banner324
Öne Çıkanlar Vali Çakacak fabrika gezdi Turan Dal tsyd tarsus hentbol

ARTIK KADIN CİNAYETLERİ SON BULSUN

Haber: Şirin ALP

“ŞİDDETİN ÜRETİLMESİNİ KAÇINILMAZ KILIYOR”

Kapitalizm, tüm sınıflı toplumlar gibi, eşitsizlik üzerine kurulu bir yapı olduğunu dile getiren Dr. Fatma Pınar Arslan “Üretim araçlarına sahip olanlarla olmayanlar arasındaki eşitsizlik toplumun temelini oluşturuyor. Bu toplumsal yapının korunabilmesi için ve sömürünün devam edebilmesi için de sistemin yoksulluk üretmesi, işsizlik üretmesi, adaletsizlik üretmesi, şiddet üretmesini kaçılmaz kılıyor.” diyerek eşitsiz bir toplumun şiddeti ürettiğini söyledi.

“DEMOKRASİNİN ÇALIŞMAZ OLDUĞU BİR ORTAMDA ŞİDDET DE ARTACAKTIR”

Yoksulluk, işsizlik, adaletsizlik gibi negatif durumların boyutu kapitalist sistem içinde zaman zaman değiştiğini söyleyen Arslan “Burjuva toplumunun daha refah içinde olduğu, daha demokratik olduğu zamanlar olabilir, ama örneğin günümüz gibi kriz koşullarının daha etkin olduğu bir dönemde burjuva toplumuna meşru kılan bu özellikler daha arka plana atılabilir, sistemin devamı açısından. Bu da dünyamızda ve ülkemizde şu an yaşadığımız ortamı yaratan nedendir.” diyerek eşitsizliklerin, yoksulluğun arttığı, işsizliğin arttığı, demokrasinin çalışmaz olduğu bir ortamda her açıdan şiddet de artacaktır dedi.

TOPLUMSAL YAPI ŞİDDETE ALAN YARATIYOR

Toplumda yaratılan şiddetin ise temelde bu durumdan dolayı olduğunu söyleyen Arslan “Elbette toplumdan topluma farklı ideolojik etmenler de işin içine girebilir. Örneğin Türkiye için dinci gericilik çok önemli bir etmendir. Ama esas olarak, toplumsal yapının şiddete ve kadına yönelik şiddete alan yarattığını düşünüyorum. Kadına yönelik şiddetin tek veçhesi kadın cinayeti değil. Kadınların her türlü fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalıp, çaresiz kalmaları, intihara zorlanmaları, ücretsiz ve sağlıklı kürtaj hakkının kullandırılmaması nedeniyle hayatlarını kaybetmeleri.” olduğunu söyleyerek bunların hepsinin kadınların hayatlarını devam ettirememeleri sonucuna götüren bir şiddet biçimi olduğunu ifade etti.

“KAPİTALİST TOPLUM ŞİDDETE MEYİLLİ”

Kapitalist toplumun bir bütün olarak adaletsizlik ve şiddete meyilli olduğunu, çünkü temelinde eşitsizlik olduğunu ifade eden Arslan, bu nedenden dolayı kadın cinayetlerini bireysel bir sorun olarak ele alınamayacağını ve bu koşulu yaratan oldukça bütünlüklü bir yapı var olduğunu belirtti.

“SİYASET, YARGI, MEDYA, EĞİTİM CİNAYETİ MEŞRULAŞTIRIYOR”

Siyaset, yargı sistemi, medya, eğitim sisteminin bütünlüklü olarak kadın cinayetlerini meşrulaştırdığını öne süren Dr. Arslan “Ayrıca, toplumun dinci geri ideolojiye uygun bir şekilde dönüştürülmesinde siyasetin, eğitim sisteminin, medya aracının bir etkisi oldu.” diyerek dinci gerici ideolojinin temelinde kadını erkeğe eşit görmemek yatar ifadelerini kullandı.

“DİNCİ GERİCİ İDEOLOJİYLE MÜCADELE”

Bu tavrın herkesin aklına, kadının şiddeti “hak etmiş” olabileceği fikrini sokmaya çalışıldığını vurgulayan Dr. Fatma Pınar Arslan “Maalesef başarılı oluyor, kadına yönelik şiddeti durdurmanın bu nedenle en önemli parçası, dinci gerici ideolojiyle mücadele, laik bir toplum mücadelesi olmalı.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291

banner323