seslerini duyurabilecekleri bir merci bulamadılar. Yerin yüzlerce metre altında her türlü tehlike ve zorluğa karşı doğayla mücadele ederek yer altı zenginliklerimizi ortaya çıkaran, gerektiğinde bu uğurda yaşamını kaybeden üyelerimize, maden emekçilerine ve bu mesleğe sahip çıkmak bir insanlık görevidir. Yaşamın her alanında kullanılan ürünlerin bir madencilik faaliyetinin sonucu olduğunun unutulmaması gerekmektedir” diye konuştu.

TMMOB Mersin Maden Mühendisleri Odası Temsilcisi Mustafa Saydam, ‘Madenciler Günü’ her ne kadar mitolojik bir efsane olarak kutlanmaya başlansa da aslında temelinde koruma, yücelteme, üretim ve yaşatma esasları üzerine oturtulduğunu söyledi.   Saydam, Roma İmparatorluğu zamanında, babasının gazabından kaçarak, İzmit yakınlarında madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan, çalışmakta olan madencileri koruduğuna inanılan ve bu nedenle madenciler tarafından azize kabul edilen Santa Barbara’nın 4 Aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi, önce Anadolu’da daha sonra da Avrupa ve tüm dünyada “Dünya Madenciler Günü” olarak kutlanıldığını ifade etti.

“DÜNYADA YAPILACAK EN SON İŞ DEMİŞTİ”

Mustafa Saydam, “21 yıl önce, mesleğe ilk başladığım Ermenek yeraltı kömür ocaklarında, yaşlı bir madenci ustası “dünyada yapılacak en son iş” demişti. Ve bu süre boyunca maden işçilerinin; evine helal ekmek götüren, ekmeğini taştan çıkaran insanlar olduğunu ve ne kadar onurlu bir iş yaptıklarını öğrendim. Bu yüzden özellikle maden emekçilerinin; her türlü fiziki koşullarda, yeraltında, dağ başlarında, çocuklarından uzakta ve patronların baskısı altında çalışmak zorunda kalan tüm maden mühendislerinin bu özel gününü kutluyorum” dedi.

“ÜLKE VE İLİMİZ İÇİN ÖNEMLİ GİRDİLER SAĞLAMAKTADIR”

“Diğer taraftan zorlu piyasa koşulları, yüksek üretim maliyeti, riskli piyasada her an iflas etme riski yaşayan maden işletmecilerinin de özel günüdür” diyen Saydam şöyle devam etti, “Mersinimizde bulunan maden işletmeleri; 2a Grubu taş ocakları, 2b Grubu Mermer ocakları, 4. Grupta yer alan krom ocakları şeklinde sıralanabilir. Bunların yanında kuvars, boksit, barit,  dolomit, tuz madenleri şeklinde devam etmektedir. 2a grubu taş ocağı ve kırma eleme tesislerinde her türlü yapıda hammadde olarak kullanılmak üzere kırma taş üretilmektedir. Kırma taş hazır beton malzemesinin hammaddesidir. Yine 2b grubu mermer ocakları gerek iç piyasa gerekse ihracat açısından ülke ve ilimiz için önemli girdiler sağlamaktadır.”

“SESLERİNİ DUYURABİLECEKLERİ BİR MERCİ YOK”

Son günlerde pandemiden dolayı her sektörde olduğu gibi madencilik sektöründe de ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Saydam, “İhracata yönelik çalışan mermer işletmeleri müşteri iletişimi açısından yaşadıkları sıkıntılardan dolayı adeta işletmelerini kapatma noktasına geldiler. Diğer taraftan Ermenek’te olduğu gibi, maden emekçileri haklı alacaklarını alamaz hale geldiler ve seslerini duyurabilecekleri bir merci bulamadılar. Yerin yüzlerce metre altında her türlü tehlike ve zorluğa karşı doğayla mücadele ederek yer altı zenginliklerimizi ortaya çıkaran, gerektiğinde bu uğurda yaşamını kaybeden üyelerimize, maden emekçilerine ve bu mesleğe sahip çıkmak bir insanlık görevidir” diyerek yaşamın her alanında kullanılan ürünlerin bir madencilik faaliyetinin sonucu olduğunun unutulmaması gerektiğinin de altını çizdi.

“DÜNYANIN EN ZORLU VE RİSKLİ MESLEĞİ”

Saydam, “Bugün sahip olduğumuz modern hayat, dünyanın en zorlu ve riskli mesleklerinin başında gelen madencilik faaliyetinin icra edilmesiyle vücut bulmuştur. Madencilerimizin yerüstü ve yeraltından çıkardığı madenlerin hayatımızı kolaylaştırdığı asla unutulmamalıdır. Bilinmesi gerekiyor ki; Dünyada üretimi yapılan 90 maden türünün 80'i Türkiye’de bulunuyor. Türkiye ekonomisine, sosyal yaşamına ve çocuklarımızın sağlıklı geleceğine büyük katkı sunan, emeğin, alın terinin sembolü madencinin olmazsa olmazı Çevre, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğidir. Bu gerçekler ışığında hareket ederek zenginliğimizi tam olarak ortaya çıkaracak madencilik faaliyetleri gerçekleştirilmelidir” diye konuştu.

“UMUTLU, SAĞLIKLI YARINLAR DİLİYORUM”

“Yer altında güneşi hayal edenlerin, alın terine kömür karası karışanların, yeraltından yerüstüne değer veren, kör karanlıklarda aydınlık bir Türkiye için yoğun emek veren, üreten madencilerimizin gününü kararlılıkla, inançla ve yüreklice kutluyor, tüm madencilerimize umutlu, sağlıklı yarınlar diliyorum” diyen Saydam, “TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak bundan önce olduğu gibi bugün ve yarın da yaşamın her alanında insan için, doğa için mücadele ettik ve etmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİP”

Saydam, “Son olarak maden mühendisi meslektaşlarımızın ücretlerini TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nın belirlediği asgari ücret tarifesine göre almaları gerektiğini yineliyorum” ifadelerine yer verdi.

Maden Mühendisleri Odası Mersin Temsilciliği adına da konuşan Saydam son olarak şunları söyledi, “Madenle ilgili ve madenin her alanında çalışan tüm mühendis ve işçi kardeşlerimizin madenciler gününü yürekten kutluyoruz. Dünyanın en kadim mesleklerinin başında gelen madenciliğin Türkiye’nin geleceği için büyük bir öneme sahip olduğunu bir kez daha belirtmek istiyoruz.”

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189

banner185

banner188