banner214
Öne Çıkanlar mersin belediye baskan Sinan Koç 2021 mhp

3600  ‘BAŞKA BAHARA’ ERTELENMESİN

HABER: Hüsamettin TANRIKULU

Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasında 3600 ek göstergenin bir an önce verilmesi gerektiğine değinen Altay, “Ömrünün yarısını devletine hizmet etmekle geçiren memurlarımız, hanlar hamamlar, yazlık kışlık saraylar, lüks otomobiller veya uçaklar değil, yalnızca bir nebze olsun insanca yaşayabileceği ücrete sahip olmak için 3600 ek gösterge talebinde bulunuyor” diye konuştu.

Mersin CHP İl Başkanı Adil Aktay 3600 ek gösterge için yaptığı basın açıklamasında şu başlıklara değindi:

 “İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİ BİR ÜCRET TALEP EDİYOR”

 “Bugün Türkiye’nin her yerinde, iktidar tarafından 24 Haziran seçimleri öncesinde söz verilen ancak bugüne kadar hiçbir adım atılmayan bir vaadi, bir sözü, gerçekleştirilmeyen bir müjdeyi dile getirmek için toplandık. Bugün ülkenin her yerinde 3600 Ek Gösterge hakkı için yıllardır bekleyen, milyonlarca memurumuzun sesi olmak için buradayız. Türkiye’de milyonlarca kamu çalışanı devletine verdiği hizmetlerin karşılığında insanca yaşamak için hak talebinde bulunuyor; çalışırkende emekli olduğunda da insanca yaşayabileceği bir ücret talep ediyor. Ömrünün yarısını devletine hizmet etmekle geçiren memurlarımız, hanlar hamamlar, yazlık kışlık saraylar, lüks otomobiller veya uçaklar değil, yalnızca bir nebze olsun insanca yaşayabileceği ücrete sahip olmak için 3600 ek gösterge talebinde bulunuyor. Ne yazık ki, AKP iktidarı seçim dönemlerinde, altı bir türlü dolmayan, vaatten öteye gitmeyen müjdelerle insanlarımızın geçim dertleri üzerinden oy devşirmeye, gündem değiştirmeye çalışmaya devam ediyor.”

“39 AY GEÇMESİNE RAĞMEN HİÇBİR DÜZENLEME YAPILMADI”

“AKP’nin seçim beyannamesinde bile yer almayan, yalnızca lafla taahhüt ettiği 3600 ek gösterge ile ilgili genel seçimlerin üzerinden tam 39 ay geçmesine rağmen hiçbir düzenleme yapılmadı. Milyonlarca memur artan enflasyonun, dövizin, borçların, ekonomik krizin, mutfak yangınlarının altında 39 ayda ezildikçe ezildi. Hemen her kesimde olduğu gibi 3600 Ek gösterge sözü verilen milyonlarca memurumuzda iktidar tarafından bir kez daha yüz üstü bırakıldı. “3600 Ek gösterge”, çalıştıkça yoksullaşan, emekli olduğunda da açlık sınırı altında yaşamını sürdürmeye çalışan milyonlarca memurumuz için hayati önem taşıyor. Memurlar geçinemiyor, iktidara defalarca bu sorunun çözümü için yaptığımız çağrılar, iktidar tarafından hep kulak ardı edildi.”

“MEMURUMUZA MI KAYNAK BULAMIYOR ?”

“AKP Genel Başkanı her defasında “dünya 5’ten büyüktür” derken, 5’li çeteye bugüne kadar 131 kez vergi indirimi yaptı. Yıllardır 3600 Ek gösterge hakkını bekleyen memurlarımız için soruyoruz, 5’li çete milyonlarca memurumuzdan daha mı büyüktür? İktidar, lüks uçaklara, milyonlarca liralık makam araçlarına, yazlık ve kışlık saraylara, her türlü israfa ve şatafata harcayacak kaynağı bulurken, 3600 Ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuz için mi kaynağı bulamıyor? Kendi döneminde Londra’daki bir avuç tefeciye 191 milyar dolar faiz ödeyen iktidar, 3600 Ek gösterge hakkını bekleyen milyonlarca memurumuza mı kaynak bulamıyor?”

 “DOKTORLAR 72 YAŞINA KADAR ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR”

3600 ek genelgeye yönelik fikirlerini beyan etmek için kürsüye çıkan MTO Başkanı Mehmet Antmen hekimlerin yoksulluk sınırları altında çalıştığını belirterek 3600 ek genelgenin hekimler açısında da çok önemli olduğunu dile getirdi. Antmen, “Sevgili arkadaşlar, hekimler emekli olurken 3600 ek göstergeyle emekli olurlar. Bu anlamda 3600 ek gösterge sağlık çalışanları açısından önemli bir şeydir. Ama hekimler diğer kamu çalışanlarından farklı olarak 30 yaşına kadar okuyan ve 72 yaşına kadar çalışma durumuyla karşılaşan insanlardır. Diğer kamu çalışanlarınında emeklilik yaşı 65 olmasına rağmen bizde 72’dir, ve pek çok doktor çalışırken aldığı parayı emeklilikte alamayacağı için 72 yaşına kadar çalışmak zorunda kalır. Bu nedenle bu 3600 ek gösterge meselesini biz çok fazla önemsiyoruz. “diye konuştu.

“İŞVERENLERE ÇEKECEĞİ RANTI İŞÇİYE SUNSUN”

Verilen sözleri sadece seçim süreçlerinde, seçim dönemlerinde verilmesini kabul etmiyoruz. “diyen DİSK Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy “Kamu emekçilerinin emekli olduktan sonra taksi şoförlüğü, inşaat bekçiliği ve seyyar satıcılık yapmalarını istemiyoruz. Gelişmiş ülkelerde emekli olanlar nasıl gelip Marmaris, Bodrum’da, Kız Kalesi'nde tatil yapabiliyorlarsa bizim kamu emekçilerimizde onlardan daha fazla bunu hak ediyor. Bu hükümet bu iktidar, işverenlere çekeceği rantı, işverenlere sunacağı katkıyı emekçilere sunarsa, işçilere sunarsa, kamu emekçilerine, çiftçiye sunarsa herkes daha refah bir yaşam sürdürebilir diyoruz. “ifadelerini kullandı.

“BAŞKA BİR SEÇİME, BAŞKA BİR BAHARA KALMASIN”

Tüm muhalefet partilerinin eğer isterlerse 3600 ek gösterge kanunu 1 günde çırpabilecekleri dile getiren Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül bu taleplerini bir başka bahara ertelemek istemediklerini belirtti. Sümbül ifadelerini şu şekilde ifade etti: “3600 ek gösterge hem milyonlarca kamu çalışanının hem milyonlarca emeklinin insanca yaşayabileceği bir ücret ve emekliliğinde insanca yaşayabileceği bir yaşam için öne çıkarılması gerekmektedir.  Fakat yetkili yandaş konfederasyonlar kapalı kapılar ardında yaptıkları görüşmelerde bu talebi imza altına alırken, 2022’de görüşmek üzere diye bir başka bahar ertelediler. 2018’den beri iktidar tarafından dillendirilen seçim malzemesi yapılan ama her seferinde gerçekleşmeyen bu talep istenirse tüm muhalefet partilerinin desteklediği Milliyetçi Hareket Partisi'nin de daha önce önerge verdiği bu talep meclisten bir günde geçebilir. Biz bu talebin bir başka bahara, başka bir seçim malzemesi olarak kalmasını istemiyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233